Reklama

Z prasy zagranicznej

Emir sfinansował budowę kościoła

Patriarcha maronicki Libanu kard. Béchara Boutros Rai poświęcił na początku 2019 r. kościół pw. św. Jana Ewangelisty. Znajduje się on w Kesrouan w centrum Libanu. Niezwykłe w tej informacji jest to, że budowę kościoła sfinansował emir muzułmańskiego Kataru Tamim ben Hamad al-Thani. Podczas konsekracji emira reprezentował ambasador emiratu w Libanie Mohammad Hassan Jaber al-Jaber.

America

Chrześcijanie dominują w Kongresie USA

Chrześcijańscy politycy są nadal dominującą grupą zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie. Jak policzył Pew Research Center, 88 proc. deputowanych w obu izbach przyznaje się do różnych denominacji chrześcijańskich. W pewnym sensie chrześcijanie są nadreprezentowani, ponieważ w całym społeczeństwie USA do chrześcijaństwa przyznaje się tylko 71 proc. obywateli. Na drugim biegunie jest stosunkowo nowa kategoria afiliacji religijnej, którą stosują socjolodzy w badaniach. To tzw. nones, czyli ludzie wierzący, ale nieprzyznający się do żadnej konkretnej religii. Wśród dorosłych Amerykanów tę odpowiedź w badaniach religijności wybiera 23 proc. respondentów. Teoretycznie w Kongresie ta grupa ma tylko jedną przedstawicielkę – demokratyczną senator z Arizony. Inną ciekawostką i znakiem czasu jest fakt, że w Kongresie USA zasiada już trójka muzułmanów. Do tej pory ta grupa religijna miała – i to od niedawna – jednego przedstawiciela. Nie trzeba dodawać, że wszyscy ci muzułmańscy politycy należą do Demokratów. Republikanie są albo chrześcijanami – 99,2 proc., albo żydami – 0,8 proc. Główną siłą wśród republikanów są protestanci. Katolików jest więcej wśród demokratów. Statystyka porównawcza wynosi 26 do 35. Do katolicyzmu przyznaje się 26 proc. republikanów i 35 proc. demokratów. Sumując, przyznający się do łączności ze Stolicą św. Piotra politycy stanowią 30,5 proc. kongresmenów. Ta proporcja jest mniej więcej stała w ostatnich kilkunastu latach. Warto przypomnieć, że 60 lat temu wynosiła zaledwie 20 proc.

Potęgą wśród kongresmenów są absolwenci kolegiów jezuickich. Co 10. pobierał naukę w uczelni kierowanej przez duchowych synów św. Ignacego Loyoli.

Reklama

CRUX

Czas próby dla katolików w Finlandii

Czas próby przeżywa mała trzódka fińskich katolików. W całej Finlandii jest ich ok. 15 tys., z czego tylko połowa to rdzenni Finowie, a reszta to imigranci pochodzący z aż 100 krajów świata.

26 grudnia poważnemu wypadkowi samochodowemu uległ pasterz diecezji helsińskiej – 71-letni bp Teemu Sippo. Doznał poważnych obrażeń głowy i trafił do szpitala, gdzie pomału – wszyscy mają taką nadzieję – odzyskuje zdrowie. To jednak nie koniec nieszczęść. Kościół w Finlandii przeżywa ciężki kryzys finansowy. Powodują go przede wszystkim rygorystyczne regulacje prawne. Nakładają one na diecezję helsińską obciążenia, których nie jest ona w stanie unieść: wysokie podatki oraz konieczność wypłaty posługującym księżom – jest ich 32 – takich samych wynagrodzeń, jakie mają pracownicy prywatnych firm. Ksiądz, nawet gdyby chciał, nie może otrzymywać niższej pensji. To wszystko sprawia, że w najbliższym czasie trzeba będzie zlikwidować 3 z 8 parafii, które istnieją w Finlandii, i ograniczyć działania duszpasterskie. Podejmowanie tych koniecznych, ale bardzo bolesnych decyzji jest mocno utrudnione, gdy zarządca Kościoła lokalnego pozostaje w szpitalu.

Mail Online

Ofensywa gender na antypodach

Praca domowa dla chłopców: ubrać się w spódniczkę i przyjść do szkoły. Dla dziewczynek zadanie domowe jest odwrotne: przyjść ubraną jak chłopak. W kolejnym dniu na tapecie znajdą się elementy ubioru właściwego dla różnych religii. To nie przygotowania do zabawy karnawałowej, ale „poważny” program edukacyjny, który w lutym br. zostanie wprowadzony, na razie w 10 szkołach, w australijskim stanie Perth. Program ma uczyć – a jakże – poszanowania dla przedstawicieli odmiennych płci i orientacji seksualnych oraz religii. Te zabawy z ubiorami są dla młodszych klas. W grupach dzieci starszych nauczyciele będą prowadzić poważniejsze lekcje i tłumaczyć pojęcia: „one-night stands,” „hook-ups” i „booty calls”. Pod tymi terminami kryją się niektóre współczesne zachowania seksualne. Program promuje australijskie ministerstwo rodziny. Cóż powiedzieć? Chyba tyle, że aż strach się bać.

Reklama

The National

Ściszanie minaretów

Nowy burmistrz Jerozolimy podejmuje walkę ze zbyt głośnymi nawoływaniami do modlitwy, które płyną z głośników umieszczonych na minaretach. Moshe Lion traktuje to jako sprawę priorytetową i zamierza ją uregulować już na początku swojego urzędowania. W tym celu chce wymienić głośniki na minaretach na takie, które będą miały ograniczoną moc nagłaśniającą. Na dodatek izraelska policja będzie mogła ściszać systemy nagłaśniające w sytuacji, gdy będą zbyt głośne. Muzułmanie, którzy stanowią 20 proc. populacji Izraela, oczywiście protestują, że działania burmistrza godzą w ich prawa do wolności religijnej. Burmistrz ma jednak wsparcie większości mieszkańców Jerozolimy, którzy skarżyli się na uciążliwość dźwięków płynących 5 razy dziennie z minaretów – budzą one ich także w nocy.

2019-01-16 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrzej Duda podsumował pięć lat swojej prezydentury

Na stronie prezydent.pl opublikowano podsumowanie pierwszych pięciu lat urzędowania Andrzeja Dudy. "Jestem dumny z tego, co udało mi się osiągnąć" - podkreślił Andrzej Duda przedstawiając sprawozdanie z pierwszej kadencji swojej prezydentury.

Podsumowanie przedstawiono w dwóch wersjach: jako obszerny opis na stronie internetowej, bogato ilustrowany zdjęciami oraz jako - równie obszerny - dokument do pobrania ze strony. Oba teksty opisują działalność prezydenta, choć są inaczej zredagowane.

Dokument w wersji PDF opisuje dokonania prezydenta m.in. w zakresie polityki społecznej, bezpieczeństwa, polityki zagranicznej, zdrowia i zarządzania w czasie pandemii, rozwoju ekonomicznego kraju, ekologii i ochrony środowiska, polityki historycznej, edukacji, kultury oraz sportu. W dokumencie zamieszczono też liczne "ciekawostki" dotyczące prezydenta, pary prezydenckiej, pierwszej damy i inne. Zawiera on też - poza opisami - spis "osiągnięć i aktywności" prezydenta w punktach.

"Jestem dumny z tego, co udało mi się osiągnąć. Wszystkie moje działania oraz efekty współpracy z Radą Ministrów były i są nakierowane na tworzenie jak najlepszej teraźniejszości i przyszłości dla Polaków" - napisał prezydent Duda na wstępie sprawozdania.

"Wiemy, jakiego państwa chcemy. Chcemy Polski praworządnej i sprawiedliwej, nowoczesnej i solidarnej, demokratycznej, a zarazem silnej i uczciwej. Budowa i umacnianie Rzeczypospolitej jest naszym wspólnym obowiązkiem" - dodał.

Andrzej Duda w dokumencie przypominana o wsparciu przez państwo rodzin w ramach programu 500 plus, programach dla seniorów, takich jak Emerytura plus oraz Leki 75 plus. Wspomina o rozwiązaniach mających na celu zwiększenie ochrony prawnej dzieci. Pisze o podniesieniu płacy minimalnej i obniżeniu niektórych podatków m.in. PIT, a także o wsparciu dla niepełnosprawnych.

