W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego br. bp Tadeusz Pikus udzielił posług lektoratu i akolitatu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
W posłudze lektoratu zostali ustanowieni alumni: Radosław Kalicki, Maciej Koszewski, Rafał Oleksiuk, Lesław Rzemieniec, Wojciech Wdowiński oraz Piotr Wyszomierski. Natomiast nowymi akolitami zostali alumni: Beniamin Sęktas, Paweł Sierakowski oraz Arkadiusz Szmurło. Ksiądz biskup włączył również w grono kandydatów przygotowujących się do przyjęcia diakonatu i kapłaństwa alumna Bartosza Ojdanę.
Przyjęcie posług zawsze poprzedzają rekolekcje wielkopostne. W tym roku prowadziło je Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji – Wspólnota św. Tymoteusza pod przewodnictwem ks. Artura Godnarskiego. W czasie rekolekcji alumni byli zachęceni do wyjścia na pustynię duchową, by tam spotkać Boga. Pomóc w tym miał dzień spędzony w Pustelni Zwiastowania, w Poletyłach k. Brańska, którą opiekuje się ks. Robert Grzybowski.
Rekolekcje pomagają lepiej zrozumieć istotę posług, które się otrzymuje. Ich przyjęcie stanowi znaczący etap w drodze do święceń kapłańskich. Lektor jest ustanowiony do czytania Pisma Świętego podczas liturgii, z wyjątkiem Ewangelii. Akolita ustanowiony jest natomiast, aby usługiwał przy ołtarzu oraz pomagał kapłanowi i diakonowi. Przede wszystkim ma przygotowywać ołtarz i naczynia liturgiczne oraz jako szafarz nadzwyczajny, w razie potrzeby, rozdawać wiernym Komunię św.
W niedzielę 19 czerwca podczas uroczystości na placu Papieskim Kościół naszej diecezji wypromował 10 ceremoniarzy i 57 lektorów, zaś 28 ministrantów otrzymało tytuł Ministranta Roku
Nowo mianowani ceremoniarze i lektorzy otrzymali z rąk bp. Grzegorza Kaszaka krzyże będące zewnętrznym znakiem ich posługi. Specjalne dyplomy powędrowały do Ministrantów Roku. Bycie lektorem i ceremoniarzem to posługa wspólnocie Kościoła, ale przede wszystkim służba Panu Bogu. Prowadzone w diecezji sosnowieckiej kursy i szkolenia lektorów i ceremoniarzy to seria spotkań, podczas których kandydaci poznają zasady dobrego wypełniania swoich obowiązków ministranckich, zasady i prawidła liturgii, oraz przechodzą warsztaty oratorskie. Ministranci Roku z kolei, wytypowani przez swoich księży opiekunów, musieli spełnić odpowiednie wymogi, m.in.: być wzorowym ministrantem, regularnie przystępować do sakramentów świętych, być wolnym od nałogów, cieszyć się dobrą opinią w swoim środowisku, dawać świadectwo wiary w kościele i poza jego murami.
Leon XIV jest szesnastym papieżem, który wypoczywa w Castel Gandolfo – miejscowości wybranej na letnią rezydencję papieży, począwszy od połowy XVII w. Pałac Apostolski, odwiedzony trzykrotnie przez Franciszka, został przez niego udostępniony dla zwiedzających w 2016 r. Część muzealna pozostanie otwarta również podczas pobytu Leona XIV w dniach 6-20 lipca i 15-17 sierpnia.
10 maja 1626 r. Urban VIII (Antonio Barberini) stał się pierwszym papieżem, który zatrzymał się w Castel Gandolfo. Od tego czasu do dziś ta miejscowość położona w regionie Lacjum gości papieży w okresie letnim.
Konieczne jest odwołanie von der Leyen, która od sześciu lat kieruje KE w sposób całkowicie oderwany od rzeczywistości, realnych potrzeb obywateli oraz od wartości, na których zbudowano wspólną Europę.
Pod rządami von der Leyen, Komisja Europejska stała się instrumentem interesów radykalnych organizacji pozarządowych i zakładnikiem błędnej ideologii ekologizmu jak i polityki migracyjnej. To właśnie sztandarowe projekty polityczne von der Leyen, takie jak Zielony Ład, Pakt Migracyjny, centralizacja UE czy zawarcie umowy z Mercosur prowadzą do spadku konkurencyjności europejskiej gospodarki, wzrostu kosztów energii, a tym samym ubóstwa energetycznego, upadku europejskiego rolnictwa i zagrożenia bezpieczeństwa. Wbrew wszelkiej logice, projekty te są nie tylko kontynuowane, ale wręcz ich realizacja przyspieszana.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.