Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty do Polaków

Papież dziękuje

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziękuję wam, że towarzyszyliście mi w modlitwie podczas podróży do Tajlandii i Japonii. Ta wizyta przebiegała w atmosferze braterstwa, budowanego na wartościach ludzkich i duchowych wspólnych dla tych, którzy głęboko żyją swoją wiarą, z szacunkiem dla innych. Dziękujmy Panu za ten czas łaski! Z serca wam błogosławię.RV

Audiencja generalna 27 listopada br.

Nominacje

Będzie patrzył na pieniądze Watykanu

Ojciec Święty mianował prezesem Urzędu Informacji Finansowej (AIF), dr. Carmela Barbagalla, dotychczasowego dyrektora generalnego, którego zadaniem było doradzanie kierownictwu Banku Włoch w sprawach nadzoru bankowego i nadzoru finansowego oraz relacji z Jednolitym Mechanizmem Nadzorczym – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy prezes Urzędu Informacji Finansowej ma 63 lata, jest z wykształcenia prawnikiem i ma bogate doświadczenie w zakresie bankowości i nadzoru finansowego. Jest autorem wielu artykułów i badań z zakresu bankowości i finansów.

RV

Audiencja generalna

Franciszek o podróży do Tajlandii i Japonii

Do powierzenia narodów Tajlandii i Japonii dobroci i opatrzności Boga zachęcił Ojciec Święty wiernych podczas audiencji generalnej 27 listopada br. W swojej katechezie omówił zakończoną dzień wcześniej podróż do tych dwóch krajów.

Reklama

Franciszek przedstawił poszczególne etapy swej podróży apostolskiej. Zaznaczył, że w Tajlandii zaapelował m.in. o wyeliminowanie plagi wyzysku, zwłaszcza kobiet i nieletnich, ale także o zgodne współżycie osób wyznających różne religie. Przypomniał, że mottem jego wizyty w Japonii były słowa: „Chronić każde życie”. Odnosiły się one do wydarzeń z przeszłości – skutków bombardowań atomowych w Hiroszimie i Nagasaki w 1945 r. Podkreślił znaczenie apelu o likwidację broni nuklearnej, mówił także o pięknej postawie Japończyków wobec następstw potrójnej katastrofy w 2011r.: trzęsienia ziemi, tsunami i awarii w elektrowni jądrowej.

Ojciec Święty wskazał, że miłowanie życia w krajach najbardziej rozwiniętych oznacza też przywrócenie sensu życia. – Nie wystarczają zasoby ekonomiczne, nie wystarcza technologia – potrzeba miłości Boga Ojca, którą dał i daje Jezus Chrystus – podkreślił.

RV

Gwardia Szwajcarska

Komiks o ochroniarzach papieża

W Watykanie zaprezentowano komiks opowiadający o życiu gwardzistów szwajcarskich – osobistej ochrony papieży. Jeden z autorów publikacji – Yvon Bertorello powiedział, że wybrano komiks, gdyż ukazanie w takiej formie realiów życia gwardzistów może wzbudzić zainteresowanie. Najpierw album ukazał się w wersji francuskiej, a na marzec 2020 r. planowane są jego wydania w językach włoskim i niemieckim.

Komiks opowiada historię Marka, który opuszcza swoją rodzinną wieś w szwajcarskim kantonie Zurych i udaje się do Rzymu, gdyż pragnie wstąpić do Gwardii Szwajcarskiej. Opowieść prowadzi przez poszczególne etapy przygotowania rekrutów. Przedstawione są w niej również typowe sytuacje podczas służby gwardii.

RV

Z Twittera papieża Franciszka

Jak ważne jest, aby nauczyć się być przyjacielską i wyciągniętą ręką! Usiłujcie wzrastać w przyjaźni również z tymi, którzy myślą inaczej, w taki sposób, aby wzrastała pomiędzy wami solidarność i stawała się najlepszą bronią do przekształcania historii.

2019-12-04 07:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagroda za śmierć: Skandaliczny triumf Gizeli Jagielskiej

2026-03-18 22:54

[ TEMATY ]

aborcja

skandal

Adobe Stock

Wypromowana przez „Gazetę Wyborczą” aborterka Gizela Jagielska została Superbohaterką Wysokich Obcasów za rok 2025. Dostała też 10 000 zł nagrody. Dodatkowo podczas samej gali Aborcyjny Dream Team wręczył jej pompy do aborcji próżniowej – czyli maszyny do mordowania ludzi, i to wyjątkowo sadystyczną metodą.

Jak oświadczyła Jagielska, czuje teraz, że dostała „jeszcze większego kopa do działania”. Słowa te brzmią zdecydowanie złowieszczo. Tymczasem fakt, że Agora nadal promuje aborterkę wyrzuconą z Oleśnicy, każe podejrzewać, że jest to rodzaj nagrody pocieszenia. Bo to właśnie ta grupa medialna nagłośniła sprawę aborcji na 9-miesięcznym Felku, wywołując falę społecznego oburzenia, które doprowadziło finalnie do zwolnienia Jagielskiej ze szpitala w Oleśnicy!
CZYTAJ DALEJ

Nie żyje aktor Chuck Norris

2026-03-20 15:17

[ TEMATY ]

śmierć

aktor

commons.wikimedia.org

Chuck Norris, amerykański aktor, mistrz sztuk walki, nie żyje. Informację opublikowała rodzina na oficjalnych kontach artysty w mediach społecznościowych.

Magazyn „Variety” podał, że aktor w czwartek trafił do szpitala na Hawajach. Miał 86 lat.
CZYTAJ DALEJ

Tokio: droga do chrztu zaczyna się w szkole

2026-03-20 18:27

[ TEMATY ]

katolicy

Wielkanoc

Japonia

@Vatican Media

Katolicy z Japonii

Katolicy z Japonii

Tej Wielkanocy w Tokio ponad 100 osób przyjmie chrzest. Za wieloma z tych historii stoją katolickie szkoły, które – jak podkreśla kard. Isao Kikuchi w rozmowie z portalem Crux Now – pozostają jednym z najważniejszych narzędzi ewangelizacji w Japonii, mimo że katolicy stanowią mniej niż pół procenta społeczeństwa.

Wśród osób, które za dwa tygodnie przyjmą chrzest jest ośmioletnia Minami Kimura i jej matka Maiko. Dziewczynka zetknęła się z chrześcijaństwem w przedszkolu przy elitarnej szkole Shirayuri Gakuen. „Nie pamiętam wiele, bo byłam mała, ale czułam, że Jezus jest jak członek rodziny” – wyznała.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję