Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądźmy razem

Po raz dwudziesty piąty Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała festyn rodzinny z okazji Dnia Matki i Dziecka pod hasłem „Bądźmy razem”. Świętowanie połączone było z uczczeniem urodzin św. Jana Pawła II oraz osiemnastej rocznicy przyjęcia święceń biskupich przez Pasterza Rzeszowskiego

Niedziela rzeszowska 22/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Wypiek cukierników pobłogosławił bp Jan Wątroba

Wypiek cukierników pobłogosławił bp Jan Wątroba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczęło się w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jan Wątroby. Współcelebransami byli: bp Kazimierz Górny, ks. Wiesław Szurek, ks. Jerzy Buczek, ks. Wiesław Matyskiewicz oraz dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i ks. Piotr Potyrała.

W homilii Ksiądz Biskup podziękował cukiernikom za piękny gest upamiętnienia urodzin naszego świętego Rodaka i zachęcił do zgłębiania papieskiego nauczania: „Kremówka zaspokaja nasz apetyt, ale nade wszystko każe pomyśleć o św. Janie Pawle II”. Nawiązując do hasła „Bądźmy Razem”, Biskup Rzeszowski zwrócił uwagę na jednoczącą rolę osoby Papieża z Polski. W liturgii czynnie uczestniczył Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” z Hyżnego, animując śpiew. Razem z rodzinami modlili się m.in.: parlamentarzyści, przewodniczący Sejmiku, prezydent Rzeszowa oraz rzemieślnicy Podkarpacia wraz z pocztami sztandarowymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Świętowanie Dnia Matki i Dziecka, dzięki inicjatywie Rzeszowskiego Rzemiosła wraz z jego duszpasterzem ks. prał. Władysławem Jagustynem, połączone było z Papieską Kremówką, którą zorganizowano już po raz dwunasty na ul. 3 Maja w obecności licznych pocztów sztandarowych, prezydenta Miasta, Starszyzny Cechowej, gości cukierników z Wadowic, Bielska Białej i Podkarpacia. Wypiek cukierników pobłogosławił Ksiądz Biskup, po czym rozdano 12 tys. porcji. Długość stołu, na którym rozłożono kremówkę, nawiązywała do roku urodzenia papieża i wynosiła 98 metrów. Wypiek gigantycznego ciasta koordynuje – jak co roku – cukiernik Kazimierz Rak.

Następnie prowadzony przez Dziewczęcą Orkiestrę Dętą Szałamaistek i Zespół Mażoretek z WDK pod batutą Kamila Niemca radosny orszak przeszedł na Rynek. Na estradzie oficjalnego otwarcia festynu dokonali: wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sieńko oraz dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik. Caritas we współpracy z Zarządem Miasta, MOPS, Wydziałem Kultury i Sportu, Estradą Rzeszowską, Wojewódzkim Domem Kultury oraz wieloma sponsorami na czele z Jeronimo Martins Dystrybucja Polska S.A. – Sieć Sklepów BIEDRONKA, a także z Polskim Stowarzyszeniem Animatorów i Pedagogów zabaw dla dzieci KLANZA z Rzeszowa, przygotowali wiele gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Zainteresowaniem cieszyły się także pokazy rękodzieła artystycznego, papierplastyka, wiklina papierowa, masa plastyczna oraz dekoupage. Nad bezpieczeństwem czuwała Policja, Security Office, Straż Miejska, PZU i Medyk.

Reklama

Od godz. 14 do 20 licznie zgromadzone rodziny z dziećmi, przedstawiciele placówek dla osób niepełnosprawnych, zostali ubogaceni występami zespołów muzycznych, tanecznych i sportowych. Na scenie wystąpił m.in. Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej Połoniny oraz soliści i grupy artystyczne z MDK w Rzeszowie: Klub Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży, Zespół Taneczny Form Nowoczesnych Impet, Wokaliści Iwony Josse-Jakubiec, Dziecięcy Zespół Artystyczny Uśmiech, Zespół Szkolno-Przedszkolny Solon Dance z Sołonki. Na płycie Rynku dużym zainteresowaniem cieszył się występ Krystiana Herby, mistrza w trialu rowerowym.

Atrakcją dla dzieci była dmuchana zjeżdżalnia oraz przejażdżka motocyklami. Dwa tysiące dwieście dzieci, w tym dzieci z placówek specjalistycznych, otrzymało paczki, przekazane przez Biedronkę. Tradycyjnie firma Koral obdarowała dzieci lodami. W organizację imprezy włączyła się młodzież i opiekunowie SKC z III LO, IX Liceum, ZSG z Rzeszowa oraz Caritas Academica Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dzień zakończył występ solistów i grupy artystycznej z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek oraz Zespołu Klang. Wszystkie zespoły: dziecięce, młodzieżowe, a także dorośli wykonawcy oraz sportowcy, społecznie zaprezentowali się na estradzie.

Na zakończenie ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej podziękował Prezydentowi Miasta, wszystkim wykonawcom, sponsorom, darczyńcom, a także zaangażowanym w organizację festynu oraz konferansjerce Justynie Polanowskiej, poprowadził modlitwę w intencji rodzin i udzielił błogosławieństwa oraz wspólnie odśpiewano Apel Jasnogórski.

2018-05-30 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwentowe inicjatywy Caritas

Niedziela przemyska 51/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Pomaganie innym przynosi dużo radości

Pomaganie innym przynosi dużo radości

Pamięć o najbardziej potrzebujących oraz konkretny gest naszej miłości i wsparcia stanowią kluczowy charakter wiary i chrześcijańskiego świadectwa.

Adwent to dla wielu z nas czas podejmowania dodatkowych aktywności i zadań. Jedne mają charakter typowo duchowy, którego celem jest umocnienie wiary i relacji z Bogiem. Inne natomiast dotyczą przygotowania zewnętrznej oprawy świąt. Zarówno jedne jak i drugie powinny mieć na celu dobre i owocne przeżycie świąt Bożego Narodzenia, a nade wszystko powinny prowadzić do doświadczenia bliskości Boga w tajemnicy Wcielenia.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV błogosławi historycznej peregrynacji w Świdnicy

2026-08-26 16:21

[ TEMATY ]

peregrynacja

Świdnica

historyczna

Leon XIV

Ikona Jasnogórska

błogosławi

Vatican Media

Papież Leon XIV uda się w sobotę do San Marino i Rimini

Papież Leon XIV uda się w sobotę do San Marino i Rimini

Pierwsza w historii diecezji świdnickiej peregrynacja Ikony Jasnogórskiej rozpoczyna się dziś, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Leon XIV zapewnił wiernych o modlitwie i udzielił im Apostolskiego Błogosławieństwa. Papież zachęcił, by wpatrując się w „poranione oblicze Matki Najświętszej”, otworzyli się na dary Chrystusa.

Przesłanie Ojca Świętego zostało przekazane na ręce biskupa świdnickiego Marka Mendyka przez Sekretariat Stanu. Leon XIV kieruje swoje pozdrowienie do biskupów, kapłanów, diakonów, osób konsekrowanych, seminarzystów i wszystkich wiernych diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsza kobieta-rektor sanktuarium. To jedyna taka sytuacja na świecie

2026-08-26 18:42

[ TEMATY ]

sanktuarium

Algieria

na świecie

pierwsza

kobieta‑rektor

Anna Medeossi

Notre‑Dame de Santa Cruz

Vatican Media

Anna Medeossi, pierwsza kobieta-rektor

Anna Medeossi, pierwsza kobieta-rektor

Podczas Meetingu w Rimini Vatican News rozmawiało z Anną Medeossi, pierwszą na świecie kobietą pełniącą funkcję rektora sanktuarium. Od niemal roku troszczy się o Notre-Dame de Santa Cruz w Oranie, w Algierii – kraju o zdecydowanej większości muzułmańskiej.

To historia spotkania, wiary i słuchania. A także opowieść o tym, że Ewangelię można głosić nie tylko słowami, ale przede wszystkim sposobem życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję