Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pełne miłosierdzia uroczystości w Niechorzu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2018, str. I

[ TEMATY ]

odpust

Matka Boża Ostrobramska

Robert Dajczak

Błogosławieństwo relikwiami s. Faustyny Kowalskiej, „sekretarki” Bożego Miłosierdzia

Błogosławieństwo relikwiami s. Faustyny Kowalskiej, „sekretarki” Bożego Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadmorskie parafie naszej archidiecezji tchną niezwykłym klimatem ukojenia serca nad majestatycznym morzem, a zarazem dają okazję do kontemplacji dzieła stwórczego Boga, które przeradza się w modlitwę. Miejscami spotkania z Bogiem są nasze nadbałtyckie świątynie, a pośród nich szczególnego znaczenia od roku po jego konsekracji nabrał kościół parafialny w Niechorzu. We wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej ponownie stał się on ważnym wieczernikiem modlitwy ukierunkowanej ku wielbieniu Bożego Miłosierdzia.

Historia parafii liczy sobie już 32 lata. Początki nie były łatwe, gdyż wiązały się ze sporą tymczasowością w postaci braku świątyń i odprawiania Eucharystii w kaplicy lub przystosowanych do tego celu pomieszczeniach. Głównym zadaniem kolejnych rządców parafii, a szczególnie ks. Ireneusza Pastryka, było stworzenie warunków do budowy kościołów w Niechorzu, Pogorzelicy i Lędzinie. Historia ich powstawania to heroiczna praca, która zasługuje na docenienie i wdzięczność. Świątynie filialne w Pogorzelicy i Lędzinie powstały w 1995 r. Centralny zaś kościół parafialny budowany od 2000 r. to dzieło obecnego proboszcza ks. kan. Józefa Czujki, który włożył w to dzieło całe serce i ofiarny trud. Kościół w Niechorzu imponuje zarówno pod względem architektonicznym, jak i estetycznym. 17 kwietnia 2002 r. odprawiono tutaj pierwszą Mszę św., w 2003 r. oddano do użytku organy, w 2005 r. dzwon im. Jana Pawła II, w 2006 r. nowe tabernakulum, w 2010 r. ogrzewanie, a w 2011 r. ławki i instalację LED na krzyżu dachowym. 23 grudnia 2010 r. posadowiono granitowy ołtarz i ambonę. Istotną datą był dzień 7 grudnia 2014 r., kiedy to umieszczono obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w Sukience Wdzięczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rok temu 16 listopada miała miejsce historyczna uroczystość konsekracji świątyni oraz nadania przez abp. Andrzeja Dzięgę kościołowi wezwania: Matki Bożej Miłosierdzia. W homilii nawiązał do znaczenia aktu konsekracji świątyni, a także wskazał na Chrystusa, który poprzez ołtarz ustawiony na stałe w prezbiterium zakorzenia się w ziemię, na której nigdy wcześniej nie było poświęconego kościoła. Wskazał na wyjątkowość i niepowtarzalność aktu dedykacji świątyni i oddania jej na służbę Bogu i na to, że ma ona służyć przyszłym pokoleniom. Szczególną uwagę zwrócił na obraz Matki Bożej Miłosierdzia, przed którym już wielokrotnie uproszono łaskę powrotu do zdrowia z ciężkich przypadków chorób nowotworowych. Dzięki staraniom proboszcza ks. kan. Józefa Czujki został on przyozdobiony srebrno-bursztynową sukienką z wdzięczności za wszystkie łaski otrzymane przed tym wizerunkiem. Bardzo istotnym wątkiem uroczystości sprzed roku było także wprowadzenie i oddanie do czci wiernych relikwii św. Wincentego Pallottiego. Dokonał tego ks. Krzysztof Wernicki SAC, prefekt Seminarium Pallotyńskiego.

Reklama

W rok od tej uroczystości, 16 listopada, kościół w Niechorzu ponownie gościł metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, kapłanów, wspólnoty zakonne, kleryków, przedstawicieli władz samorządowych różnych szczebli, pielgrzymów, parafian, poczty sztandarowe: strażaków, rybaków i Szkoły Podstawowej w Niechorzu. Uroczysta Eucharystia miała poczwórny wymiar: najpierw dziękczynienia za dar konsekracji połączonego z pierwszym odpustem ku czci Matki Bożej Miłosierdzia, następnie przekazania relikwii św. s. Faustyny, poświecenia nowego witraża oraz odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych przez dzieci przygotowujące się do sakramentu Eucharystii.

Odpust ku czci Matki Bożej Miłosierdzia poprzedzony został trzydniowymi rekolekcjami szkolnymi oraz dla całej parafii. Spotkania prowadziły siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa-Łagiewnik: s. Zacheusza i s. Maria Faustyna. Uświadomiły wszystkim moc miłosierdzia i przybliżyły szczególnie posługę św. s. Faustyny, której relikwie I stopnia przekazały parafii, a relikwiarz został umieszczony w relikwiarium pod Obrazem Jezusa Miłosiernego. Dostojny Celebrans w Słowie Bożym dużo miejsca poświęcił Bożemu Miłosierdziu przekazanemu światu przez „Sekretarkę” Bożego Miłosierdzia, siostrę Faustynę, wskazując na najważniejsze wątki miłosierdzia, które mamy realizować w naszej codzienności. Ks. kan. Józef Czujko doskonale rozumiejąc potrzebę rozbudzania w sercach dzieci dzieła miłosierdzia, włączył w program uroczyste odnowienie w obecności Pasterza Archidiecezji przyrzeczeń chrzcielnych dzieci, które przygotowują się do I Komunii św. i dalszego życia eucharystycznego.

Reklama

Przed końcowym błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił i poświęcił majestatyczny witraż w oknie południowym – „Uciszenie burzy”. Witraż ma powierzchnię 28 m2 i powstał tak, jak i wcześniejsze w firmie p. Jacka Mańkowskiego w Żukowie k. Gdańska, a jego projektantką jest p. Renata Rydzowska. Nowy witraż jest wspaniałym dziełem artystycznym i ubogaca całe wnętrza kościoła, tworząc niezwykły klimat ducha modlitwy. Wcześniejsze witraże prezentują postaci świętych z różnych epok historii Kościoła – św. Ottona z Bambergu, św. Wojciecha, św. Filomeny, św. Jan Maria Vianneya, św. Faustyny, św. Jana Pawła II, św. Joanny Beretty Molli, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Franciszka z Asyżu i św. o. Pio.

Uroczystości w Niechorzu perfekcyjnie przygotowane przez wielkiego czciciela miłosiernej Matki Bożej ks. kan. Józefa Czujkę uświadomiły, jak wielkim przymiotem Boga jest miłosierdzie, a z drugiej strony ukazały rozwój kultu, który miejmy taką nadzieję sprawi, że już niedługo niechorski kościół stanie się sanktuarium, gdzie czczone będzie z wielkim pietyzmem Miłosierdzie Pańskie.

2018-11-28 11:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wilno: rozpoczyna się odpust Matki Bożej Ostrobramskiej

[ TEMATY ]

odpust

Wilno

Matka Boża Ostrobramska

Dorota Niedźwiecka

Różaniec w języku polskim i litewskim o godz. 16.00 zainauguruje dziś w Wilnie odpust Matki Bożej Ostrobramskiej, nazywany odpustem Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. „Nie ma takiego tygodnia w tym czasie pandemii, by ktoś nie przyniósł votum z podziękowaniem za otrzymane zdrowie” – mówi proboszcz parafii św. Teresy w Wilnie, kustosz kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, ks. Kęstutis Latoža.

Święto Matki Bożej Ostrobramskiej przypada 16 listopada, ale zgodnie z długą tradycją odpust trwa 8 dni przez tydzień, w którym wypada święto. Co roku nabożeństwa odpustu Opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia gromadzą czcicieli Maryi na Mszach odprawianych w kaplicy Ostrobramskiej i w parafialnym kościele św. Teresy, znajdującym się tuż obok Ostrej Bramy. Katolicy pielgrzymują, by oddać pokłon Tej, „co w Ostrej świeci Bramie”, podziękować za opiekę i łaski, zanosić prośby i błagania.

CZYTAJ DALEJ

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

[ TEMATY ]

okno życia

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Zlokalizowane jest zawsze w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu, otwartym przez całą dobę. Jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie doszło do zrzeczenia się praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji drogą prawną. Z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt, a z drugiej, być nieustannym głosem za życiem oraz alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję