Reklama

Niedziela Łódzka

Stulecie łódzkich służebniczek

Niedziela łódzka 47/2019, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

Łódź

siostry

Archiwum służebniczek

Siostry prowadzą w Łodzi DPS

Siostry prowadzą w Łodzi DPS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do dzisiaj służebniczki są w Łodzi po stronie tych, którzy są mali i ubodzy! Siostry są z chorymi w DPS-ie i w przedszkolach, które prowadzą. To jest właśnie to – stać po stronie małych. Taki jest Pan Bóg – stoi po stronie małych – mówił abp Grzegorz Ryś w homilii podczas dziękczynienia w stulecie przybycia sióstr służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej do Łodzi i naszej diecezji. Uroczystość odbyła się sobotę, 16 listopada, w łódzkiej archikatedrze.

– Są ludzie, którzy widzą taką twarz Boga, którzy widzą taką jego skłonność – widzą to pierwszeństwo, które Bóg przyznaje w swoim sercu ludziom biednym, poszkodowanym, cierpiącym, słabym. Są ludzie, którzy czytają takiego Boga, znają taką Jego twarz, znają takie jego serce. Takim człowiekiem był Edmund Bojanowski! On czuł, że trzeba stanąć po stronie tych, którzy są najsłabsi. Trzeba stanąć po stronie dzieci, nie tych dzieci, które wszystko mają, bo rodzice potrafią o nich zadbać, ale trzeb stanąć po stronie tych dzieci, które są małe, które są dotknięte miejscem, w którym się urodziły, możliwościami w których wzrastały lub brakiem możliwości, w których musiały rosnąć – zauważył w homilii łódzki pasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwołując się do historii archidiecezji, ksiądz arcybiskup powiedział: – Siostry, które tu przyszły 100 lat temu, dokonały w swoim życiu wyboru ubogich. Przyjść do katolickiej Łodzi 100 lat temu to nie oznaczało przyjść na pałace, to nie oznaczało przyjść do bogatej społeczności. Katolicka społeczność Łodzi to była społeczność robotnicza, uboga. Zaprosił tu siostry nie kto inny, jak człowiek wyczulony na kwestię społeczną, człowiek, który potem został pierwszym biskupem utworzonej tu diecezji – ks. Tymieniecki. On miał w sobie to, co Jan Paweł II nazwał wyobraźnią miłosierdzia. On szukał konkretnych sposobów zaradzania biedzie – biedzie rozmaitej! – dodał.

Na terenie archidiecezji łódzkiej znajduje się osiem domów zakonnych Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Siostry podejmują rozmaite posługi; prowadzą: trzy przedszkola, dom pomocy społecznej; są także archiwistkami, kancelistkami, katechetkami, księgowymi, organistkami, pielęgniarkami oraz zakrystiankami. Przed laty zgromadzenie w Łodzi prowadziło również domy dziecka oraz podejmowało posługę w Wyższym Seminarium Duchownym, a także w domu łódzkich biskupów.

2019-11-19 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór i autorytet

Niedziela przemyska 28/2024, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz

Szkoła im. św. Jana Pawła II

Walawa

Zdjęcia: SP Walawa

Nasz mural przypomina nam każdego dnia, abyśmy wymagali od siebie, choćby inni od nas nie wymagali

Nasz mural przypomina nam każdego dnia, abyśmy
wymagali od siebie, choćby inni od nas nie wymagali

To już 10 lat, Ojcze Święty, jak przypominasz nam, że nie żyje się, nie kocha i nie umiera na próbę. To już 10 lat, Ojcze Święty, płyniemy kajakiem po wodach naszych sumień. To już 10 lat, Ojcze Święty, błogosławisz nam z okna nieba…

Wzruszający jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie. W czwartek 6 czerwca szkoła świętowała 10. rocznicę nadania jej imienia Jana Pawła II – papieża Polaka, wiecznego pielgrzyma i przyjaciela młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

12 tys. młodych z Polski i tysiąc z Polonii weźmie udział w Jubileuszu Młodych w Rzymie

2025-07-02 07:30

[ TEMATY ]

Rzym

Adobe Stock

12 tys. młodych z Polski i około tysiąca z Polonii zarejestrowało się na wyjazd na Jubileusz Młodych w Rzymie od 28 lipca do 3 sierpnia. Najwięcej z Małopolski, Lubelszczyzny i Mazowsza - poinformował PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

W ramach obchodów w Kościele katolickim Jubileuszu Roku Świętego zaplanowano m.in. Spotkanie Młodych w Rzymie 2025, czyli Jubileusz Młodych, który odbędzie się w dniach 28 lipca 2025 – 3 sierpnia 2025 r.
CZYTAJ DALEJ

Młodzież poznaje Pana Boga na żaglach

2025-07-02 23:27

mat. pras

Ksiądz Szymon wraz z młodzieżą

Ksiądz Szymon wraz z młodzieżą

W czasie wakacji duszpasterze przygotowują dla młodzieży różne formy spędzenia tego czasu z Panem Bogiem. Ksiądz Szymon Kocemba z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze wraz z parafialnym oddziałem KSM-u wyruszył na Mazury na Rekolekcje pod Żaglami .

Młodzież wraz ze swoim duszpasterzem wyjechała na tydzień. - Nasz wyjazd a ma charakter rekolekcji połączony z wieloma elementami obozu żeglarskiego. Dzięki temu mają możliwość rozwoju duchowego, ale także poznania podstaw żeglarstwa - podkreśla ks. Szymon, dodając: - Młodzież ma tzw. wachty, czyli dyżury na jachtach i codziennie się zmieniają. Jedna z wacht zajmuje się klarem, czyli sprzątaniem jachtu. Druga ma wachtę kambuzową i przygotowuje posiłki. A z kolei trzecia wachta zmywa naczynia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję