Reklama

Dookoła Polski

W Warszawie o Bliskim Wschodzie

Informacja o planowanej na połowę lutego br. w Warszawie konferencji w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie wywołała sporo emocji. Także dlatego, że szczególna uwaga ma być poświęcona wpływom Iranu w regionie, a współgospodarzami będą Polska i USA. Szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski ocenił, że będzie to najważniejsze wydarzenie dyplomatyczne w Polsce od czasu szczytu NATO, a szef MSZ Jacek Czaputowicz stwierdził, że inicjatywa ta wpisuje się w polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne. Wyraził też nadzieję, że konferencja w Warszawie stworzy nową platformę dialogu międzynarodowego i doprowadzi do zbliżenia stanowiska USA i UE w sprawie Iranu. Podczas konferencji zostaną poruszone m.in. sprawy przenoszenia broni masowego rażenia i rozprzestrzeniania środków niezbędnych do jej wyprodukowania, terroryzmu, ekstremizmu religijnego, cyberzagrożeń i bezpieczeństwa energetycznego.

Zapowiedź konferencji oburzyła władze Iranu. Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif nazwał tę inicjatywę antyirańskim cyrkiem. Do irańskiego MSZ został wezwany charge d’affaires Ambasady Polski w Teheranie Wojciech Unolt, który usłyszał, że decyzję polskiego rządu o zorganizowaniu szczytu uważa się za „akt wrogości wobec Iranu”. Premier Mateusz Morawiecki, by wytłumaczyć wagę warszawskiej konferencji, napisał na Twitterze, że Polska traktuje kwestię pokoju na Bliskim Wschodzie jako jedno z najistotniejszych wyzwań polityki zagranicznej i obronnej. „(...) Powstrzymanie walk w tym newralgicznym regionie jest kwestią fundamentalną, jeśli chodzi o zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa całego świata” – napisał.

Wojciech Dudkiewicz

Będą współpracować

Reklama

Przyszłej współpracy w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego dotyczyły rozmowy w Warszawie wicepremiera Włoch, szefa MSW i lidera prawicowej Ligi Północnej Matteo Salviniego m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim. – Rozpoczęliśmy wymianę poglądów na ten temat – powiedział Salvini. Na konferencji prasowej przekonywał, że przyszła kadencja europarlamentu będzie zupełnie inna niż obecna, zdominowana przez Europejską Partię Ludową i Partię Europejskich Socjalistów. Wyraził nadzieję, że Unia Europejska nie będzie już rządzona przez „finanse i banki”. Po spotkaniu liderów PiS i Ligi Północnej – wyraźnie sondażowym, na którym nie zapadły żadne ustalenia dotyczące sojuszy po wyborach do PE – opozycję opanowała histeria. – Komentarze sięgają granic absurdu – oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jeden z nich wyszedł spod pióra lidera PO Grzegorza Schetyny. „(...) To jest niestety droga do wyjścia z unijnej rodziny, a na tym Polacy mogą tylko stracić” – napisał na Twitterze.

wd

Szpiegowali dla Chin

Zatrzymanie pod zarzutem szpiegostwa obywateli Polski i Chin jest sukcesem polskich służb specjalnych. Porażką jest to, że zatrzymany Polak – Piotr D. to były wysoki funkcjonariusz tych służb, a ostatnio pracownik firmy Orange, dysponujący rozległą wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa i certyfikatami dopuszczającymi go do tajemnic państwowych. Według Joachima Brudzińskiego, szefa MSW, Polska jako ważne państwo w NATO i UE musi się liczyć z tym, że będzie poddawana inwigilacji przez obce wywiady. – Perfekcyjnie zadziałała ABW. Funkcjonariusz, który wywodzi się z jej szeregów, został zatrzymany – powiedział minister. Zatrzymany Chińczyk, Weijing W., to jeden z dyrektorów polskiego oddziału firmy Huawei. Ambasada Chin w Polsce oświadczyła, że chińskie władze wymagają od strony polskiej zajmowania się tą sprawą m.in. zgodnie z prawem i rzetelnie.

wd

Zamach na prezydenta Gdańska

Podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy doszło do ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stojący na scenie polityk został kilkakrotnie ugodzony nożem desantowym. Do szpitala trafił z bardzo ciężkimi urazami – poważną raną serca, ranami przepony i jamy brzusznej. Niestety, mimo natychmiastowej pomocy, nie udało się go uratować. Zmarł następnego dnia po zamachu – 14 stycznia 2019 r. Napastnik został zatrzymany. Jest nim 27-letni mieszkaniec Gdańska Stefan W. Posługiwał się prawdopodobnie akredytacją medialną. Wcześniej miał już problemy z prawem, był karany.

mak

Przekopują przekop

Reklama

Wzięcie przez Komisję Europejską pod lupę planowanego przekopu Mierzei Wiślanej nie jest przypadkowe. Nie wiemy wiele na temat interwencji w Brukseli krajowej tzw. totalnej opozycji, której nie podobają się żadne plany rządzącej większości, szczególnie te, które mogą zakończyć się sukcesem. Wiemy natomiast o interwencji w tej sprawie jesienią 2018 r. wiceministra rolnictwa Federacji Rosyjskiej, szefa Federalnej Agencji Rybołówstwa Ilji Szestakowa, który wskazał na możliwe złe skutki przekopu. Wiarygodność Rosji, która blokuje wyjście z Zatoki Wiślanej na Bałtyk (co jest przyczyną budowy przekopu), jest w tej sprawie niewielka, niemniej nie dla eurokratów. Unijni eksperci zamierzają zbadać decyzję środowiskową i podstawy prac na Mierzei Wiślanej. Możliwe, że będą chcieli zmusić Polskę do wstrzymania prac na mierzei, które mają się rozpocząć w marcu br. Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze.

wd

Weekendowe polowania

Dokońca stycznia br. mają potrwać weekendowe polowania na dziki. Resorty rolnictwa i rozwoju wsi oraz środowiska tłumaczą, że zmniejszenie populacji tych zwierząt jest konieczne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Jak wyjaśnia minister środowiska Henryk Kowalczyk, odstrzał nastąpi w ramach „normalnych polowań”: – Chodzi o to, by zarażone dziki nie przenosiły się do stref zdrowych, stąd polowania mają być skoordynowane w jednym czasie. Mają nad nimi czuwać służby weterynaryjne, myśliwi nie mogą strzelać do ciężarnych i prowadzących młode loch. Komisja Europejska potwierdziła, że polski plan odstrzału dzików w walce z afrykańskim pomorem świń jest prawidłowy. Odstrzały dzików ze względu na chorobę ASF przeprowadzono już w innych europejskich krajach.

wd

2019-01-16 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadoma lektura Pisma Świętego. Studia biblistyczne i kursy starożytnych języków na UKSW

Każdego, kto chce zgłębiać Pismo Święte Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza na Podyplomowe Studia Formacji Biblijnej. To jedyne warszawskie studia podyplomowe z biblistyki, po których ukończeniu uzyskuje się dyplom studiów wyższych.

Są okazją, aby lepiej poznać Biblię – jej treść, przesłanie i teologię, kontekst historyczny, kulturowy i społeczny. Uczestnicy poznają także duchową lekturę Pisma Świętego, Lectio Divina oraz będą uczyć się, w jaki sposób świadomie przeżywać Liturgię Słowa i propagować katechezę biblijną. Wykłady w pierwszym semestrze odbywać się będą w soboty przez internet.

 Celem studiów jest dobre przygotowanie kompetentnej kadry do animacji duszpasterstwa biblijnego. Adresowane są do liderów parafialnych grup biblijnych, animatorów ruchów kościelnych, wykorzystujących w swojej posłudze Pismo Święte, moderatorów grup parafialnych i modlitewnych, lektorów i ministrów, odpowiedzialnych za formację i animację życia w domach zakonnych, a także księży, organizujących w swoich parafiach konferencje biblijne, kręgi biblijne i inne formy duszpasterstwa. Na studia mogą zapisać się także nauczyciele oraz katecheci. - W ciągu dwóch lat studenci nie tylko gruntownie poznają treść i teologię wszystkich ksiąg biblijnych, ale również ich kontekst historyczny i kulturowy. Poza tym mówimy też o sposobach i podejściach do Pisma Świętego - jak je czytać, badać i dalej poznawać, już po zakończeniu studiów. Bo studia to dopiero początek, by z jeszcze większą wiarą, ale też i z nauką, czytać Biblię – mówi "Niedzieli" dr Mateusz Krawczyk, sekretarz i jeden z wykładowców Podyplomowych Studiów Formacji Biblijnej.

W rozpoczynającym się roku akademickim zaplanowano zajęcia na temat m.in. teologii Pisma Świętego, Pięcioksięgu, Proroków, geografii i kultury starożytnej, Bliskiego Wschodu, ksiąg historycznych Starego Testamentu czy duchowości biblijnej. Podyplomowe Studia Formacji Biblijnej prowadzone są w zaocznym trybie przez 4 semestry. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia jest rejestracja na stronie internetowej www.podyplomowe.uksw.edu.pl oraz przesłanie wymaganych dokumentów pocztą na adres: Wydział Teologiczny UKSW pok. 48, ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa.

Bractwo Słowa Bożego i Wydział Teologiczny zapraszają także na kolejną edycję kursów językowych poszerzających wiedzę w zakresie języka biblijnego - greckiego i hebrajskiego. Celem zajęć jest przygotowanie do samodzielnej lektury Pisma Świętego w językach oryginalnych. Wykłady trwają przez 4 semestry ( w sumie 120 godz. zajęć z każdego z języka) w siedzibie Fundacji Rodzin Adopcyjnych w Warszawie przy ul. Płatniczej 83. W zajęciach w związku z pandemią koronawirusa będzie można uczestniczyć także on-line. Będą odbywać się w soboty i nie będą kolidować z wykładami Podyplomowych Studiów Formacji Biblijnej.

Szczegółowe informacje na temat Ogniska Samokształceniowego Języków Biblijnych „Lingua Sacra” można znaleźć na stronie www.bractwoslowa.pl/dzialania/lingua-sacra Kontakt: Bractwo Słowa Bożego (ul. Zamieniecka 21, 04-158 Warszawa). Tel. 662 059 248, email: mateusz.a.krawczyk@gmail.com


CZYTAJ DALEJ

MF: przejazd państwowymi autostradami bez szlabanów pod koniec 2021 r.

2020-09-25 11:03

[ TEMATY ]

autostrada

motofakty.pl

Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 r. - poinformował w piątek resort finansów. Na państwowych odcinkach dróg płatnych ma działać jeden system poboru opłat e-Toll.

Od 1 lipca br. to KAS odpowiada za pobór opłaty za przejazd autostradą na dwóch odcinkach autostrad Konin-Stryków oraz Wrocław-Sośnica. Opłata za przejazd jest pobierana tam w sposób manualny z wykorzystaniem bramek lub elektronicznie przy użyciu urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej).

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował w piątek na konferencji prasowej, że resort wraz z KAS przygotuje nowoczesne rozwiązanie, które nie będzie nikogo wykluczać. Dodał, że za przejazd autostradami będzie można rozliczyć się za pomocą aplikacji bądź kupując bilet autostradowy.

Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że system ma zacząć być wdrażany w pierwszym kwartale 2021 r. 1 lipca 2021 roku przestanie funkcjonować stary system poboru opłat.

Ministerstwo wyjaśniło, że ze względu na wiążące umowy z podwykonawcami na obsługę bramek, najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to czwarty kwartał 2021 r. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ je/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję