Reklama

Niedziela Łódzka

Nie jesteście zagrożeniem, a symfonią

Niedziela łódzka 19/2019, str. 1

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Paweł Kłys

W diecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi 17 kandydatów na diakonów stałych z naszej archidiecezji zainaugurowało w minioną sobotę okres aspirantury. Czas ten będzie trwał do września.

– Rozpoczynamy dziś etap taki jeszcze bardzo wstępny. Nazwaliśmy go czasem propedeutycznym, po którym będzie miał miejsce obrzęd ad missio lub – jak go nazywamy – obrzęd kandydatury, który rozpoczyna bezpośrednie przygotowanie do święceń i otworzy 3-letni okres formacji bezpośredniej do przyjęcia diakonatu – podkreślał abp Grzegorz Ryś, który spotkał się z mężczyznami, ich proboszczami i celebrował dla nich Mszę św. w kaplicy ośrodka.

Reklama

– Diakon stały w Kościele nie jest żadnym zagrożeniem dla prezbitera. On jest symfonią w Kościele – mówił w homilii arcybiskup łódzki. – Wasza posługa Słowu będzie przechodziła przez takie obszary, przez które księża nie chodzą. Może nie dlatego, żeby nie chcieli, tylko ich absolutnym obowiązkiem jest – jeśli chcą posłużyć Słowu – osobista modlitwa. Wasza obecność w Kościele będzie nas korygować, będzie nas trochę stawiać do pionu. To znaczy: księża – daj Boże – będziemy rozumieć, że nie aktywność, aktywność, aktywność, ale medytacja i przepowiadanie! – tłumaczył.

Kandydaci do diakonatu stałego, którzy rozpoczęli okres propedeutyczny, nie kryją radości, ale i obaw związanych z tym ponadtrzyletnim przygotowaniem oraz samą posługą diakonatu. – Uważam, że diakonat stały to ogromna szansa, żeby uświęcić siebie, swoją małżonkę, a także rodzinę – mówił Sebastian Piątkowski – polonista z Łodzi. – Dziś nie potrafię powiedzieć, czy sprostam tym wymaganiom, ale ufam, że Bóg i Kościół pomogą mi rozeznać, czy jest to ta droga dla mnie i dla mojego małżeństwa – dodał.

4 maja wszedł w życie dekret abp. Grzegorza Rysia o ustanowieniu Ośrodka Formacji Diakonów Stałych. Jego dyrektorem jest ks. dr Zbigniew Tracz – kanclerz łódzkiej kurii.

2019-05-08 08:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naznaczeni pieczęcią

Niedziela sosnowiecka 21/2016, str. 1

[ TEMATY ]

diakonat

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Diakonat to ważny etap w drodze do kapłaństwa. Biskup nakłada swoje ręce na nowo wyświęcanych, jednak „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”. Oznacza to, że diakon jest specjalnie związany z biskupem w zadaniach swojej „diakonii”. Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa. Sakrament święceń naznacza ich pieczęcią („charakterem”), której nikt nie może usunąć.
W sobotę 7 maja w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej bp Grzegorz Kaszak przewodniczył Eucharystii, podczas której udzielił święceń diakonatu 6 alumnom Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji. W gronie nowo wyświęconych znaleźli się: dk. Przemysław Długaj z parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce, dk. Andrzej Hepek z parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce, dk. Paweł Krawczyk z parafii Nawrócenia św. Pawła w Dąbrowie Górniczej, dk. Adam Nackowski z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej, dk. Marcin Słodczyk z parafii Świętych Archaniołów w Czeladzi i dk. Grzegorz Woszczek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej. Zwyczajem jest, że święcenia odbywają się w jednej z parafii diecezji, z której pochodzi jeden z kleryków. Tym razem w rodzinnej wspólnocie G. Woszczka.
Biskup zaznaczył w homilii, że mogą być takie chwile w życiu diakona i kapłana, kiedy będzie bardzo się trudził i czynił wiele dobra, a znajdzie się ktoś, kto będzie go oczerniał. – W tych chwilach trzeba pamiętać, że Bóg nie zostawi nas, podobnie jak nie opuścił św. Szczepana. Wystarczy otworzyć się na moc Ducha Świętego. Biskup zwrócił się też do rodziców i krewnych diakonów oraz do przełożonych i proboszczów, kierując pod ich adresem wyrazy wdzięczności za wkład w wychowanie, uwagi, rady i cenne wskazówki.
Nowo wyświęceni otrzymali pierwsze dekrety, kierujące ich na roczną praktykę w parafiach, rozpoczynającą się od września i odbywaną równocześnie z ostatnim etapem kształcenia w WSD. I tak: dk. P. Długaj odbędzie ją w parafii katedralnej w Sosnowcu, dk. A. Hepek – w parafii św. Mikołaja w Targoszycach, dk. P. Krawczyk – w parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu, dk. A. Nackowski – w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, dk. M. Słodczyk – w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu, a dk. G. Woszczek – w parafii św. Barbary w Sosnowcu.
Dla nowo wyświęconych dzień ten z pewnością zapisał się w sposób szczególny na kartach ich życia. Odtąd zaistnieli w świecie jako znak i świadectwo służby Bogu i ludziom, a przyjęty sakrament naznaczył ich pieczęcią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

LN siatkarzy - Polska - Brazylia 0:3

2021-06-12 08:50

[ TEMATY ]

siatkówka

Adobe Stock

Polscy siatkarze przegrali z Brazylijczykami 0:3 (17:25, 26:28, 19:25) w meczu dziewiątej kolejki fazy zasadniczej Ligi Narodów w Rimini. Biało-czerwoni, dla których to druga porażka, stracili prowadzenie w tabeli na rzecz "Canarinhos", dotychczasowych wiceliderów.

Polska - Brazylia 0:3 (17:25, 26:28, 19:25).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję