Reklama

Dookoła Polski

Sprawa mienia jest zamknięta

To pierwsza i z miejsca twarda deklaracja rządzącego w Polsce PiS na temat roszczeń organizacji międzynarodowych, które chcą odzyskać majątek bezdziedziczny w Polsce. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli, że nie ma zgody na wypłatę przez Polskę jakichkolwiek odszkodowań. – Pamiętamy o tragicznych losach polskiego narodu w trakcie II wojny światowej, dlatego nie będzie zgody na wypłatę odszkodowań – stwierdził premier Morawiecki. Nawiązał do wystąpienia prezesa Kaczyńskiego podczas pikniku patriotycznego w Pułtusku. Kaczyński mówił m.in., że Polska nie ma żadnych zobowiązań wojennych – zarówno z punktu widzenia prawa, jak i elementarnej moralności i przyzwoitości. – My nie jesteśmy nikomu nic winni. To nam inni są winni odszkodowania – stwierdził.

Obaj politycy: Kaczyński i Morawiecki nie wskazali wprost, że chodzi o bezdziedziczne mienie, którego bezprawne uzyskanie obiecuje organizacjom żydowskim tzw. ustawa 447, przyjęta w ubiegłym roku przez Kongres USA. Wprost do tej sprawy odniósł się wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. – Te roszczenia są bezzasadne, sprawa jest zamknięta pod względem prawnym i moralnym. Ustawa 447 to ustawa innego państwa, niemająca wpływu na porządek prawny w Polsce – podkreślił.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Unia równych państw

Trudno przecenić Deklarację Warszawską podpisaną przez przywódców i reprezentantów krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej po 2003 r., przede wszystkim z naszej części Europy. Podpisano ją na warszawskim Zamku Królewskim w 15. rocznicę wejścia Polski do Unii. W dokumencie podkreślono konieczność uczestniczenia rządów wszystkich państw członkowskich w decyzjach podejmowanych w UE na równym poziomie. Wyrażono także troskę o osiągnięcia Unii oraz o równe traktowanie wszystkich jej członków bez względu na różnice w potencjale ludnościowym czy ekonomicznym. Politycy zaznaczyli, że ważne jest również, aby Unia przeciwstawiała się rosnącemu protekcjonizmowi. „Usunięcie przeszkód blokujących dalszą integrację i stworzenie optymalnych warunków dla współpracy gospodarczej leży w interesie wszystkich państw członkowskich” – uznano.

Reklama

jk

* * *

Mówił za Tuska

Wystąpienie na Uniwersytecie Warszawskim szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska zapowiadano od dawna: miało być przełomowe. Nie było takie, a i tak przyćmił je wcześniejszy antykościelny występ na UW szefa kwartalnika „Liberté!” Leszka Jażdżewskiego. – Polski Kościół zaparł się Ewangelii i Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to pewnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody – powiedział. Odezwały się liczne głosy oburzenia. Stanowisko przedstawił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. – Wypowiedź odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących – ocenił. Do ataków na Kościół odniósł się także prezes PiS Jarosław Kaczyński, wzywając do jego obrony. – Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę – powiedział.

jk

* * *

Taktyka KE

Taktyka Koalicji Europejskiej, polegająca na totalnej wojnie, przynosi tragiczne efekty. Panie Schetyna, proszę zatrzymać to szaleństwo – tak Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, skomentowała pobicie działacza tej partii Janusza Jagielskiego. Jagielski został zaatakowany, gdy wkładał gazetki wyborcze kandydata do Parlamentu Europejskiego – szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego do skrzynek pocztowych na jednym z osiedli w Szczecinie. Na miejsce wezwano policję, w szpitalu okazało się, że Jagielski ma m.in. złamany nos. Jak poinformował Brudziński, policja zatrzymała sprawcę pobicia. „Nawet największe polityczne zacietrzewienie nie może usprawiedliwiać agresji i nienawiści wobec kogokolwiek” – napisał na Twitterze.

jk

* * *

Kto na prezydenta

Tego należało się spodziewać – niespodzianki nie ma. 46 proc. Polaków chciałoby, żeby w następnych wyborach kandydatem PiS na prezydenta był urzędujący obecnie Andrzej Duda – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster na próbie 1031 dorosłych Polaków. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zajmują drugie miejsce – mają po 11 proc. wskazań badanych, trzeci jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – z 5 proc. poparcia.

Reklama

wd

* * *

Zaśpiewali Prząśniczkę

Trzy tysiące osób zgromadzonych na Małym Rynku w Krakowie wspólnie odśpiewało „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki z opery „Halka”. Wspólne śpiewanie odbyło się w ramach cyklicznej Lekcji Śpiewania – organizowanej od kilkunastu lat – z okazji jubileuszu dwustulecia urodzin wielkiego kompozytora.

jk

2019-05-08 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Krzysztofa

Kyrie, elejson,
Chryste, elejson,
Kyrie, elejson,

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas,

Ojcze z nieba, Boże, ~ zmiłuj się nad nami,
Synu Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, jedyny Boże,
Święta Maryjo, ~ módl się za nami,
Święty Krzysztofie, podświadomie szukający Boga,
Święty Krzysztofie, pragnący służyć Najsilniejszemu Władcy,
Święty Krzysztofie, pracujący dla dobra bliźnich,
Święty Krzysztofie, mężnie walczący z żywiołem,
Święty Krzysztofie, przez Dzieciątko Jezus nawiedzony,
Święty Krzysztofie, dźwigający Tego, który ciężar grzechów świata nosił,
Święty Krzysztofie, cudem zakwitnięcia suchej laski odznaczony,
Święty Krzysztofie, apostołem przez Dzieciątko Jezus mianowany,
Święty Krzysztofie, któryś tysiączne serca pogan przeistaczał,
Święty Krzysztofie, Zwycięzco pokus,
Święty Krzysztofie, bohaterski Męczenniku,
Święty Krzysztofie, Patronie pielgrzymów,
Święty Krzysztofie, Patronie podróżujących,
Święty Krzysztofie, Patronie kierowców,
Święty Krzysztofie, Patronie lotników i marynarzy,
Święty Krzysztofie, Patronie kolejarzy,
Święty Krzysztofie, Opiekunie możny,
Święty Krzysztofie, łaską wysłuchań przez Boga nagrodzony,

Bądź nam miłościw, przepuść nam, Panie,
Bądź nam miłościw, wysłuchaj nas, Panie,
Bądź nam miłościw, ~ wybaw nas, Panie,

Od grzechu każdego, ~ wybaw nas, Panie,
Od katastrof lotniczych i innych, za wstawiennictwem św. Krzysztofa,
Od złych przygód w podróży,
Od śmierci nagłej, zachowaj nas, Panie,
Od burz i powodzi,
Od wojen i wszelkich waśni,

My grzeszni Ciebie prosimy, ~ wysłuchaj nas, Panie,
Abyś nam grzechy nasze odpuścić raczył,
Abyś wstawiennictwo św. Krzysztofa za nami przyjąć raczył,
Abyśmy św. Krzysztofa ufnie na patrona swego obrali,
Abyśmy ufni w Jego opiekę ostrożności nie lekceważyli,
Abyśmy wzorem św. Krzysztofa uczynnymi i miłosiernymi byli,
Abyśmy o zbawieniu wiecznym pamiętali,
Abyśmy szczęśliwą śmiercią życie zakończyli,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

K: Módl się za nami święty Krzysztofie.

W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się:
Wszechmogący Boże, Stwórco świata i ludzi, błagamy Cię przez zasługi św. Krzysztofa o serca czułe dla bliźnich, pozbawione egoizmu i samolubstwa. Niech wzór św. Krzysztofa, który tak wiernie spełniał Twoje przykazania, rozbudzi w nas miłość bliźniego, posiadającą moc szlachetnego regulowania wszystkich spraw na ziemi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z prefektem apostolskim w Mongolii

2020-08-13 20:21

[ TEMATY ]

papież Franciszek

prefekt

Mongolia

PAP

Papież Franciszek przyjął na audiencji wyświęconego kilka dni temu na biskupa o. Giorgia Marengo, prefekta apostolskiego w Mongolii. We wrześniu, jeśli normy antypandemiczne na to pozwolą, wróci on do tego azjatyckiego kraju, w którym od 17 lat pełni posługę.

„Ponieważ wspólnota katolicka jest maleńka, bardzo ważne jest, aby troszczyć się o jak najlepsze relacje w władzami świeckimi. Trzeba kontynuować współpracę oraz wzajemną pomoc, które już istnieją. Także dlatego, że dla mojego poprzednika było to bardzo ważne. Istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dialog międzyreligijny, zważywszy na to, że Mongolia jest krajem, który religijne punkty odniesienia znajduje przede wszystkim w buddyzmie i szamanizmie. Ważne jest dalsze tworzenie braterskich mostów relacji z przedstawicielami innych wyznań –uważa bp Marengo. – A więc dialog międzyreligijny, bliskość wobec biednych, najmniejszych, osób cierpiących w społeczeństwie. Podkreśliłbym również znaczenie pogłębienia kulturowego, czyli historii i tradycji, tożsamości kulturowej Mongołów, którzy mają wiele do powiedzenia i do ofiarowania reszcie ludzkości oraz pogłębienia wymiaru duchowego. Ludzi w Mongolii cechuje wielka wrażliwość i szczególnie ci, którzy przyjęli już wiarę chrześcijańską potrzebują uczynić ją bardziej swoją. Mówimy zatem o głębi, o autentyczności podążania w wierze, o szkole ciągłej modlitwy, aby ludzie mogli kroczyć łatwiej i pogodniej swoją drogą.“

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję