Reklama

Niedziela Sandomierska

Przyoblecz mnie, Panie, w nowego człowieka

Na zakończenie jesiennych rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu czterech alumnów trzeciego roku przyjęło strój duchowny, a do grona kandydatów do kapłaństwa włączono sześciu kleryków piątego rocznika

Niedziela sandomierska 45/2019, str. 2

[ TEMATY ]

rekolekcje

klerycy

WSD

Ks. Wojciech Kania

Strój duchowny przyjęli: Dawid Łyko, Mateusz Wermiński, Dawid Wieczorek, Piotr Żurawski

Strój duchowny przyjęli: Dawid Łyko, Mateusz Wermiński, Dawid Wieczorek, Piotr Żurawski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła przewodniczył bp pomocniczy senior Edward Frankowski. Koncelebrowali: przełożeni, wychowawcy, profesorowie seminarium oraz kapłani z parafii, z których pochodzili alumni. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: rodziny, bliscy i przyjaciele nowo obłóczonych alumnów.

Podczas homilii bp E. Frankowski mówił o cechach dojrzałości kandydata do kapłaństwa, które pozawalają w pełni oddać się na służbę Chrystusowi w Jego Kościele. Przypomniał alumnom, że strój duchowny, który przyjmują, jest znakiem dojrzałości duchowej i znakiem dojrzałej miłości do Chrystusa. – Strój duchowny, wyróżniający nas od ludzi, jest znakiem dojrzałości duchowej i ma stać się ozdobą waszej duszy. Ten strój zobowiązuje do troski o piękno waszego ducha. Podczas odbywanych studiów i czasu seminaryjnej formacji kształtujcie w sobie umiłowanie prawdy, prawość sumienia, zdolność do utrzymywania więzi z innymi i troszczcie się o osobiste wychowanie do wolności i odpowiedzialności – podkreślał bp E. Frankowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Poświęcenia sutann alumnom trzeciego rocznika bp Frankowski dokonał po homilii. W specjalnym obrzędzie pięciu kleryków z V kursu publicznie wyznało swoją gotowość do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu. Jest to już dla nich ostatni etap poprzedzający włączenie w hierarchię kościelną oraz na wyłączną służbę Bogu i ludziom. Poprzez dwukrotne wypowiedzenie: „Chcę” alumni podkreślili wiarę w Boże powołanie i nadzieję w należyte przygotowanie do święceń.

Strój duchowny przyjęli: Dawid Łyko z parafii św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Łętowni, Mateusz Wermiński z parafii Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach, Dawid Wieczorek z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, Piotr Żurawski z parafii św. Leonarda w Turbi.

Z racji jubileuszu 200-lecia istnienia seminarium duchownego w Sandomierzu, na prośbę biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego, który będzie można uzyskać w kościele seminaryjnym od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r.

Od 29 listopada do 1 grudnia 2019 r. w seminarium odbywać się będą rekolekcje powołaniowe połączone z warsztatami męskiej duchowości, pomagające rozeznać młodym ludziom życiowe powołanie. Chętni mogą zgłaszać swój udział u swoich parafialnych duszpasterzy bądź bezpośrednio w seminarium.

2019-11-05 13:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Dajcie mi spokój” - ks. Burzyk udostępnia w internecie bazę cytatów

[ TEMATY ]

rekolekcje

Travis Isaacs / Foter.com / CC BY

Znany kaznodzieja z diecezji bielsko-żywieckiej ks. Eugeniusz Burzyk, postanowił udostępnić swoją bazę ciekawych cytatów, która zawiera prawie 6 tys. przykładów do wykorzystania podczas kazań. Na specjalnej stronie internetowej o prowokacyjnej nazwie „Dajcie mi spokój” (www.dajcie-mi-spokoj.pl) duchowny zamierza prezentować codziennie przynajmniej jeden cytat z literatury, poezji, sztuki, filmu czy z życia autora.

Większość z publikowanych na stronie tekstów nie pochodzi z dzieł religijnych, gdyż zdaniem autora, wszelkie wartościowe treści są w stanie pobudzić człowieka do myślenia, a w konsekwencji otworzyć na Boga.
CZYTAJ DALEJ

Jak przeżywam swoje powołanie?

2025-05-12 10:48

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Piątek, 6 czerwca. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Setki wygenerowanych przez AI fałszywych kazań Leona XIV trafiło do sieci

2025-06-06 14:02

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Setki wygenerowanych przez sztuczną inteligencję fałszywych kazań papieża Leona XIV trafiło do internetu; obejrzały je miliony osób - poinformowała agencja Ansa. Jak dodała, platformy, na których pojawiły się takie sfabrykowane nagrania, usunęły już wiele z nich.

Blisko miesiąc po wyborze papieża materiały stworzone przy użyciu AI zalewają, jak zaznaczono, YouTube i TikToka. Trafiły tam setki rzekomych kazań i przemówień Leona XIV po angielsku i hiszpańsku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję