Reklama

Strumienie Łaski Bożej

Niedziela lubelska 15/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. kan. Jerzym Ważnym, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, o zbliżającym się jubileuszu 25. rocznicy koronacji cudownej figury Matki Bożej, rozmawia Przemysław Wójcik.

Przemysław Wójcik: - Księże Kustoszu, minęło już prawie 2 lata, odkąd decyzją abp. Józefa Życińskiego zastąpił Ksiądz wieloletniego kustosza ks. inf. Jana Pęzioła...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. kan. Jerzy Ważny: - Czas biegnie bardzo szybko, pracy w sanktuarium wciąż przybywa, tak więc na długie refleksje nie było jeszcze czasu. Kiedy po rozmowie z moim poprzednikiem przyjąłem tę nominację, nie wiedziałem jeszcze dokładnie, co należy zrobić w sanktuarium, jakie prace są niezbędne, a co może poczekać na swoją realizację. Obecnie po półtorej roku wiem już, co należy szybko zmienić, co ulepszyć, a z czego zrezygnować i to staram się wprowadzać w życie.

- Udało się zabezpieczyć kaplicę Matki Bożej Kębelskiej, są także ulepszenia w Domu Pielgrzyma.

Reklama

- Przed moim przyjściem do Wąwolnicy do kaplicy dostali się złodzieje, ukradli wówczas cenne wota. Zatem pierwszym problemem była potrzeba zamontowania nowego systemu alarmowego w kaplicy, co udało się szybko zrealizować. Następnie wraz z całą wspólnotą parafialną rozpoczęliśmy prace związane z nowym nagłośnieniem w kaplicy Matki Bożej i odnową zabytkowych żyrandoli w bazylice. Po zakończeniu tych prac kolej przyszła na podniesienie standardu w Domu Pielgrzyma. Kończymy już bardzo drogie prace związane z wymianą okien, przebudową pokoi, budową dodatkowych łazienek. Oczywiście, w miarę dodatkowych środków materialnych postaramy się ten standard jeszcze bardziej podnieść, tak by przybywające do Wąwolnicy grupy, osoby indywidualne, czy przejeżdżający przez nasz region turyści mogli tu odpocząć.

- W bieżącym roku sanktuarium świętuje 25. rocznicę koronacji cudownej figury Pani Kębelskiej. Co szczególnie należałoby wyakcentować w minionej historii?

- Na pewno bardzo ważnymi wydarzeniami były Ogólnopolski Kongres Maryjny i przyjęcie w Wąwolnicy sakry biskupiej przez ks. Jana Śrutwę. Następnym etapem były archidiecezjalne kongresy: Różańcowy i Miłosierdzia Bożego, które zgromadziły w sanktuarium wielkie rzesze pielgrzymów. Szczególnym był rok 2000, który rozpoczął się od faktu nadania przez Jana Pawła II ks. prał. Janowi Pęziołowi tytułu infułata. W Roku Jubileuszu sanktuarium odwiedziły setki tysięcy pątników, którzy poprzez Matczyne dłonie pragnęli ofiarować swoje życie Bogu. Szczególnym faktem było także podniesienie przez Ojca Świętego naszej świątyni do rangi bazyliki w roku 2001.

- Zatem, co czeka pielgrzymów w tym wyjątkowym roku?

Reklama

- Oczywiście główne uroczystości odbędą się - jak zawsze - w pierwszą niedzielę września. Jednak ten szczególny rok łączy ze sobą dwa wielkie odpusty. Uroczystości 25. rocznicy koronacji odbędą się w dniach 6-8 września br. Wcześniej będziemy w sanktuarium gościć relikwie św. Faustyny Kowalskiej, przez co wraz z parafianami i pielgrzymami będziemy chcieli lepiej się przygotować do tego jubileuszu. Mamy także nadzieję, że w związku z jubileuszem więcej parafii zechce przybyć w tym szczególnym czasie do stóp najlepszej Matki z pielgrzymką czy to komunijną czy parafialną.

- Sanktuarium to szczególne miejsce, w którym dokonują się liczne cuda. Czy mógłby Ksiądz Kanonik przytoczyć choć dwa ostatnie?

- Z tą prośbą musimy się udać do ks. inf. Jana Pęzioła, który pomimo wielkiej liczby obowiązków związanych z funkcją egzorcysty archidiecezji i ojca duchownego kapłanów, zajmuje się m.in. dokumentacją uzdrowień w naszym sanktuarium.

- Ks. inf. Jan Pęzioł: - Jednym z faktów uzdrowienia jest przypadek Anny C. Wobec postępującego nowotworu mózgu lekarze nie widzieli możliwości wyzdrowienia. Wykonane badania nie rokowały szans na powrót do zdrowia, a zaplanowana operacja nie mogła zahamować postępującej amnezji, niedowładu kończyn. Z prośbą o modlitwę do sanktuarium wraz z rodziną chorej przybyła prof. Zofia Kawczyńska-Butrym. W sanktuarium modlono się w intencji chorej, której operacja odbyła się 28 sierpnia 2002 r. 10 stycznia br. pani C. wraz z rodziną przybyła do Matki Bożej, dziękując za uratowane życie i całkowite uzdrowienie, które lekarze znający przypadek kwitują jednym słowem - cud. W roku 1998 do Wąwolnicy przyjechał pan Jerzy, wójt Wolbromia. Przywieziony przez proboszcza, ks. Stanisława Sapilewskiego i żonę nie miał już siły samodzielnie się poruszać. Lekarze stwierdzili ostatnie stadium białaczki i wyrokowali szybką śmierć. Przeprowadzane transfuzje krwi wystarczały jedynie na kilkanaście godzin, leki - choć najsilniejsze - nie powstrzymywały strasznej choroby i ogromnego bólu. Jedynym ratunkiem była Najlepsza Matka. W sanktuarium sprawowano Mszę św., pan Jerzy powrócił do domu. Po powrocie nie odczuwał już bólu, miał więcej sił, sam mógł się poruszać. W 2003 r. przybył ks. Sapilewski z radosną wieścią, iż od Mszy św. przed Cudowną Figurą Wójt jest całkowicie zdrowy. Już pięć lat nie przyjmuje żadnych leków.

- Serdecznie dziękuję Księżom za spotkanie, życząc, by Szafarka Łask wyprosiła u swego Syna potrzebne błogosławieństwo i wsparcie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

2025-04-16 20:12

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Krzyżmo

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego. Nazywa się ją także Mszą olejów. To dlatego, że podczas tej liturgii biskup konsekruje krzyżmo oraz błogosławi oleje chorych i katechumenów. Jak powstają? Odpowiadają liturgista, ks. dr Stanisław Szczepaniec i odpowiedzialny za przygotowanie olejów dla Archidiecezji Krakowskiej, ks. Łukasz Jachymiak.

Wielki Wtorek. Wieczór. Pomieszczenie gospodarcze przy katedrze na Wawelu. To tu trwają ostatnie prace nad przygotowaniem olejów na tegoroczną Mszę Krzyżma Świętego. Zostało już tylko kilka dni. Siostra Cecylia bierze udział w tym procesie po raz 13. Ks. Łukasz po raz 3. Prace nad krzyżmem ruszają już zimą. Chodzi przede wszystkim o zgromadzenie potrzebnych składników. Tegoroczny olej został przywieziony z północnych Włoch. Na wzgórze wawelskie dotarł w lutym.
CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”. Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata

2025-04-17 22:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Czwartek

Msza Wieczerzy Pańskiej

BP Jasnej Góry/facebook

- Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata i ani brak nadziei, rozpacz, ślepota serca, zamknięcie we własnym świecie, ani żadne referenda tej prawdy nie zmienią - podkreślał o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Paulinów przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg. Wielki Czwartek to pamiątka utworzenia niezwykłej więzi między Bogiem a człowiekiem - ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów, przypomniał, że Wielki Czwartek, a więc pierwszy dzień Triduum Paschalnego stanowi szczytowe wydarzenie w dziejach zbawienia. A od dziś każdy z nas może towarzyszyć Jezusowej drodze: uniżenia, cierpienia, wzgardy, śmierci i Chwalebnego Zmartwychwstania. O. Chrapkowski zwrócił uwagę, że Apostołowie podążający do Wieczernika doświadczyli u boku Jezusa wielu pięknych i trudnych chwil. -On ich nieoczekiwanie powołał, odmienił całkowicie ich życie. Widzieli wiele cudów, ale doświadczyli także niezrozumienia, ludzkiego wyrachowania, obłudy i nienawiści - mówił. Dodał, że może w ich uszach nadal brzmią słowa Jezusa: „Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie”. - Apostołowie teraz idą przygotować Paschę. Z takim doświadczeniem otwierają zamknięte drzwi Wieczernika. Jezus tę Paschę będzie obchodzić w taki sposób, że odtąd świat już nie będzie taki sam. Nie będzie już Pascha tylko wspomnieniem przejścia z niewoli Egiptu do wolności Ziemi Obiecanej, ale będzie zwycięskim przejściem ze śmierci do życia. To zmieni losy świata i nada sens życiu wielu ludzi, którzy uwierzą w Chrystusa - wyjaśniał o. Chrapkowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję