Reklama

Na bieżąco

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lasaliański Jubileusz rozpoczęty

W 2019 r. minie dokładnie trzysta lat od śmierci św. Jana de La Salle (1651 – 1719), założyciela Braci Szkół Chrześcijańskich, wybitnego pedagoga, reformatora szkolnictwa oraz patrona nauczycieli i wychowawców. W związku z tym cała rodzina lasaliańska – bracia, siostry, świeccy – rozpoczęła rok jubileuszowy 17 listopada 2018 r. W tym dniu przypada bowiem liturgiczne wspomnienie konsekracji kościoła pod wezwaniem świętego przy domu generalnym w Rzymie, co miało miejsce przy okazji obchodów 300. rocznicy jego urodzin.

Jubileusz potrwa do końca 2019 r. i będzie czasem wdzięczności za dar założyciela i jego charyzmat oraz refleksji nad coraz lepszą jego realizacją w dzisiejszych czasach. Ojciec święty z tej okazji przyznał pod zwykłymi warunkami odpust zupełny dla czcicieli św. Jana de La Salle. Można go uzyskać, nawiedzając miejsca związane z życiem świętego (we Francji) lub te, w których znajdują się jego relikwie, ołtarze jemu dedykowane czy jego wizerunki. W Polsce istnieje jedenaście wspólnot braci szkolnych (na terenie ośmiu diecezji), których kaplice (domowe, szkolne lub przyzakładowe) spełniają wymóg czynności przywiązanej do odpustu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Odpust zupełny można uzyskać pod zwykłymi warunkami, tzn. trzeba być w stanie łaski uświęcającej (po jednej spowiedzi można zyskać odpust zupełny kilka razy), przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach Ojca świętego, odrzucić przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu (nawet lekkiego) i wypełnić czynność, do której odpust jest przywiązany. Można go uzyskać jeden raz na dzień i ofiarować za siebie lub w intencji zmarłych.

Niech jubileusz św. Jana de La Salle będzie czasem łaski dla wszystkich, zwłaszcza dla czcicieli świętego, nauczycieli i wychowawców oraz dzieci i młodzieży.

Br. Marek M. Urbaniak FSC

Jasnogórska szopka

Tegoroczna szopka na Jasnej Górze jest dwuczęściowa. Przed bazyliką ustawiono góralską chatę ze Świętą Rodziną, a na fosach urządzono ruchomą betlejemkę, w której jest 400 figurek przedstawiających sceny z życia w Betlejem. Są też żywe zwierzęta, w tym oślica Amelka.

Przesłaniem głównej sceny Bożego Narodzenia w chacie góralskiej są słowa roku duszpasterskiego w Polsce: „W mocy Bożego Ducha”. W scenografii nawiązuje ona również do 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i więzi łączącej Sanktuarium Jasnogórskie z Watykanem.

Obok Świętej Rodziny stoi figura św. Jana Pawła II błogosławiącego pielgrzymów, a po drugiej stronie pokłon Dzieciątku oddają Benedykt XVI i papież Franciszek. Jak podkreśla dekorator o. Bronisław Kraszewski, szopka zbudowana jest przede wszystkim z myślą o dzieciach.

Reklama

W szopie zbudowanej na fosach stworzone zostało Betlejem jerozolimskie i polskie. Są ludzie wykonujący różne codzienne czynności, zwierzęta i domy, są pagórki i inne elementy krajobrazu miasta narodzin Chrystusa. Słychać stukanie, pukanie, piłowanie i granie. W jednej z „lichych” chat widać maleńkiego Jezusa, Maryję i Józefa. – Mam nadzieję, że widząc zwykłą ludzką pracę, taką codzienność, każdy odnajdzie w tej scenerii siebie i pomyśli nad własnym życiem – powiedział o. Kraszewski.

Radio Jasna Góra/it

Krótko

Krakowski sąd nakazał niemieckiej telewizji ZDF przeprosiny w związku z emisją serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Przeprosiny mają ukazać się w Telewizji Polskiej i ZDF. Sąd nakazał też wypłatę 20 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz kapitana Armii Krajowej Zbigniewa Radłowskiego, który wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK wytoczył proces niemieckiej telewizji ZDF oraz producentowi serialu.

27 grudnia 2018 r. w wieku 84 lat zmarł bp Tadeusz Pieronek, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (1993-98) oraz rektor Papieskiej Akademii Teologicznej (1998 – 2004).

Prokuratura zwróciła się do TVN o udostępnienie tzw. surówki z reportażu o urodzinach Hitlera, które miała urządzić w Polsce organizacja faszystowska. W ostatnim czasie pojawiły się podejrzenia, że była to ustawka, w której aktywny udział mieli wziąć autorzy reportażu. Stacja poinformowała, że pełne nagranie, bez cięć i montażu, w części zaginęło.

Lech Wałęsa udzielił kontrowersyjnego wywiadu rosyjskiej telewizji Sputnik. Nazwał w nim Władimira Putina mądrym człowiekiem oraz stwierdził, że nie podoba mu się zbliżenie Polski z USA. Powiedział również: „Nie kłóćmy się z Rosją, bo ci trzeci na nas zarabiają”.

Polskie Linie Lotnicze LOT zdobyły tytuł „Najlepszej Linii w Europie Wschodniej”, przyznawany przez amerykański magazyn „Global Traveler”. Polski przewoźnik wyprzedził m.in. rosyjski Aeroflot oraz węgierski Wizz Air.

Trwa ostra rywalizacja w kwestii kupna jednej z największych stacji radiowych – Radia Zet. Czech Media Invest, który jest właścicielem rozgłośni, chce stację sprzedać. W kolejce chętnych są: Agora, ZPR Media oraz PMPG Polskie Media. W ostatnim czasie dołączyła do nich Fratria, która wydaje największy tygodnik konserwatywny „Sieci”.

2019-01-02 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Byli prezydenci Kuczma, Juszczenko i Poroszenko zrzekli się Orderu Orła Białego

2026-06-21 07:18

[ TEMATY ]

Ukraina

Order Orła Białego

Andrzej Hrechowicz/KPRM

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zrzekł się przyznanego mu w 1997 roku Orderu Orła Białego. Jego następca Wiktor Juszczenko, a także poprzednik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Petro Poroszenko również podjęli decyzję o zrzeczeniu się najwyższego polskiego odznaczenia.

„W związku z decyzją prezydenta Polski Karola Nawrockiego o pozbawieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderu Orła Białego podjąłem decyzję o zrzeczeniu się tego odznaczenia, którym miałem zaszczyt zostać uhonorowany w 1997 roku” – podała rzeczniczka Fundacji Prezydenckiej Leonida Kuczmy „Ukraina” Darka Olifer oświadczenie Kuczmy na Facebooku.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek stanął u bram parafii na Sołtysowicach

2026-06-21 22:00

Marcin Cyfert

Pomnik św. Franciszka z Asyżu na Sołtysowicach

Pomnik św. Franciszka z Asyżu na Sołtysowicach

Marmurowy pomnik św. Franciszka z Asyżu stanął przy skrzyżowaniu ulic Herbsta i Sołtysowickiej we Wrocławiu. Podczas uroczystości jego poświęcenia bp Jacek Kiciński podkreślał, że przesłanie Biedaczyny z Asyżu – oparte na prostocie, pokoju i miłości – pozostaje aktualne także dziś.

Jak mówi o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii św. Alberta Wielkiego, pomnik stoi u bram parafii, a św. Franciszek błogosławi wszystkim, którzy wjeżdżają na jej teren.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję