Reklama

Niedziela Kielecka

Żonkile solidarności

Niedziela kielecka 20/2019, str. 8

[ TEMATY ]

marsz

Pola Nadziei

TD

Radosne Święto Żonkila, pl. Artystów, Kielce

Radosne Święto Żonkila, pl. Artystów, Kielce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W centrum Kielc 26 kwietnia stało się złociście i radośnie – od żonkili trzymanych w rękach, od żółtych koszulek wolontariuszy i ubranych na żółto uczestników Marszu Żonkila. Dzieci z wielu szkół Kielc i regionu oraz wolontariusze Caritas przeszli ulicami Kielc i uczestniczyli w festynie – był to wyraz ich solidarności z pacjentami hospicjum.

Marsz Żonkila odbywał się głównym deptakiem miasta, od pomnika Henryka Sienkiewicza do pl. Artystów, gdzie z kolei zorganizowano festyn i występy. – Wspieramy pacjentów hospicjum, myślimy o nich, propagujemy ideę opieki nad nimi i uwrażliwiamy najmłodszych na tę problematykę – mówi Anita Grzesik z Caritas kieleckiej, odpowiedzialna za wolontariat hospicyjny. Przypomina, że ponad 4100 zł wolontariusze Caritas zebrali tuż przed świętami wielkanocnymi, w ramach kampanii Pola Nadziei, kwestując w urzędach i galeriach miejskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzisiaj przypominamy, że Pola Nadziei kwitną w pełni – mówi Grzesik, trzymając w ręku kwitnącego żonkila. Na pl. Artystów roiło się od dzieci – tańczących, demonstrujących pokazy akrobatyczne, oblegających wozy strażackie, poddających się malowaniu twarzy czy uczących się technik ratownictwa medycznego.

Reklama

W marszu i festynie uczestniczyli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach, tancerze Zespołu Tanecznego z Brynicy, Akademia Małego Strażaka z Brynicy, członkowie Świętokrzyskiego Ochotniczego Pogotowia Wodnego, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w Brynicy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Polichnie, podopieczni świetlicy środowiskowej Caritas „U Józefa” w Kielcach i in.

Wydarzeniu organizowanemu w ramach kampanii społecznej „Pola Nadziei”, która ma na celu uwrażliwianie całego społeczeństwa na potrzeby osób chorych, szczególnie w zakresie opieki hospicyjnej, towarzyszy nadal zbiórka publiczna do puszek na rzecz Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

Potrzeby wciąż są tam ogromne – konieczne są nowe materace przeciwodleżynowe, ssaki, pościel, drobny sprzęt medyczny, środki higieny. W skali roku kilkaset osób korzysta z hospicjum stacjonarnego prowadzonego i zbudowanego przez Caritas kielecką oraz ok. stu chorych terminalnie pozostaje pod opieką hospicjum domowego.

W ramach kampanii w szkołach organizowane są spotkania edukacyjne adresowane do młodzieży. – Bywamy w wielu szkołach, nie tylko kieleckich, byliśmy ostatnio np. w Dębskiej Woli i Chełmcach – dodaje Anita Grzesik.

2019-05-15 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Rodzina – wspólnota – Polska” hasłem przyszłorocznych Marszów dla Życia i Rodziny

[ TEMATY ]

rodzina

marsz

Adrianna Nawrot

Znane jest już hasło i termin przyszłorocznych Marszów dla Życia i Rodziny. 31 maja 2015 roku, marsze w całej Polsce odbędą się pod hasłem „Rodzina – wspólnota – Polska”.

Uczestnicy ogólnopolskiego spotkania organizatorów Marszów dla Życia i Rodziny, które odbyło się 29 września br. w Warszawie, uznali, że kontekstem największego rodzinnego wydarzenia w Polsce będą przyszłoroczne wybory prezydenckie i parlamentarne. - Z uwagi na fakt, iż rodzina jest instytucją szczególną i nie zastępowalną powinna cieszyć się odpowiednim prestiżem wśród decydentów. Tę prawdę stale przypominamy podczas Marszów i imprez im towarzyszących – podkreśla Jacek Sapa, prezes, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Centrum jest ogólnopolskim koordynatorem wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Nie tylko „Pasja”. Filmowe propozycje na Wielki Post

2026-03-20 07:20

[ TEMATY ]

Wielki Post

filmy

Mat.prasowy

„Uczta Babette”

„Uczta Babette”

O tym, że kino pasyjne w XXI wieku przeżywa renesans, a sztuka filmowa „sięga niejako po materiał gotowy przenosząc go na wielki ekran” - mówił ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego w rozmowie z mediami watykańskimi. Filmoznawca mówiąc o kinie pasyjnym dodał, że filmografia na ten temat jest niesłychanie bogata – liczy setki tytułów, a „zainteresowanie Ewangelią Chrystusa, Jego Męką i nadzieją Zmartwychwstania pozwala widzom na uczestniczenie w ewangeliach audiowizualnych”.

Ks. prof. Marek Lis wskazał, że kino – i szerzej kultura – są miejscami, które pozwalają na doświadczenie obecności Pana Boga. Mówiąc językiem filozoficznym – doświadczyć transcendencji, tego „co podnosi ducha człowieka w stronę wymiaru niewidzialnego, nadprzyrodzonego, Bożego”.
CZYTAJ DALEJ

Szef MON: polscy żołnierze zostali w komplecie ewakuowani z Iraku

2026-03-20 15:42

[ TEMATY ]

Irak

żołnierze

ewakuacja

Adobe Stock

Polscy żołnierze w komplecie zostali ewakuowani z Iraku - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że większość personelu Polskiego Kontyngentu Wojskowego z Iraku przebywa już w Polsce lub jest w drodze do kraju.

„W związku z pogorszeniem bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu, po analizie uwarunkowań operacyjnych i potencjalnych zagrożeń, zapadła decyzja o relokacji Polskiego Kontyngentu Wojskowego z Iraku” - poinformował w piątkowym wpisie na X Kosiniak-Kamysz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję