Reklama

Niedziela Podlaska

Jan Paweł II i przesłanie z Fatimy

Wykład, koncert i Msza św. to ważne punkty Zjazdu Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej, który odbył się 4 maja br. w Węgrowie pod hasłem: „«Totus Tuus» Jana Pawła II a przesłanie z Fatimy”

Niedziela podlaska 20/2019, str. 6

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

koncert

wykład

Monika Kanabrodzka

Bp Tadeusz Pikus przewodniczył Eucharystii w węgrowskiej bazylice

Bp Tadeusz Pikus przewodniczył Eucharystii w węgrowskiej bazylice

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tematykę spotkania ściśle związaną z kultem Pani Fatimskiej i jej czcicielem św. Janem Pawłem II wprowadził ks. prof. Janusz Lekan z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wykładu pt. „Fatima: miłość o macierzyńskim obliczu”, zgromadzeni w Węgrowskim Ośrodku Kultury mogli dowiedzieć się o tym m.in., jakie przesłanie wypływa z Fatimy dla misji Kościoła, czy objawienia fatimskie są nam potrzebne, a także, co to znaczy, że Kościół jest naszą matką. – Papież nie tylko w tajemnicy Fatimskiej odczytywał tajemnicę cudownego ocalenia swojego życia, ale sam wiernie wypełniał polecenie Maryi przekazane w fatimskich zjawieniach – powiedział prelegent. Dodał, że zjawienia fatimskie są dla nas pomocniczym znakiem zbawczym, który pomaga otworzyć się nam na Bożą prawdę i aktywnie współpracować z Bożą łaską.

Reklama

Po poetyckim koncercie muzycznym „Ave Maria – Matko Boga i nas” w wykonaniu pochodzących z Brańska artystów, Mszy św. w węgrowskiej bazylice przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Ekscelencja wyraził uznanie dla tego typu spotkania, gdzie – jak zauważył – mogliśmy głębiej spojrzeć na przesłanie fatimskie i sprawy duchowe. Odwołując się w homilii do flagi Unii Europejskiej podkreślił, że gwiazdy nad głową Niewiasty przyjęte przez UE stanowią pewien rodzaju znak. – Gorzka prawda i niebezpieczeństwo może kryć się za pytaniem, które według księdza biskupa, nasuwa się samo: „Co tam się znajdzie, gdy to miejsce będzie puste?”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejsce i tematyka spotkania członków Akcji Katolickiej, księży asystentów, sympatyków stowarzyszenia, zaproszonych gości, przedstawicieli samorządu lokalnego nie były przypadkowe. O wyjątkowości Węgrowa, w kontekście osobistych refleksji oraz przypadającej w tym roku 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie, mówił ks. dr Piotr Wójcik, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.

Ponadto proboszcz parafii w Ostrożanach porównał zjazdy AK do bukietu kwiatów przewiązanych wstęgą wiary. – W tym bukiecie znajdzie się zawsze coś dla intelektu, ducha oraz Kościoła diecezjalnego – podkreślił. A nad tym ostatnim, z organizacyjnego punktu widzenia, czuwał Parafialny Odział Akcji Katolickiej w Węgrowie, na czele z Hanną Kietlińską – prezesem oddziału, a tym samym prowadzącą spotkanie wraz z asystentem AK ks. Grzegorzem Konopackim.

Organizatorem Zjazdu Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w Drohiczynie, parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, Parafialny Odział Akcji Katolickiej w Węgrowie. „Niedziela Podlaska” sprawowała patronat medialny nad wydarzeniem.

2019-05-15 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblia Van Gogha

Niedziela warszawska 10/2017, str. 5

[ TEMATY ]

wykład

Magdalena Kowalewska

Wykłady odbywać się będą we wtorki o 17.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 (obok katedry)

Wykłady odbywać się będą we wtorki o 17.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
przy ul. Dziekania 1 (obok katedry)

Syn pastora, obdarzony talentem malarskim i niezwykle bogatą, emocjonalną naturą, od dzieciństwa posiadał skłonności do niekonwencjonalnych postaw i zachowań

Vincent van Gogh, wychowany w duchu rygorystycznej ojcowskiej pobożności, również pragnął zostać pastorem. Jako młody człowiek został misjonarzem w Belgii, gdzie dzielił los z biednymi górnikami i ich rodzinami. – Narzucił sobie niezwykle ascetyczny tryb życia, którego nie był w stanie wytrzymać – mówił bp Michał Janocha, którego wykład „Biblia van Gogha” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otworzył kolejny cykl cotygodniowych spotkań „Mozaika znaczeń”, poświęcony różnym dziełom sztuki.
CZYTAJ DALEJ

CBA zatrzymało księdza

2025-02-05 18:07

[ TEMATY ]

CBA

Adobe Stock

W środę CBA zatrzymało dwie osoby w sprawie zakupy pojazdów dla Wojsk Obrony Terytorialnej. PAP ustaliła, że chodzi o ks. gen. bryg. w stanie spoczynku Sławomira Żarskiego i Ryszarda Walczaka.

"Dzisiaj na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga agenci CBA zatrzymali 2 osoby do śledztwa w sprawie podejmowania, w zamian za korzyść majątkową albo jej obietnicę, pośrednictwa w załatwieniu dostaw pojazdów mechanicznych z przeznaczeniem dla WOT. Wśród zatrzymanych jest duchowny, wysoki rangą wojskowy w stanie spoczynku" - napisał w środę na platformie X rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA Jacek Dobrzyński.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz 2025: katecheci z diecezji radomskiej pielgrzymują do Rzymu

2025-02-06 16:08

[ TEMATY ]

katecheci

diecezja radomska

#Pielgrzymka

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

Katecheci z diecezji radomskiej pielgrzymują do Rzymu

Katecheci z diecezji radomskiej pielgrzymują do Rzymu

„Trzeba dużo czerpać, żeby też móc oddać” - mówią katecheci, którzy przeżywają swoje rekolekcje w Wiecznym Mieście. Wydarzenie połączone jest z pielgrzymką w ramach Roku Jubileuszowego.

W drodze do nieba
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję