Reklama

Niedziela Podlaska

Jak miła, Panie, jest świątynia Twoja

Niedziela podlaska 3/2019, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Al. Piotr Zdzieborski

Eucharystii przewodniczy bp Tadeusz Pikus

Eucharystii przewodniczy bp Tadeusz Pikus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć kościół, pisany z małej litery, może zostać zburzony, to Kościoła, pisanego wielką literą, który tworzy sam Chrystus, bramy piekielne nigdy nie przemogą – powiedział bp Tadeusz Pikus 10 stycznia br. podczas uroczystej Eucharystii z okazji rocznicy poświęcenia katedry drohiczyńskiej.

Na Mszy św. zebrali się kapłani, alumni, siostry zakonne oraz drohiczyńscy parafianie, a w szczególności trzecioklasiści przygotowujący się do Pierwszej Komunii Świętej, którym pod koniec Eucharystii ksiądz biskup wręczył książeczki do nabożeństwa. Stalle kanonickie zapełniły się członkami Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej. Witając zebranych, proboszcz miejsca ks. Wiesław Niemyjski przywołał fragment książki św. Jana Pawła II pt. „Dar i Tajemnica”. Ojciec Święty wspomina moment, który pozostawił głęboki ślad w jego życiu kapłańskim, gdy podczas święceń leżał na posadzce katedry. Według Papieża „w tej postawie zawiera się wyznanie jakiejś całkowitej gotowości do podjęcia służby”. Ks. Niemyjski zauważył, iż – posadzka drohiczyńskiej katedry mogłaby wiele opowiedzieć, także o chwilach bólu, które przeżywała świątynia, ale dziś to właśnie na niej rodzą się kapłani. Dziękujemy więc Bogu zarówno za katedrę, jak i za powołania kapłańskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilię wygłosił ks. prał. Andrzej Jakubowicz. Przypomniał fakt, iż katedra konsekrowana została w niedzielę Chrztu Pańskiego, a więc i historia tego miejsca pokazuje pewien rozwój, który można przyrównać do życia chrześcijanina. Ono również rozpoczyna się z chwilą chrztu. Jak powiedział: – Chrzest nie jest aktem dokonanym i zamkniętym, ale ma się w nas rozwijać przez całe życie. Ksiądz prałat zaapelował do zebranych, aby trwali w jedności ze swoją katedrą i swoim biskupem, gdyż to zapewni im trwanie w jedności z Chrystusem.

Świątynia w Drohiczynie została konsekrowana 10 stycznia 1723 r. przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego. W 1991 r. papież Jan Paweł II ustanawiając diecezję drohiczyńską podniósł świątynię do rangi katedry. 10 stycznia 2005 r., po zakończeniu trzyletniej gruntownej renowacji, bp Antoni Dydycz dokonał rekonsekracji katedry.

2019-01-16 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.
CZYTAJ DALEJ

Kondolencje biskupa legnickiego po śmierci jedenastoletniej uczennicy z Jeleniej Góry

2025-12-16 16:38

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

diecezja.legnica.pl

Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski napisał specjalny list do osób dotkniętych niedawną tragedią w Jeleniej Górze.

Ordynariusz diecezji legnickiej zapewnia w nim m.in. o modlitwie za zmarłą w Jeleniej Górze dziewczynkę, jej rodzinę a także za tych, którzy przyczynili się do jej śmierci.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV na liście najlepiej ubranych osobowości

2025-12-17 20:38

[ TEMATY ]

ranking

Leon XIV

Vaican Media

Świat mody rzadko spogląda w stronę Watykanu, jednak w tym roku zauważony i doceniony został styl nowego papieża. New York Times docenił elegancję Leona XIV i umieścił go w gronie najlepiej ubranych osób na świecie. - Lubi być zadbany, a dzięki niemu księża odkrywają tradycyjny strój - wyznał papieski krawiec.

Papież z Ameryki, podobnie jak gwiazdy Hollywood, znalazł się w modowym gronie wraz z supermodelką Kendall Jenner, piosenkarką Rihanną, aktorką Cate Blanchett, czy prezydentową Michelle Obama. - Trochę się do tego przyczyniłem - powiedział 88-letni Raniero Macinelli, który w swoim zakładzie krawieckim przygotował pierwszy strój, który nowy papież ubrał tuż po swym wyborze, i w którym po raz pierwszy pokazał się światu. „New York Times” zauważył, że to pierwsze publiczne wystąpienie zdefiniowało „wizualną tożsamość pontyfikatu”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję