Historia naszej szkoły zatoczyła koło. Powstała ona w roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś obrała na nowo za swojego patrona jednego z twórców suwerenności kraju, marszałka Józefa Piłsudskiego. Symbole i wartości, które mamy wypisane na sztandarze są podstawą wychowania młodego pokolenia, które ma wzrastać w poczuciu odpowiedzialności za dobro Ojczyzny – mówił Władysław Sowa, dyrektor placówki. Obchody rocznicowe ubogaciło poświęcenie i przekazanie sztandaru z wizerunkiem Marszałka.
Uroczystości poświecenia, która odbyła się 12 maja, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z Ordynariuszem Sandomierskim w świątyni parafialnej modlili się kapłani pochodzący z Chrzanowa, absolwenci jubilatki, ks. Wiesław Łobaza – proboszcz parafii w Chrzanowie oraz duszpasterze z dekanatu. Oprócz społeczności szkolnej i wspólnoty parafialnej na uroczystość przybyli liczni goście, szczególnie absolwenci szkoły. Obecni byli przedstawiciele władz oświatowych oraz wojewódzkich, powiatowych i gminnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz wskazał na powiązanie czasu odzyskania niepodległości przez Polskę i powstanie tej placówki edukacyjnej oraz na zadania, jakie stoją przed szkołą.
– Naród Polski, który w 1918 r. odzyskał niepodległość, był wspólnotą ducha bogatą wielowiekowym dziedzictwem i wyznającą chrześcijańskie wartości. Pomimo rozdarcia go przez zaborców, myślał i żył na wzór rodziny, gdzie – co prawda – pojawiają się kłótnie, ale jej członkowie czują się za siebie odpowiedzialni, są gotowi do poświęceń i do wspólnej pracy. Wasza szkoła – stulatka, nosząca imię Marszałka Piłsudskiego jest powołana do pielęgnowania tej tradycji. Tym bardziej, że w dzisiejszym świecie mnożą się podziały, brakuje jakiejś całościowej wizji, a także dalekosiężnej perspektywy. Duch poświęcenia zanika. Stajemy się coraz bardziej fachowcami o ubożejącym czy wręcz obumierającym człowieczeństwie. W naszych rodzinach, parafiach, w naszych sercach za mało jest miłości obok wielu innych niedoborów i defektów. Szkoła powinna te braki uzupełniać, doraźnie opatrywać rany młodego pokolenia, a jednocześnie odpowiednio formować uczniów, także przez katechezę. Te zadania są zbieżne z misją Kościoła nazwanego przez Ojca Świętego Franciszka „szpitalem polowym” oraz „matką dającą życie w Chrystusie”. Mamy naprawdę wiele wspólnego i przy Bożej pomocy jakże wiele jesteśmy w stanie zrobić razem – mówił kaznodzieja. Po homilii Biskup poświęcił sztandar szkoły.
Po Mszy św. dalsze uroczystości odbyły się w murach szkolnych, gdzie odsłonięto okolicznościową tablicę pamiątkową. Rada Rodziców przekazała dyrektorowi i uczniom sztandar, na który uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenia sumiennego wypełniania obowiązków szkolnych oraz troski o dobro Ojczyzny. Następnie młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny odnoszący się do historii szkoły i wydarzeń rocznicowych. Przybyli mogli historię placówki pogłębić dzięki wystawie archiwalnych dokumentów i zdjęć obrazujących życie szkoły oraz dzięki wydanej na tę okoliczność książce o stuletniej tradycji szkoły. Jubileusz był też okazją dla byłych dyrektorów i nauczycieli oraz absolwentów szkoły do wspólnego spotkania, a także wspominania dawnych lat szkolnych.