Przypomina o realizowanej obecnie reformie sądownictwa, zwiększeniu bezpieczeństwa militarnego - m.in. przez współpracę z NATO, podniesienie wydatków na armię, zwiększenie jej liczebności oraz trwających zakupach amerykańskiego uzbrojenia. W tym kontekście porusza też kwestię cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego.

W zakresie polityki zagranicznej wymienia m.in. współpracę w ramach Trójmorza oraz swoją aktywność na forum ONZ. Podkreśla znaczenie relacji z USA, wspominając swoje liczne spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem.

Podkreśla też znaczenie polityki europejskiej prowadzonej w ramach UE, ale też tej prowadzonej w bliskim sąsiedztwie z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. "Chcemy Unii wolnych narodów i równych państw" - deklaruje prezydent.

Wymienia też inicjatywy pojęte w ramach relacji polsko-chińskich. W ramach polityki zagranicznej wspomina również o wsparciu środowisk polonijnych. Andrzej Duda przyznaje także, że ogromnie ważna jest dla niego polityka historyczna państwa.

Wśród ciekawostek wspomina o tym, że jest pierwszym polskim prezydentem, który odwiedził "Amerykańską Częstochowę" - Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii, a także wspomina - nawiązując do zaangażowania na rzecz rozwoju sportu - swoje czasy studenckie i start w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim.

Prezydent Duda nie kryje, że "podstawą jego działań są rozmowy z ludźmi, które stanowią dla niego źródło wiedzy, motywacji i inspiracji". "Chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie i w którym obywatel czuje się bezpiecznie" - zapewnia.
(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Biskupi z Japonii i USA wezwali do modlitwy z okazji 75. rocznicy ataków atomowych

2020-08-05 20:51

[ TEMATY ]

Nagasaki

Hiroszima

Adobe Stock

Biskupi w Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do wspólnej modlitwy w związku z 75. rocznicą zrzucenia przez lotnictwo amerykańskie bomb atomowych na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki.

We wspólnym apelu arcybiskup Joseph Mitsuaki Takami z Nagasaki i biskup David Malloy z Rockfordu w amerykańskim stanie Illinois ostrzegli przed nowym wyścigiem zbrojeń.

„Dopóty, dopóki będzie obowiązywał pogląd, że broń może budować pokój, trudno będzie zmniejszyć zasoby broni jądrowej, nie mówiąc już o jej likwidacji” – stwierdził 4 sierpnia w wideoprzesłaniu przewodniczący Konferencji Biskupów Japonii, abp Takami, który sam urodził się w marcu 1946 w Nagasaki. Zrzucenie bomby atomowej na swe rodzinne miasto przeżył w łonie matki. W jego rodzinie było wiele ofiar śmiertelnych.

A biskup Malloy w tym samym orędziu dodał, że wszystkie narody muszą znaleźć środki do całkowitego rozbrojenia. Podkreślił, że potrzebne jest tu wspólne zaangażowanie i zaufanie. Obaj hierarchowie wyrazili zaniepokojenie, że dotychczas niedostateczną uwagę zwraca się na niszczycielską moc broni jądrowej.

Już wcześniej o swojej solidarności z narodem japońskim zapewniła Konferencja Biskupów Katolickich USA. Wspólnie bolejemy nad losem niewinnych ludzi, którzy stracili życie na skutek zrzucenia bomb i później wskutek promieniowania, stwierdził przewodniczący episkopatu arcybiskup Los Angeles José Horacio Gómez. Jednocześnie zaapelował do przywódców państw o likwidację wszelkiego rodzaju broni masowego rażenia.

W lipcu br. episkopat Japonii ogłosił dokument w sprawie zniesienia energii nuklearnej. Obok obu miast wspomniano w nim też o skutkach stopienia reaktora w elektrowni jądrowej w Fukushimie w marcu 2011.

W dniach 6 i 9 sierpnia 1945 dwa amerykańskie samoloty wojskowe zrzuciły dwie bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. Zginęło wówczas ponad 250 tys. osób, z których część zmarła później w wyniku poparzeń i promieniowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję