Reklama

Niedziela Przemyska

W służbie drugiemu człowiekowi

Niedziela przemyska 43/2018, str. I

[ TEMATY ]

szpital

Błażej Krajewski

Medale „Za Długoletnią Służbę”, nadane pracownikom szpitala przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, wręczyła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz

Medale „Za Długoletnią Służbę”, nadane pracownikom szpitala przez
prezydenta RP Andrzeja Dudę, wręczyła wicewojewoda podkarpacki
Lucyna Podhalicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody Jubileuszowe 45-lecia Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy odbyły się w dniach 29-30 września 2018 r. Uhonorowane zostały osoby, które znaczną część swego życia poświęciły służbie drugiemu człowiekowi.

Bieg Niepodległości

Pierwszego dnia odbył się Bieg 100-lecia Niepodległości zorganizowany przez Opactwo Jarosławskie. Biegacze pokonali trasę 1918 m, startując przy kaplicy cmentarnej na ul. Kasztanowej, biegnąc przez teren Szpitala aż do mety, która znajdowała się na parkingu przy kościele parafialnym w Żurawicy Górnej. W sportowych zmaganiach uczestniczyło ok. 400 zawodników. Od dzieci po osoby, które już wiele w życiu widziały. Na mecie każdy z uczestników biegu otrzymał oryginalny, pamiątkowy medal.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zakończonym biegu na placu przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Żurawicy Górnej Gromada Zuchowa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Żurawicy zaprezentowała patriotyczny program słowno-muzyczny. Następnie głos zabrał dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Poświęcenia tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości dokonał ks. Paweł Konieczny, proboszcz parafii. Pod tablicą złożyły kwiaty delegacje władz i instytucji państwowych. Następnie na terenie WPSP w Żurawicy odbył się III Rodzinny Piknik Zdrowia. Spotkanie integrujące pracowników, pacjentów, całe pokoleniowe rodziny zostało objęte patronatem honorowym marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart.

Spotkanie integracyjne

Dyrektor WPSP w Żurawicy dr n. o zdr. Barbara Stawarz serdecznie powitała przybyłych gości i wszystkich zebranych. Następnie ks. Michał Kozak, dyrektor Studia „Ave Maria” w Jarosławiu wręczył zawodnikom Biegu 100-lecia Niepodległości nagrody. Uczestnicy pikniku mieli okazję podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” z Ostrowa w gminie Radymno oraz wystawę precyzyjnie wykonanych prac pacjentów żurawickiego szpitala. Spory zachwyt wzbudziły także, nie tylko wśród dzieci, pokazy sprzętu służb mundurowych – wojska, policji, staży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. Radość malowała się na twarzach dzieci i dorosłych podczas gier i zabaw prezentowanych przez przedstawicieli „Teatru Bazyl” z Radymna. Za zaangażowanie we wspólną rozrywkę dzieci otrzymały nagrody i upominki. Ogromny wachlarz atrakcji przygotowany przez organizatorów sprawił, że uczestnicy pikniku z radością korzystali ze smacznej kuchni polowej przygotowanej przez żołnierzy z 1 Batalionu Czołgów im. płk. J. Koczwary w Żurawicy.

Reklama

Klucz do człowieka

W drugim dniu obchodów jubileuszu, w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Żurawicy Górnej została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. W Eucharystii udział wzięli m.in. posłowie na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, Andrzej Matusiewicz, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, członek zarządu województwa podkarpackiego Piotr Pilch, przedstawiciele samorządów, dyrektorzy instytucji regionalnych, przedstawiciele służb mundurowych, dyrekcja, pracownicy szpitala. W homilii ks. prał. Zbigniew Suchy, redaktor przemyskiej edycji tygodnika katolickiego „Niedziela”, wskazał na wartość czułości, która jest przejawem istnienia przez 45 lat Szpitala. „Ta troska o lud była obecna już w narodzie izraelskim, kiedy to Mojżesz ustanowił mężów sprawiedliwych. I dziś potrzeba takich ludzi, którzy podejmą zadania wobec tych, którzy potrzebują czułości – podkreślił kaznodzieja. – Niebezpieczeństwem w tym wymiarze jest bogactwo, które zamyka na czułość” – przestrzegał ks. Zbigniew. – Jubileusz jest okazją do dziękczynienia za tych, którzy dzięki czułości są szczęśliwi. Czułość to droga, która pozwoli znaleźć klucz do serca drugiego człowieka – tę prawdę Ksiądz Prałat przedstawił w opowieści. Zaznaczył jednak, że najpierw musimy „zsiąść z konia własnej pychy”.

Reklama

Na zakończenie wspólnej modlitwy abp Adam Szal dokonał poświęcenia sztandaru Szpitala. Następnie marszałek Władysław Ortyl przekazał sztandar dyrektor szpitala Barbarze Stawarz. We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe służb mundurowych. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniła Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej.

Uhonorowanie pracowników

Dalsza część jubileuszu odbyła się w „Villi Bolestraszyce”. Jubileusz 45-lecia był doskonałą okazją do uhonorowania pracowników Szpitala. Medale „Za Długoletnią Służbę”, nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, wręczyła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz. Złote medale otrzymały panie – Dorota Barszczak, Bogumiła Lubińska, Małgorzata Lubińska, Alicja Kłyż, Elżbieta Michalik. Srebrnym medalem odznaczona została Elżbieta Tomczyszyn. Po przyjęciu gratulacji za wzorową postawę zawodową i zaangażowanie w codzienną pracę, odznaczone panie zaproszono do pamiątkowego zdjęcia, bo jak wiadomo – lata mijają, a zdjęcia zostają. Na zakończenie uroczystości goście mieli przyjemność wysłuchać wyjątkowego koncertu smyczkowego w wykonaniu pań z Przemyskiego Towarzystwa Muzycznego.

Poproszona o refleksję Pani Dyrektor, powiedziała: „Każdy Jubileusz jest aktem wdzięczności za dar czasu oraz wszelkie doznane i czynione w tym czasie dobro, za które należy podziękować wszystkim, którzy przez lata tworzyli i wspierali to dzieło. Dziękujemy również Zarządowi Województwa Podkarpackiego na czele z Marszałkiem Władysławem Ortylem za pomoc finansową i merytoryczną w zakresie rozwoju naszego szpitala”.

2018-10-24 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strażacy i świąteczny raban

Niedziela kielecka 1/2020, str. 1

[ TEMATY ]

szpital

święta

Boże Narodzenie

straż pożarna

akcja charytatywna

W.D

Strażacy szykują sie na spotkanie z małymi pacjentami

Strażacy szykują sie na spotkanie z małymi pacjentami

Przyszli tuż przed świętami w pełnym umundurowaniu, ze sprzętem ratowniczym i oczywiście prezentami i życzeniami. Zrobili wielki, radosny raban na onkologii w Kielcach. Strażacy ochotnicy z Mąchocic Kapitulnych zorganizowali świąteczny projekt „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”.

Akcja charytatywna prowadzona jest przez stowarzyszenie Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce i ma zasięg ogólnopolski. – Chcieliśmy tym małym pacjentom i ich rodzicom dodać otuchy, wnieść w ich szarą, szpitalną rzeczywistość choć odrobinę radości i uśmiechu – mówił organizator akcji Jakub Bugajski, który już po raz drugi koordynował przygotowanie wydarzenia. Pracuje na co dzień w jednostce gaśniczo-ratowniczej w PSP w Kielcach, a jako ochotnik w OSP Mąchocice Kapitulne. Podkreśla, że przekonał się, ile te spotkania strażaków z dziećmi, które przecież ich podziwiają i lubią (bo prawie każdy chłopiec w dzieciństwie marzy o byciu strażakiem) przyniosły obu stronom frajdę. – Sama nasza obecność wywołała sporo miłego zamieszania. Opowiadaliśmy dzieciom, na czym polega nasza praca, prezentowaliśmy im sprzęt ratowniczy, zachęcaliśmy je do zabawy. Niektóre rozmowy były bardzo wzruszające. – Jedna z mam podzieliła się ze mną trudną historią choroby swojego dziecka. Łza zakręciła mi się w oku. Wtedy pomyślałem, że ta akcja ma sens. Pierwszym razem obdarowaliśmy ponad sto dzieci nie tylko z onkologii, starczyło również prezentów dla pacjentów z Dziecięcego Szpitala w Kielcach. Najpierw dowiedziałem się, jak wielu pacjentów przebywa na onkologii, tak by mogło być obdarowane każde dziecko – mówił przed akcją. W parafii św. Jacka w Leszczynach ogłosiliśmy, że zbieramy zabawki, książki, drobny sprzęt elektroniczny na upominki dla dzieci w szpitalu. Odzew był niesamowity. Ludzie przynieśli górę maskotek, książek i zabawki. Trzeba było je posegregować i przygotować prezenty. W pomoc włączyli się bardzo aktywnie młodzi z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Mąchocic Kapitulnych, przyjaciele Jakuba Bugajskiego, jego rodzeństwo. W tym roku Bugajski rozszerzył zasięg akcji, zachęcił druhów ochotników z powiatu kieleckiego: m.in. z OSP z Ciekot, Masłowa, Brzezinek, Woli Kopcowej, Górna, Miedzianej Góry, Kostomłotów, Ćmińska. Do jednostek dotarły plakaty i informacje. Druhowie bardzo chętnie odpowiedzieli na apel. – Naszym sztandarowym celem jest udzielanie pomocy, a ten projekt wpisuje się w naszą misję – tłumaczy Bugajski. Stowarzyszeniem Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce kieruje Paweł Gębalski, górnik, który uległ tragicznemu wypadkowi i czeka go trudna rehabilitacja. Również o nim strażacy pamiętają. – Poznaliśmy się w Kielcach przy okazji Targów Pożarniczych i tak zaczęła się nasza znajomość, a potem wspólne działanie – mówi Bugajski.

CZYTAJ DALEJ

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w kościele na Kruczej, a także w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję