Trzy drogowskazy
Zatrzymaj się, spójrz i powróć
Zgodnie z wieloletnim zwyczajem w Środę Popielcową Ojciec Święty przewodniczył najpierw zgromadzeniu modlitewnemu w kościele św. Anzelma na Awentynie, a następnie w procesji pokutnej, przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych, udał się do bazyliki św. Sabiny, która jest pierwszym „kościołem stacyjnym” Wiecznego Miasta. Tam przewodniczył Mszy św. połączonej z obrzędem pobłogosławienia popiołu i posypania nim głów zgromadzonych wiernych.
W homilii Franciszek zauważył, że okres Wielkiego Postu sprzyja skorygowaniu tego, co w naszym życiu fałszywe, by przyjąć nieustannie nową, radosną i pełną nadziei nowinę Paschy Pana. Chodzi o zwrócenie uwagi na to wszystko, co grozi nam oziębłością i osłabieniem naszych serc. Papież wskazał, że wśród licznych pokus zagrażają nam szczególnie nieufność, apatia i rezygnacja. – Zatrzymaj się, spójrz i powróć! – powiedział Papież na zakończenie swej homilii w Środę Popielcową.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
KAI
***
Benedykt XVI
Dyskretnie towarzyszy Kościołowi
Reklama
W ostatnich dniach Kościół wspomina brzemienne w skutki wydarzenia sprzed pięciu lat: konsystorz, na którym Benedykt XVI poinformował Kościół, że zamierza zrezygnować z posługi Piotrowej, oraz następującą po tym, 28 lutego 2013 r., rezygnację. Kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, który jest częstym gościem Papieża Seniora, zapewnia, że pozostaje on taki, jakiego znaliśmy go wcześniej. Benedykt XVI nigdy nie przestał być teologiem. Nadal odznacza się prostotą, autentyzmem, delikatnością, jasnością umysłu, wrażliwością i nadzieją.
Kanadyjski kardynał nie ukrywa też swego podziwu dla sposobu, w jaki Papież Senior towarzyszy dziś Kościołowi. – Towarzyszy dyskretnie. Jest to obecność modlitewna, która uświadamia nam, że ten Papież nie zniknął całkowicie, jakby już nie żył. Wciąż tu jest i nadal wypełnia pewną posługę biskupią, papieską przez modlitwę wstawienniczą, solidarność, w całkowitej dyskrecji, powstrzymując się od wszelkich interwencji – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ouellet.
RV
***
Audiencja Generalna
O wyznaniu wiary i modlitwie powszechnej
Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 14 lutego br. kontynuował cykl katechez o Mszy św. Zaznaczył, że wszyscy uczestnicy niedzielnej Mszy św. wypowiadają wyznanie wiary Kościoła, jak bowiem uczy apostoł Paweł, wiara „rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa” (Rz 10, 17). Zatem wiara karmi się słuchaniem i prowadzi do sakramentu – podkreślił Franciszek.
Omawiając modlitwę powszechną, obejmującą potrzeby Kościoła i świata, zaznaczył, że intencje, w których zachęcamy wiernych do modlitwy, muszą wyrażać konkretne potrzeby wspólnoty kościelnej i świata, z uniknięciem posługiwania się formułami konwencjonalnymi i krótkowzrocznymi.
KAI
***
Ojciec Święty do Polaków
Przesłanie na Wielki Post
Reklama
Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś wchodzimy w okres Wielkiego Postu – czas wstrzemięźliwości, modlitwy i ofiarnej miłości. Gdy nasze głowy posypywane są popiołem, z wezwaniem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, przygotujmy nasze serca do przeżywania tego czasu w jedności z cierpiącym Chrystusem, który przez swoją mękę i śmierć na krzyżu odkupił nas, abyśmy wolni od grzechu mogli mieć udział w świętości samego Boga. Z serca wam błogosławię.
RV
Audiencja generalna, 14 lutego 2018 r.
***
Wiek emerytalny
Kolejna reforma
Nuncjusze apostolscy, biskupi niekardynałowie pracujący w Kurii Rzymskiej, a także sekretarze dykasterii watykańskich nie będą przechodzili automatycznie na emeryturę po ukończeniu 75. roku życia – postanowił papież Franciszek. Są oni zobowiązani do złożenia rezygnacji z pełnionego urzędu z chwilą ukończenia 75. roku życia. Ojciec Święty może jednak powierzyć im dalsze pełnienie obowiązków. RV
***
Z Twittera papieża Fanciszka
Kto szczerze i z pokorą wyznaje swoje grzechy, otrzymuje przebaczenie i odzyskuje na nowo jedność z Bogiem i z braćmi.