Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Radziechowy pamiętały o swoim rodaku

W ostatni dzień 2018 r. w Radziechowach odprawiona została Msza św. w intencji śp. bp. Tadeusza Pieronka

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2019, str. II

[ TEMATY ]

modlitwa

zmarły

PB

Msza św. żałobna za śp. biskupa T. Pieronka celebrowana w Radziechowach

Msza św. żałobna za śp. biskupa T. Pieronka celebrowana w Radziechowach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii przewodniczył bp Roman Pindel. Przy ołtarzu ustawiono czarno-białe zdjęcie pochodzącego z Radziechów hierarchy. Na początku nabożeństwa proboszcz ks. Piotr Pokojnikow w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał rodzinie zmarłego biskupa wyrazy współczucia i zapewnienie o modlitwie.

Podczas nabożeństwa duchowny odczytał biogram zmarłego biskupa. Proboszcz podkreślił, że śp. bp Tadeusz Pieronek często odwiedzał swą rodzinną miejscowość, goszcząc u krewnych. Duchowny powiedział, że śp. bp Tadeusz bardzo chętnie uczestniczył w ważnych wydarzeniach religijnych i kulturalnych, które organizowane były na terenie Radziechów. Jako przykład podał m.in. poświęcenie Krzyża Jubileuszowego na szczycie Matyski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel w homilii podkreślił, że sprawowana w ostatni dzień roku kalendarzowego Eucharystia jest podziękowaniem za życie i pełnione przez bp. Tadeusza Pieronka posługi w Kościele. Wspominał, że poznał śp. bp. Tadeusza najpierw jako student na wykładach, a potem gdy wykładał na Papieskiej Akademii Teologicznej. Zaznaczył, że zmarły bp Tadeusz bardzo mocno interesował się losami diecezji bielsko-żywieckiej.

– Bardzo śledził życie nie tylko parafii, ale całej diecezji. Doskonale orientował się, czego w niej brakuje, jakie zadania ma nowo mianowany biskup. Życzył i pragnął jej rozwoju – mówił podczas Mszy św. bp Roman Pindel. Ordynariusz przywołał również fragmenty listu kondolencyjnego abp. Stanisława Gądeckiego skierowanego na ręce metropolity krakowskiego. W dokumencie przewodniczący Episkopatu Polski podkreślił zasługi śp. bp. Tadeusza, m.in. w relacjach państwo Kościół, a także dużą rolę w procesie ratyfikacji konkordatu.

W Radziechowach liturgię razem z Biskupem celebrowali: wikariusz generalny ks. Marek Studenski, dziekan żywiecki ks. Stanisław Kozieł, sekretarz biskupa bielsko-żywieckiego ks. Piotr Góra i dyrektor bielskiego Domu Księży Emerytów ks. Marcin Suchanek. Na Eucharystii obecni byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, władze oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan, górnicy, strażacy, młodzież szkolna.

Reklama

Modliły się także ubrane w regionalne stroje dzieci z Przedszkola im. Władysława Pieronka. Patronem tej placówki jest ojciec śp. księdza biskupa. Władysław Pieronek zapisał się w historii Żywiecczyzny jako wielki patriota, społecznik, działacz Związku Podhalan. W 1935 r. został wybrany wójtem zbiorowej gminy Zabłocie, obejmującej gromady: Żywiec-Zabłocie, Radziechowy, Lipowa, Leśna, Ostre, Słotwina i Sienna. Poświęcał wiele uwagi sprawom podniesienia szkolnictwa, akcji scalania gruntów, melioracji, budowy dróg oraz propagowaniu walorów letniskowych i turystycznych swojej gminy w Polsce. Od 1932 r. pełnił funkcję Naczelnika Rejonu Ochotniczych Straży Pożarnych w Radziechowach. Był też prezesem Kółka Rolniczego w Radziechowach i uczestniczył w pracach Okręgowego Towarzystwa Rolniczego w Żywcu, którym kierował Władysław Kępiński z Moszczanicy. Był działaczem Akcji Katolickiej i członkiem Rady Dekanalnej. Udzielał się w Związku Strzeleckim, Związku Legionistów Polskich. Bp Tadeusz Pieronek wielokrotnie publicznie powtarzał, że bardzo dużo zawdzięcza swojemu ojcu, od którego uczył się historii Polski i miłości do Ojczyzny.

Uroczystości pogrzebowe bp. Tadeusza Pieronka rozpoczęły 2 stycznia Nieszporami w Katedrze na Wawelu. Tuż po nich, o godz. 16.30, odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, koncelebrowana przez abp. Marka Jędraszewskiego. Homilię wygłosił ks. prof. Jacek Urban. 3 stycznia o godz. 16 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie odprawiona została Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, podczas której homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Ciało śp. bp. Tadeusza Pieronka zostało złożone w krypcie biskupów, w podziemiach kościoła.

2019-01-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci księdza chorego na Covid-19

[ TEMATY ]

kapłan

zmarły

kapłan

Radio Em

Ks. Roman Kopacz

Ks. Roman Kopacz

Prokuratura Rejonowa w Bochni, która bada sprawę śmierci proboszcza Drwini (Małopolskie) Romana Kopacza, zakażonego koronawirusem, wciąż nie ma uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez zastępcę prokuratora rejonowego Barbarę Grądzką, śledztwo wciąż się nie rozpoczęło w powodu braku podejrzenia przestępstwa w sprawie śmierci proboszcza Drwini. Nie prowadzono też przesłuchań osób.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych

2024-04-24 09:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karmelitanki Bose

Włodzimierz Rędzioch

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych obradujących nad rewizją tekstu konstytucji zakonnych.

Rozmowa z s. Teresą, przewodniczącą Federacji Karmelitanek Bosych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję