Reklama

Kościół

Panama czeka na papieża!

Od 2017 r. nuncjuszem apostolskim w Panamie jest abp Mirosław Adamczyk, Polak. Urodził się w Gdańsku. W Gdyni ukończył Liceum Morskie. Po zakończeniu nauki w szkole średniej postanowił wstąpić do seminarium. W 1993 r. rozpoczął pracę w nuncjaturach na Madagaskarze, w Indiach, na Węgrzech, w Belgii, w RPA i Wenezueli. Był nuncjuszem apostolskim w Liberii, Gambii i Sierra Leone.

Niedziela Ogólnopolska 3/2019, str. 5

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM w Panamie

Krzysztof Tadej

Nuncjatura apostolska w Panamie

Nuncjatura apostolska w Panamie

KRZYSZTOF TADEJ: – Jak wierni Kościoła katolickiego w Panamie przeżywają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które będą tam mieć miejsce w dniach 22-27 stycznia br.?

ABP MIROSŁAW ADAMCZYK: – W te przygotowania zaangażowanych jest bardzo dużo osób świeckich. Przed Światowymi Dniami Młodzieży świeccy wykonali większość prac. Gdybyśmy pojechali do siedziby organizatorów, to moglibyśmy zobaczyć ok. 250 osób, które bez wynagrodzenia, na zasadzie wolontariatu, poświęcają swój czas, zdolności i wiedzę w przygotowanie tego wydarzenia. Wielu wolontariuszy uczestniczyło już w Światowych Dniach Młodzieży, byli np. w Krakowie, niektórzy w Rio de Janeiro. Nieraz młodzi zatrzymują mnie na ulicy i mówią, że byli w Polsce i że te Światowe Dni Młodzieży jakoś ich zmieniły, poruszyły. Wspominają je z sentymentem, dlatego bardzo chcieli, aby takie wydarzenie odbyło się w Panamie. Cieszą się i ciężko pracują, żeby wszystko profesjonalnie przygotować. To piękny przykład, jak można bezinteresownie działać na rzecz innych.

– Czego mieszkańcy Panamy oczekują od Światowych Dni Młodzieży? Czy, według Księdza Arcybiskupa, to wydarzenie odmieni ich życie?

– Zobaczymy, jak zadziała Duch Święty! W dzisiejszych czasach ludzie potrzebują przewodnika, autorytetu, do którego można się odwołać. Poszukują człowieka, który stanie się dla nich przykładem i powie, jak żyć. Poszukują opoki, na której mogliby się oprzeć. Takim przewodnikiem jest Ojciec Święty Franciszek. Dla wielu obywateli Panamy to człowiek wiary i nadziei. Chcieliby się z nim spotkać, dotknąć go, a przede wszystkim chcą go słuchać. Światowe Dni Młodzieży to wprawdzie święto młodych, ale jeśli spojrzeć na to, co się dzieje w Panamie, można stwierdzić, że praktycznie wszyscy wierni przygotowują się do tego wydarzenia. Nie tylko w stolicy, ale również w 8 diecezjach tego kraju. Panama czeka na Papieża i na młodzież z różnych krajów świata! Czeka na te historyczne dni, które – jak sądzę – będą dniami ogromnej radości, entuzjazmu, ale jednocześnie jedności, wiary i nadziei. Mam nadzieję, że w tych dniach będą z nami również ci, którzy nie mogą przybyć do Panamy – mogą w spotkaniu uczestniczyć duchowo: modlić się i słuchać Ojca Świętego, rozważać jego słowa. Niech to będzie także okazja do poznania historii Panamy i całej Ameryki Łacińskiej.

Reklama

– Ilu jest katolików w Panamie?

– Stanowią ok. 80 proc. społeczeństwa.

– Jak Ksiądz Arcybiskup osobiście przeżywa te przygotowania?

– Już w pierwszych dniach po mojej nominacji na nuncjusza apostolskiego w Panamie rozpocząłem przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Muszę przyznać, że nigdy do tej pory nie przeżywałem takiej sytuacji. Po raz pierwszy papież przybywa do kraju, w którym jestem nuncjuszem. To dla mnie wielka radość, ale i odpowiedzialność.

– Dziękuję za rozmowę.

2019-01-16 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM w Panamie: aplikacja bioetyczna dla młodzieży

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

kropekk_pl/pixabay.com

Podczas Światowych Dni Młodzieży przedstawiono aplikację na tematy bioetyczne, dzięki której młodzież może w formie pytań i odpowiedzi zapoznać się z fundamentalnymi zagadnieniami, związanymi z ludzkim życiem. Aplikację przygotowała Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia, a zaprezentowała ją podsekretarz tego watykańskiego urzędu prof. Gabriella Gambino.

Czy in vitro jest jedyną alternatywą dla bezpłodności? Czym są naturalne metody regulacji poczęć? Co oznacza „umierać godnie”? – to niektóre z problemów, o których młodzi znajdą informacje, naukowe wyjaśnienia, etyczną refleksję i świadectwa osób, które tych spraw doświadczyły.

CZYTAJ DALEJ

Bazylika NSPJ w Krakowie – miejsce ponowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa

2021-06-11 18:26

[ TEMATY ]

Kraków

Najświętsze Serce Pana Jezusa

PAP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z całym Episkopatem i w łączności z wiernymi ponowi dziś (11 czerwca 2021) Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie to miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 18 w jezuickiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w uroczystość NSPJ, 3 czerwca 1921 roku, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej o wspólnocie serc Jezusa i Maryi

2021-06-12 09:29

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej drugi dzień obrad 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski podkreślił, że zbieżność liturgicznych obchodów Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa skłania, „abyśmy raz jeszcze powrócili do idei Eleusy, która w swej istocie mówi o przedziwnej wspólnocie Serc Jezusa i jego Przeczystej Matki".

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na ikonograficzny typ Eleusy, w którym namalowany jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Podkreśla on silny związek uczuciowy między Maryją, a Dzieciątkiem Jezus. – Stojące na kolanach Matki Dzieciątko Jezus mówi coś do Maryi, a Jej twarz, dostojna i spokojna, wskazuje na to, że słowa Jezusa głęboko zapadają głęboko w Jej serce. Jednakże Jej oczy nie są, jak jest to zazwyczaj w tego rodzaju obrazach, skierowane w stronę Dzieciątka, ale do modlących się przed Obrazem ludzi – opisywał metropolita krakowski, który przywołał historię kultu kalwaryjskiego wizerunku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję