Reklama

Niedziela w Warszawie

Światowe Spotkanie Młodych

Franciszek w Panamie i... Wilanowie

Z Edytą i Dominikiem Ziętarami ze Wspólnoty Emmanuel, która organizuje „Panamę w Warszawie”, rozmawia Andrzej Tarwid

Niedziela warszawska 3/2019, str. V

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

Archiwum EiDZ

Edyta i Dominik Ziętarowie ze Wspólnoty Emmanuel

Andrzej Tarwid: – W ostatnią niedzielę stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się „Panama w Warszawie”. Czym będzie to wydarzenie?


Edyta Ziętara: – Będzie to spotkanie młodych, którzy z różnych przyczyn nie mogli wyjechać do Panamy, a chcieliby chociaż w części doświadczyć i przeżyć Światowe Dni Młodzieży ’2019.
Dominik Ziętara: – Mamy również nadzieję, że dzięki „Panamie w Warszawie” młodzież z obu warszawskich diecezji doświadczy młodego i żywego Kościoła.

– Jak będzie przebiegało spotkanie, które rozpocznie się 27 stycznia o godz. 14.00?

EZ: – Spotkanie zostało podzielone na trzy bloki. Aby młodzież dobrze poczuła się razem, zaczniemy zawiązaniem wspólnoty. Potem będziemy uczyć się hymnu ŚDM po hiszpańsku oraz dowiemy się, co wydarzyło się w Panamie w trakcie ŚDM. Odwiedzą nas też przedstawiciele ambasady Panamy, którzy zaprezentują kulturę tego kraju oraz opowiedzą o tym, jak funkcjonuje tam Kościół.

– Zatrzymajmy się na chwilę na relacjach z ŚDM. Skąd je będziecie mieli?

DZ: – Będziemy mieć tam swoich specjalnych wysłanników, którzy prześlą nam materiały przez Internet. Krótkie relacje z ŚDM obiecali nam księża z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, którzy będą tam z grupą młodzieży. Z nimi spróbujemy też połączyć się na żywo. Inne materiały wideo, jakie pokażemy w świątyni w Wilanowie, przygotuje Dominika Sulich, która jest w ekipie przygotowującej „Panamę w Warszawie”, a przed ŚDM wyleci do Panamy.

– Co będzie się działo w Świątyni Opatrzności Bożej w kolejnych godzinach?

EZ: – Drugi blok wydarzenia będzie w całości osadzony w duchowości. Młodzież spotka się z abp. Grzegorzem Rysiem, który wygłosi konferencję pt. „Oto Ja służebnica Pańska”, poświęconą temu, jak w dzisiejszych czasach zgiełku oraz nadmiaru informacji usłyszeć i odpowiedzieć na głos Boga. Po konferencji zacznie się czas na osobistą refleksję i modlitwę przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani. Ponadto, w trakcie obu pierwszych bloków, w dolnym kościele na osoby chcące przystąpić do spowiedzi będą czekali kapłani w konfesjonałach. W dolnym kościele będzie też adoracja Najświętszego Sakramentu. A różne warszawskie wspólnoty i ruchy będą oferowały wszystkim potrzebującym możliwość modlitwy wstawienniczej.

– Głównym punktem trzeciego bloku spotkania będzie Msza św.?

DZ: – Tak, lecz wcześniej pójdziemy na posiłek. Będzie to czas kiedy młodzi będą mogli pobyć i porozmawiać ze sobą. Dopiero po nim udamy się na koncelebrowaną Eucharystię, której przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi zaś... papież Franciszek. Będzie to retransmisja kazania, jakie Ojciec Święty wygłosi w Panamie na ostatniej Mszy św., sprawowanej podczas ŚDM. Po Liturgii zacznie się wspólne muzyczne uwielbienie, które potrwa do godz. 22.00.

– Kard. Kazimierz Nycz powierzył organizację „Panamy w Warszawie” Wspólnocie Emmanuel, ponieważ macie największe doświadczenie. W 2008 r. odpowiadaliście za przebieg „Sydney w Warszawie”…

EZ: – Tak, „Sydney w Warszawie” było drugim wydarzeniem robionym przez Wspólnotę w łączności ze Światowymi Dniami Młodzieży. Miało ono jednak inny przebieg niż „Panama w Warszawie”. Wówczas było lato, spotkanie młodych odbyło się nad Wisłą i miało charakter całonocnego czuwania. Wiele osób bardzo żywo i mile je wspomina, mówiąc o konkretnych owocach jakie przyniosło.

– Jakie jeszcze wydarzenia organizujecie w stolicy?


DZ: – W naszej Wspólnocie w prowincji centralnej jest ok. 200 osób z obu warszawskich diecezji. Organizują oni wiele inicjatyw w parafiach. Natomiast jeśli chodzi o sztandarowe wydarzenia, to są to coroczne rekolekcje przeznaczone dla małżeństw pt. „Miłość i Prawda”. W tym roku zaczynają się w lutym i odbywają w Brańszczyku pod Wyszkowem, a cieszą się dużą popularnością.
EZ: – Zapraszamy również na Kurs Zacheusza – program formacji, który ma pomóc zharmonizować swoje codzienne życie – dom i pracę z nauką społeczną Kościoła Katolickiego.

– Co trzeba zrobić, aby dołączyć do rekolekcji czy zapisać się na kurs?

EZ: – Wystarczy podjąć ten pierwszy krok – wygospodarować czas, który i tak się nam zwróci i podjąć decyzję, a potem wejść na stronę Wspólnoty Emmanuel i wysłać zgłoszenie.

– „Miłość i prawda”, Kurs Zacheusz to propozycje dla osób dorosłych. A co proponujecie młodym?

DZ: – Od kilku lat wspólnota prowadzi Międzynarodowe Forum Młodych. Odbywa się ono w wakacje w Częstochowie. Największe z nich odbyło się przed ŚDM w Krakowie. Wówczas na nasze forum przyjechało 4 tys. młodych osób.

– Mówiąc o ŚDM nie sposób nie mówić o młodzieży. Jednak w obecnych czasach pojęcie to rozumiane jest bardzo różnie. Jakich młodych oczekujecie na spotkaniu „Panama w Warszawie”?

DZ: – Spodziewamy się, że większość osób, jakie przyjadą na spotkanie, będzie miała od 16 do 30 lat. Ale jeśli ktoś ma 40 czy 60 i nadal czuje się młodym, to jego też bardzo serdecznie zapraszamy.

– Na początku rozmowy powiedzieliście Państwo, że „Panama w Warszawie” będzie doświadczeniem „młodego i żywego Kościoła”. A z czym młodzież młodsza i ta nieco starsza wyjedzie z Wilanowa?

EZ: – Wspólna modlitwa, integracja, śpiew i uwielbienie na pewno będą owocne w ożywieniu naszej wiary. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników „Niedzieli”, żeby 27 stycznia obrali kierunek: „Panama w Warszawie”.

2019-01-16 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panama: gospodarze świętują 1 rocznicę ŚDM i podsumowują organizację spotkania młodych

[ TEMATY ]

Panama

ŚDM

ŚDM w Panamie

Miguel Sinclair/Flickr.com

W Panamie rozpoczynają się uroczystości 1. rocznicy ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży, obchodzone pod hasłem “Celebremos 2020”. Obchody stały się też okazją do podsumowań, zarówno duszpasterskich, jak i ekonomicznych, ubiegłorocznego wydarzenia.

Jak podkreślił arcybiskup Panamy José Ulloa Mendieta w wywiadzie udzielonym Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, rok po Światowych Dniach Młodzieży można już mówić o owocach tego spotkania. Jako pierwszy z nich wskazał zwrócenie uwagi społeczeństwa i Kościoła w Panamie na opinie młodych ludzi.

- Po ubiegłorocznych ŚDM, wszystkie duszpasterstwa młodzieży rozpoczęły odnowę. Skupia się ona na słuchaniu tego, o co prosi młodzież. Na poziomie parafialnym powstały grupy ekologiczne zajmujące się troską o ochronę Stworzenia.

Ponadto, pojawił się też ruch młodych ludzi zainteresowanych zgłębianiem nauki społecznej Kościoła. Pytają też, czy możemy im zaoferować narzędzia do stawania sie liderami, nie tylko w Kościele ale i w społeczeństwie - wylicza hierarcha.

Abp Ulloa dodał też, że poza owocami duszpasterskimi, ubiegłoroczne spotkanie umocniło mieszkańców Panamy i ich tożsamość. Przyczyniły się do tego zwłaszcza słowa papieża Franciszka, który nazwał Panamczyków "narodem szlachetnym", a także promocja, jaką zyskał kraj, dzięki ugoszczeniu młodych pielgrzymów oraz dziennikarzy z całego świata. Zaznaczył też, że na projekt organizacji ŚDM Panama 2019 został wyróżniony prestiżową nagrodą przyznawaną przez grupę PMI Asearse Management. W historii kraju tę nagrodę uzyskały dotąd tylko 2 projekty: rozbudowa Kanału Panamskiego i budowa trzeciej przeprawy przez tenże kanał: mostu Puente America, otartego 2 sierpnia ubiegłego roku.

Jubileusz ŚDM był też okazją do szczegółowego podsumowania całego wydarzenia. Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej sekretarz wykonawczy komitetu organizacyjnego Victor Chang, koszty, jakie z tytułu organizacji wydarzenia poniósł Kościół w Panamie, wyniosły ok. 20,7 mln dolarów. Ponad 70 proc. zostało pokryte z wpłat zarejestrowanych uczestników, a reszta - z wkładu sponsorów i dobroczyńców.

W trakcie trzydniowych obchodów "Celebremos 2020", które odbędą się na wybrzeżu Cinta Costera, gdzie rok temu odbywała się część spotkań papieża Franciszka z młodzieżą, nie zabraknie wspólnej modlitwy, zajęć sportowych i spotkań powołaniowych. W obchodach biorą udział m.in. organizatorzy kolejnych ŚDM Lizbona 2020, a także dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk. To właśnie z Polski przyjechała do Panamy najliczniejsza europejska grupa pielgrzymów.

Zakończenie obchodów będzie zarazem rozpoczęciem młodzieżowo-powołaniowego triennale, powołanego z inicjatywy młodych ludzi.

W ubiegłorocznych 34. ŚDM Panama 2019 wzięło udział ponad 700 tys. uczestników. Odbywały się one pod hasłem „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1, 38).

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik PSP: zgłosiliśmy gotowość do natychmiastowego wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie

2020-08-05 09:50

[ TEMATY ]

Liban

ratowanie

Tomasz Lewandowski

Zgłosiliśmy gotowość do natychmiastowego wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie - poinformował w środę rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Dodał, że na miejsce może zostać wysłanych 39 ratowników z 4 psami oraz moduł ratownictwa chemicznego - łącznie ok. 50 ratowników.

Zgłoszenie gotowości PSP to odpowiedź na wniosek o pomoc, który w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności zgłosiły władze Libanu. Jak przekazała PAP Państwowa Straż Pożarna, zgodę na wyjazd polskich ratowników wyraziło już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obecnie strona polska czeka na akceptację strony zgłaszającej; po jej uzyskaniu ratownicy są w stanie wylecieć do Libanu jeszcze w środę. Transport ma się odbyć samolotem LOT.

Z informacji przekazanych przez rzecznika PSP st. kpt. Krzysztofa Batorskiego wynika, że do Libanu może wyjechać tzw. moduł MUSAR, czyli średnia grupa poszukiwawczo-ratownicza z 39 ratownikami i 4 psami. Dodatkowo wysłany zostanie najprawdopodobniej moduł ratownictwa chemicznego - łącznie około 50 strażaków-ratowników.

MUSAR to moduł grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań na terenach miejskich w konfiguracji ciężkiej lub średniej. Jest tworzony doraźnie na bazie pięciu grup poszukiwawczo-ratowniczych PSP.

Jak dowiedziała się PAP, pomoc do tej pory zaoferowały m.in. Holandia, Grecja i Czechy.

Libański oddział Czerwonego Krzyża poinformował w środę, że w wyniku eksplozji, do jakiej doszło we wtorek w Bejrucie, zginęło co najmniej sto osób, zaś liczbę osób, które doznały obrażeń, oceniono na co najmniej 4 tys.

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową, zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km.

Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ lena/

CZYTAJ DALEJ

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

[ TEMATY ]

szkoła

ONZ

koronawirus

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Według niego pandemia doprowadziła do największego w historii załamania się system oświatowego. W ponad 160 krajach zamknięto wszystkie placówki oświatowe, co oznaczało przerwanie nauki przez miliard uczniów. „Obecnie stoimy w obliczu katastrofy pokoleniowej, która może zmarnować niewyobrażalny potencjał ludzki, osłabić dziesięciolecia postępu i pogłębić głęboko zakorzenione nierówności” – ostrzegł sekretarz generalny ONZ.

Oświadczył, że dziś najważniejszą sprawą jest uznanie edukacji za priorytet polityki przez poszczególne państwa. Przekonywał, że decyzje, które teraz będą podejmowały rządy i ich partnerzy, „będą miały trwały wpływ na miliony młodych ludzi i perspektywy rozwoju krajów w nadchodzących dziesięcioleciach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję