Reklama

Niedziela Sandomierska

Pochylali się nad tematyką Eucharystii

W sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu odbył się Parafialny Kongres Eucharystyczny. Każdego dnia podczas Mszy św. głoszone były kazania dotyczące tematyki Eucharystii oraz odbywały się spotkania z kaznodzieją

Niedziela sandomierska 28/2019, str. V

[ TEMATY ]

kongres eucharystyczny

Archiwum autora

Wspólna modlitwa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza

Wspólna modlitwa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Marek Grzelak OP (dominikanin) zaznaczył na wstępie: – Chcemy poprzez te dni odnowić w sobie świadomość wielkiego daru, jakim jest Eucharystia i przypomnieć o potrzebie uczczenia Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Mam nadzieję, że będzie to także czas, aby umocnić nasze więzy miłości i przyjaźni z Bogiem, który pozostał i jest miedzy nami. Mając świadomość, że każdy grzech rani Boga i wyrządza krzywdę, chcemy także wynagradzać naszą miłością wszelkie zniewagi, jakie dotykają Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Mam nadzieję, że to ożywi kult Eucharystii i pragnienie adoracji Jezusa w tym sakramencie Jego obecności.

Reklama

Jednej z porannych modlitw przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. – Mówią teologowie i oficjalne dokumenty Kościoła, że Liturgia Godzin (modlitwa brewiarzowa) jest wprowadzeniem do Eucharystii, pomaga ją właściwie przeżyć i rozciąga jej celebrację na cały dzień. Nie ma przecież w naszym życiu niczego świętszego i wspanialszego niż Eucharystia. Uczyńmy więc wszystko, aby zajmowała ona zawsze najważniejsze miejsce, abyśmy podchodzili do niej z drżeniem serca, a zarazem z weselem. Stąd potrzeba dobrego przygotowania, uwagi i – oczywiście – dziękczynienia. Nie możemy jednocześnie pozwolić, aby ktokolwiek znieważał Eucharystię, jak miało to miejsce przy okazji tzw. parad równości w Gdańsku i Warszawie – mówił biskup ordynariusz na zakończenie modlitwy brewiarzowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zarówno dominikanie, jak i świeccy biorący udział w kongresie w poszczególne dni zastanawiali się nad aspektem przenikania się Eucharystii z codziennym życiem oraz jej teologicznym zgłębianiem. – W niedzielę tematyka spotkań dotyczyła hasła: „Duch Święty a Eucharystia”, w poniedziałek – „Pismo Święte o Eucharystii”, a we wtorek – „Kościół a Eucharystia”. W środę kazania traktowały o nauczaniu św. Tomasza o Eucharystii. W czwartek w programie kongresu przewidziano temat – „Kapłaństwo a Eucharystia”, w piątek – „Pokuta, spowiedź a Eucharystia”, w sobotę – „Matka Boża a Eucharystia”. Kongres zakończą spotkania dotyczące hasła: „Trójca Święta a Eucharystia” – relacjonuje ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii.

– Trwający kongres przypada 15 lat po ostatnich misjach w tej parafii, które odbywały się w 100. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Dzikowskiej. Przypada przed uroczystością Bożego Ciała, co jeszcze bardziej motywuje w nas pragnienie uwielbienia, adorowania Jezusa w Najświętszym Sakramencie – dodał o. Marek Grzelak.

2019-07-10 09:42

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Krzysztof Góźdź: Eucharystia jest miłością

[ TEMATY ]

wywiad

kongres eucharystyczny

Eliza Bartkiewicz / BPKEP

Ks. prof. Krzysztof Góźdź

Ks. prof. Krzysztof Góźdź

O znaczeniu zbliżającego się 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, Eucharystii w nauczaniu św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, a także o niektórych wyzwaniach, jakie ukazała w Kościele pandemia, mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Krzysztof Góźdź, jedyny polski prelegent sympozjum teologicznego, które w przeddzień Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego odbędzie się w węgierskim Ostrzyhomiu.

- Jakie są oczekiwania Księdza Profesora związane ze zbliżającym się Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym? Czy jest to wydarzenie, które może i powinno w jakiś sposób zainteresować wszystkich wierzących, może jakoś odnowić przeżywanie Eucharystii, czy jednak jest to wąskie spotkanie dla „bardziej zainteresowanych”?
CZYTAJ DALEJ

Białoruś: uwięziony kapłan niesie pociechę duchową współwięźniom

2025-08-08 07:18

[ TEMATY ]

Białoruś

więzienie

uwięziony kapłan

pociecha duchowa

Karol Porwich/Niedziela

Wielu więźniów zwraca się do księdza Henryka o pomoc duchową - nie tylko katolicy, ale także prawosławni, a nawet muzułmanie, ludzie niewierzący. Niektórych ksiądz spowiada i stara się przygotować do sakramentów - podaje portal katolik.life. 65-letni ks. Henryk Okołotowicz odbywa w kolonii karnej w Bobrujsku karę 11 lat więzienia za rzekomą „zdradę stanu”.

Ks. Okołotowicz przypomina, że także kard. Kazimierz Świątek, który po II wojnie światowej przez 10 lat był więziony w łagrze w Workucie sprawował w tych strasznych warunkach sakramenty i podtrzymywał współwięźniów na duchu. Wyraził jemu wdzięczność za duchowe przygotowywanie do próby, którą przeżywa obecnie. Jednocześnie zaznacza, że w takim miejscu jak więzienie diabeł toczy zaciętą walkę z Bogiem o ludzkie dusze, a więźniowie nie mają tu praktycznie żadnej pomocy duchowej i religijnej.
CZYTAJ DALEJ

Turcja: w antycznym mieście Olympos odkopano kościół chrześcijański

2025-08-08 14:13

[ TEMATY ]

Turcja

Adobe Stock

Şanlıurfa, miasto w południowo--wschodniej Turcji, na równinie Charan

Şanlıurfa, miasto w południowo--wschodniej Turcji, na równinie Charan

Archeolodzy w Turcji przeprowadzili kolejne wykopaliska w ruinach miasta Olympos, którego wiek szacuje się na kilka tysięcy lat, i odkryli kościół chrześcijański pochodzący z V wieku. Na jego podłodze widnieje nieznana inskrypcja sprzed ponad 1000 lat, poinformowała państwowa agencja prasowa Anadolu. Wykopaliska są prowadzone w starożytnym licyjskim mieście portowym w tureckiej prowincji Antalya.

Prace wykopaliskowe w mieście są prowadzone już od 2006 roku. W ostatnim sezonie archeolodzy odkryli kilka mozaikowych podłóg oraz duże naczynia magazynowe, tak zwane pithoi. „Olympos wciąż nas zaskakuje swoimi mozaikami” - powiedział kierownik wykopalisk, Gökçen Kurtuluş Öztaşkın z Uniwersytetu w Pamukkale. W latach 2017, 2022 i 2023 na wykopaliskach odkryto bogato zdobione mozaikowe posadzki. „W tym roku odsłoniliśmy i odrestaurowaliśmy mozaiki podłogowe w kościele nr 1” - powiedział Öztaşkın.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję