Reklama

Świat

Abp Gądecki po powrocie z Iraku

Sytuacja chrześcijan w Iraku jest dramatyczna - powiedział dziś, tuż po powrocie z tego kraju abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP odwiedził jeden z obozów, kierowany przez chaldejskiego księdza i w imieniu wiernych i biskupów Kościoła w Polsce, przekazał kwotę 100 tys. euro na zakup kontenerów, wyżywienia i na najbardziej pilne wydatki związane z życiem w obozie.

[ TEMATY ]

Irak

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas briefingu na lotnisku im. Chopina w Warszawie abp Gądecki powiedział, że celem jego pięciodniowej wizyty w Iraku było okazanie solidarności i wsparcia chrześcijanom prześladowanym przez islamskich terrorystów.

Przewodniczący KEP powiedział, że na terenach działania islamistów, chrześcijanie mieli do wyboru trzy wyjścia: zaprzeć się wiary i przejść na islam, odmówić, za co karano śmiercią przez ścięcie, lub też uciec. To właśnie uciekinierzy zapełniają obozy dla uchodźców. Jedno z takich miejsc odwiedził abp Gądecki przekazując 100 tys. euro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita poznański powiedział, że warunki w obozach poprawiają się, bo namioty zostają zastępowane przez kontenery, jest dostęp do internetu zaś dla dzieci organizowana jest nauka, niemniej sytuacja w obozach jest wciąż bardzo ciężka.

6 lutego, w Bagdadzie abp Gądecki brał udział w konsekracji dwóch nowych biskupów chaldejskich. Obecność w tym uroczystym momencie zaświadczyła o wyjątkowej łączności Kościoła w Polsce i Kościoła w Iraku.

Podczas wizyty rozpoczętej 3 lutego przewodniczącemu KEP towarzyszy ks. Waldemar Cisło – dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Przypomnijmy, że Konferencja Episkopatu Polski zorganizowała w dniu 26 sierpnia 2014 roku Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Chrześcijanie w Iraku należą obecnie do jednej z najbardziej prześladowanych grup na świecie. Są oni pozbawiani przez Państwo Islamskie domów, własności, podstawowych środków do życia, mordowani w bestialski sposób, m.in. przez ścięcie głowy czy ukrzyżowanie.

Kościół w Polsce już niejednokrotnie wyrażał solidarność z prześladowanymi chrześcijanami. Jedną z niedawnych inicjatyw był zorganizowany 26 sierpnia 2014 roku Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako, Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc Irakijczykom.

Dzięki przeprowadzonej w wielu diecezjach zbiórce, jak i wpłatom indywidualnym, Polacy, za pośrednictwem stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazali do Iraku 600 tysięcy euro (2,5 mln złotych). Środki te zostały przeznaczone na lekarstwa, żywność, namioty dla uchodźców w Erbilu i w innych miejscowościach Kurdystanu. Łącznie międzynarodowa Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2014 roku przekazała Irakijczykom 4 mln euro (w tym 600 tysięcy euro – z Polski).

- Celem naszej wizyty było wyrażenie solidarności z cierpiącymi w Iraku chrześcijanami, wygnanymi już po raz czwarty w ostatnich latach i lądującymi teraz w obozach dla uchodźców - wyjaśnił abp Gądecki po wylądowaniu na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie.

Reklama

Opisał los wygnanych. - Widok bardzo smutny - przez fundamentalistyczne Państwo Islamskie (ISIS) zostali oni wyrzuceni ze swoich domów rodzinnych, pozbawieni majętności, ziemi. Mieli do wyboru trzy koraniczne rozwiązania - konwersję na islam, płacenie podatków, nawet 8 tys. dolarów na miesiąc lub śmierć. Część, która nie posłuchała ISIS straciła życie, najczęściej przez ścięcie. Natomiast ci, którzy uciekli, zostali wcześniej obrabowani i znaleźli się bez domów, bez jakichkolwiek środków i bez pracy, na obcej ziemi. W obozach w irackim Kurdystanie warunki są lepsze niż w samym Bagdadzie.

Abp Gądecki wraz z kilkuosobową delegacją odwiedził Erbil, stolicę Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego w Iraku i Bagdad, gdzie odbyła się konsekracja dwóch biskupów pomocniczych obrządku chaldejskiego - dla Bagdadu i Kanady. Metropolita poznański opowiadał o warunkach w obozach. Ludzie żyją tam w plastikowych namiotach, lepsze warunki mają ci, co mieszkają w kontenerach, mają też wynajmowane mieszkania i czynsz opłacany przez tamtejsze Kościoły. Sytuacja jest niepewna i poza sprawami bytowymi - żywnością, dachem nad głową i pracą przyszłość też jest niepewna, bo nie wiadomo jak daleko posunie się ISIS i czy tamtym terenom, gdzie są obozy, również nie zagrozi.

- Warunki bytowe tych ludzi są godne pożałowania i prawdopodobnie nikt z Polaków nie wytrzymałby takiego napięcia, depresji, gorączki, niepewności. Część tych ludzi traci nadzieję powrotu do swojej wioski czy miejscowości i jadąc przez Liban czy Jordanię chce znaleźć się jak najdalej od terenów objętych konfliktem. Część chrześcijan emigruje, np. do Kanady, USA, Australii. W ten sposób Kościoły, które trwały tu od zarania chrześcijaństwa, zostawiają po sobie pustkę. Zostały zlikwidowane cztery diecezje Mosulu. Ludzie są zdesperowani - podkreślił metropolita poznański.

Reklama

Abp Gądecki mówił też o przyczynach, które doprowadziły do tej sytuacji. Są nimi polityka - pierwsza to spór między większością a mniejszością w łonie samego islamu, czyli między szyitami i sunnitami. Obecnie w Iraku szyici trzymają władzę, sunnici uważają się za niedocenionych. Miejscowi mówią, że obecna wojna jest to próba osłabienia wszystkich państw tego regionu, gdyż walka między nimi ma zapewnić większe bezpieczeństwo Izraelowi. - Czy to prawda, nie da się stwierdzić po tygodniowej wizycie - podkreślił abp Gądecki.

Istnieją też przyczyny ekonomiczne utrzymywania konfliktu - wojna zawsze jest świetnym interesem, najpierw dla handlarzy bronią, a potem niesie ze sobą duże możliwości sprzedaży wielkich ilości ropy. Sprzedawana po niższej cenie przez ISIS jest kupowana bez wyrzutów sumienia przez innych - podkreślił abp Gądecki.

- Jeden z żołnierzy, który brał udział w wojnie iracko-kuwejtskiej opowiadał, że nikt nie wie, dlaczego wybuchła wojna. Natomiast wiedzą, że dostali broń z czasów II wojny światowej, która była już bezużyteczna, ale można ją było sprzedać - poinformował metropolita poznański.

Wskazał też na przyczyny religijne konfliktu. - To przykład jak religia może być wykorzystana przez islamistów do celów politycznych - mówił abp Gądecki. Dodał, że zwracano mu uwagę aby rozróżniać między muzułmanami, zwykłymi ludźmi, którzy na tych terenach żyli od 1300 lat z chrześcijanami, a islamem. Chrześcijanie stanowili tu 20 proc. ludności tamtych terenów. Ci ludzie żyli lepiej czy gorzej, ale w układach dobrosąsiedzkich.

Reklama

Przewodniczący Episkopatu zaapelował do mediów żeby podkreślały, że problemem nie są muzułmanie, a przewrotne wykorzystanie islamu do celów politycznych. Ludzie, którzy odwołują się do Koranu i stosują przemoc zabijając, pozbawiając własności, zmuszając do porzucenia własnej ziemi, znajdują uzasadnienie w wypowiedziach koranicznych, do nich się odwołują i cytują je, wypędzając chrześcijan.

- Benedykt XVI miał rację - przyznał abp Gądecki, nawiązując do jego słynnej wypowiedzi w Ratyzbonie - gdyż istnieje możliwość interpretowania Koranu, który daje okazje do wykorzystania przemocy. - Ale to nie jest naturalna twarz islamu, jest to islam fundamentalistyczny, który jest godny potępienia i bezrozumny.

Abp Gądecki mówił też o wdzięczności chrześcijan w Iraku. Jego wizyta przebiegała w warunkach wojennych, z 7 na 8 lutego miało nastąpić zawieszenie broni, tymczasem 7 lutego zabito 34 osoby, 56 zostało rannych.

- Spotkaliśmy cały Synod biskupów chaldejskich Bliskiego Wschodu i każdy z nich dziękował za pomoc. Dziękowali też ludzie w samych obozach. - Trzeba podziękować wszystkim Polakom, którzy przekazali pomoc dla uchodźców i Kościół w Potrzebie mógł przekazać 2 mln euro. Za te pieniądze kupiono kontenery i ci ludzie nie muszą już siedzieć na deszczu i zimnie - stwierdził abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu mówił też, że nie można ustawać w pomocy dla chrześcijan w Iraku, ale na horyzoncie rysuje się perspektywa wojny w Nigerii - następny dramat wobec którego Kościół w Potrzebie nie zostanie obojętny. - Polska jest częścią świata i Polacy winni być braćmi ludzi, którzy znajdują się w gorszym położeniu. Należy więc pomagać tym, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji.

Reklama

Abp Gądecki poinformował, że zostanie przygotowany list pasterski na temat prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w tym także prześladowania Ormian, gdyż w tym roku upływa setna rocznica ich ludobójstwa. Nie chcemy na tym poprzestawać, chcemy, żeby temu towarzyszył wzrost świadomości, a jednocześnie wzrost szlachetności, i pomocy ze strony naszych wiernych - zakończył abp Gądecki.

Ks. prof. Waldemar Cisło, przełożony Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Papieskiego Kościół w Potrzebie poinformował, że za jego pośrednictwem już przekazano chrześcijańskim uchodźcom 4,6 mln euro - jest to efekt zbiórki w 16 krajach. Z Polski przekazano już 600 tys. euro - to suma zbierana od sierpnia, a datki dalej spływają. Są osoby, które kupują jeden kontener - cena to 4 tys. zł za sztukę. Poinformował, że gdy zwiedzali jeden z obozów z abp Gądeckim, akurat wymieniano namioty na kontenery - przywieziono 10 tych kontenerów.

W Iraku abp Gądecki i towarzysząca mu delegacja odwiedzili obozy uchodźców w irackim Kurdystanie oraz wzięli udział w konsekracji dwóch biskupów pomocniczych Kościoła chaldejskiego w stolicy kraju, Bagdadzie.

2015-02-08 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katastrofa na oczach świata

Podczas gdy islamscy wojownicy wciąż posuwają się naprzód, pomoc humanitarna jest niewystarczająca. Wzrasta też liczba zachorowań oraz zgonów wśród dzieci oraz osób starszych

W przypadku tysięcy rodzin uchodźców rozsianych po całym Kurdystanie, które straciły wszystko w trakcie ostatnich dramatycznych wydarzeń – możemy mówić o prawdziwej tragedii. Aż 17 tys. przesiedlonych chrześcijan wraz z innymi mniejszościami zamieszkuje w Ankawie, mieście o populacji liczącej ponad 25 tys. chrześcijan. Rodziny, które znalazły schronienie w kościołach lub szkołach, przebywają w dosyć dobrych warunkach, jednak ci, którzy śpią na ulicach lub w parkach, są w beznadziejnej sytuacji...
CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?
CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie spotkanie Ruchu Wojowników Maryi: Musimy wchodzić cały czas na drogę walki dobra ze złem

2025-02-15 19:21

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Nowy Sącz

#Tarnów

Diecezja Tarnowska

„Koniec degeneracji ludzkości może nastąpić tylko dzięki ustawicznemu odrodzeniu duchowemu, co dokonuje się mocą głębokiego życia sakramentalnego, mocą Słowa Bożego, mocą Bożej łaski, która pokonuje w nas grzech i wszelkie jego skutki” - nauczał biskup tarnowski Andrzej Jeż w czasie ogólnopolskiego spotkania Ruchu Wojowników Maryi w Nowym Sączu, które odbyło się w sobotę 15 lutego pod hasłem „Przesianie. Czy jesteś gotowy?”.

Te jednodniowe rekolekcje dla mężczyzn zgromadziły tym razem około pięciu tysięcy osób. Spotkanie rozpoczęła procesja różańcowa w intencji wynagradzającej za grzechy. Zgromadzeni wyruszyli z nowosądeckiego Rynku i dotarli do kościoła Matki Bożej Niepokalanej - sanktuarium św. Rity, gdzie wysłuchali świadectwa, a następnie uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję