Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nienawiść nie jest siłą twórczą

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2018, str. I

[ TEMATY ]

Eucharystia

PB

Eucharystia sprawowana na terenie KL Auschwitz w rocznicę ś mierci ś w. Maksymiliana

Eucharystia sprawowana na terenie KL Auschwitz w rocznicę ś mierci ś w. Maksymiliana

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia celebrowana na terenie KL Auschwitz zwieńczyła obchody 77. rocznicy męczeńskiej śmierci patrona naszej diecezji św. Maksymiliana Marii Kolbego. 14 sierpnia liturgii przy polowym ołtarzu, tuż obok 11 bloku i Ściany Straceń, przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

– Czas obozowy był dla o. Maksymiliana, jak i dla innych więźniów, czasem szczególnej refleksji nad ich losem, nad przeznaczeniem, nad najbardziej głębokim sensem ludzkich dziejów. Z tej to refleksji wydobywa się twierdzenie, którym o. Maksymilian podzielił się ze współwięźniem: „Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość” – mówił Metropolita Krakowski, zaznaczając, że Maksymilian miał na względzie sposób, w jaki należy odpowiadać na przerażające zło doświadczane w obozie koncentracyjnym. – Tę prawdę o twórczej sile miłości o. Kolbe przeżywał od wielu już lat – dodał Hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Razem z abp. Markiem Jędraszewskim Eucharystię sprawowali: bp Roman Pindel, bp senior Tadeusz Rakoczy, budowniczy kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu i emerytowany rzeszowski bp Kazimierz Górny, ordynariusz niemieckiej diecezji w Bambergu abp Ludwig Schick i pracujący w Boliwii bp Stanisław Dowlaszewicz. Mszę św. celebrowali także Ojcowie Franciszkanie oraz kapłani z oświęcimskiego dekanatu i całej diecezji. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych z wicepremier Beatą Szydło na czele i starostą oświęcimskim Zbigniewem Starzec. Obecni byli więźniowie hitlerowskiego obozu, reprezentanci Rycerstwa Niepokalanej, honorowi krwiodawcy, działacze ruchów trzeźwościowych, siostry zakonne i klerycy.

Na początki o. Piotr Cuber OFMConv z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach odczytał dekret prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Roberta Saraha ogłaszający św. Maksymiliana patronem ziemi oświęcimskiej.

Na uroczystości 77. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego wierni przybyli w dwóch pieszych pielgrzymkach. Po porannym nabożeństwie do św. Maksymiliana w dedykowanej mu świątyni ulicami Oświęcimia przeszła diecezjalna pielgrzymka; wiernym towarzyszył bp Roman Pindel wraz z bp. Ludwikiem Schick. Druga procesja wyruszyła z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie pątnicy uczestniczyli w nabożeństwie „Transitus”.

Po Mszy św. wierni mogli uczcić relikwie Świętego Męczennika z Auschwitz – drewniany różaniec św. Maksymiliana z parafii w Oświęcimiu oraz relikwiarz zawierający włosy z brody świętego z parafii w Harmężach.

2018-08-21 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zainspirowanie miłością do Niepokalanej

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Eucharystia

PB

Chórzyści z biblijnym instrumentem

Chórzyści z biblijnym instrumentem
W niedzielę 12 sierpnia wspólnota wiernych w Bielsku-Białej Aleksandrowicach świętowała parafialny odpust ku czci swojego patrona św. Maksymiliana Marii Kolbego. Słowo Boże w tym dniu głosił ks. prał. Marcin Aleksy. Kapłan, który przez lata pracował w sąsiadującej parafii św. Pawła na osiedlu Polskich Skrzydeł, a teraz objął urząd proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, poświecił swoje kazanie dwóm wybitnym postaciom polskiego Kościoła, oddanym bez reszty służbie Maryi Niepokalanej.
CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa piesza pielgrzymka po 651 km dotarła na Jasną Górę

2025-08-13 14:37

[ TEMATY ]

Jasna Góra

piesza pielgrzymka

najdłuższa

Szczecińska

651 km

Szczecińska Pielgrzymka

Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasnej Górze

Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasnej Górze

Po ponad dwóch tygodniach wędrówki, na Jasną Górę dotarła 41. Szczecińska Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Na Jasną Górę dotarło ponad 100 pielgrzymów. Znaleźli się również pątnicy spoza granic Polski, z Meksyku i ze Szwecji. Pielgrzymi pokonali 651 km i jest to najdłuższa trasa w Polsce.

Pojedyncze grupy wyszły znad wybrzeża Bałtyku, z Pustkowa (gdzie na wybrzeżu Bałtyku stoi krzyż podobny do tego na Giewoncie) i Świnoujścia. Tegoroczni pielgrzymi wędrowali z hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Zmarła druga kobieta potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych na Bielanach

2025-08-13 11:51

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

W szpitalu zmarła druga osoba potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych na Bielanach. Kierowca usłyszy w środę zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym - przekazał prok. Andrzej Piaseczny z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prok. Piaseczny dodał, że kobieta zmarła w wyniku obrażeń wielonarządowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję