Reklama

Warsztaty chorałowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży odbyły się warsztaty muzyczne, przygotowujące liturgię śpiewaną na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego - Dominica Pentacostes.
Na warsztatach spotkali się: Zespół Muzyki Dawnej "Voci Unite" i Schola Gregoriańska WSD w Łomży. Warsztaty zorganizowali Katarzyna Szmitko i ks. Szczepan Dobecki. Ćwiczyliśmy pod kierunkiem znawcy chorału Roberta Póżarskiego - kantora "Scholae Gregorianum Silesienis". Robert Póżarski studiował interpretację chorału między innymi u Marcela Peresa w Paryżu, należy do założycieli lektorskiej "Schola Cantorum" powstałej przy Warszawskim Metropolitalnym Seminarium Duchownym, jako kantor tejże scholi dokonał rejestracji fonograficznej dwóch średniowiecznych polskich officjów monastycznych dedykowanych św. Stanisławowi i św. Wojciechowi. Pan Robert jest kierownikiem muzycznym scholi Teatru Wiejskiego "Węgajty". Zdaniem pana Roberta w liturgii potrzeba mocnego, naturalnego głosu. Próbę naturalnego, mocnego śpiewu usłyszeliśmy w wykonaniu Marcina Sobiecha - Kurpia z krwi i kości, który w tej gwarze zaśpiewał pieśń o miłości. Pan Robert uważa, że śpiew kurpiowski jest właśnie śpiewem naturalnym.
Sławę zdobywa także Zespół Muzyki Dawnej "Voci Unite". Znany w tym roku na arenie krajowej pod nazwą "Canto Seren". Zespół niedawno zdobył Złotą Harfę Eola w Kaliszu. Co do scholi kleryckiej, to w swej pokorze wolą występy chorałowe na gruncie łomżyńskim. Jak powiada ks. Szczepan Dobecki: "Chorał jako śpiew liturgii będzie prawdziwy i piękny, jeśli będzie płynął z serca i stanie się modlitwą".
21, 22, 28 lutego i 1 marca połączone zespoły poznawały nieco inną interpretację śpiewu chorałowego. Dla mnie i dla kolegów interpretacja pana Roberta była inna od tej, którą my praktykujemy. Jesteśmy przyzwyczajeni do interpretacji benedyktyńskiej, ale cieszy nas fakt, że osoba świecka chce kultywować jedyny i własny śpiew Kościoła, według takiej czy innej estetyki. Nasze przygotowania przeplatane były opowieściami kantora R. Póżarskiego o chorale: jak śpiewają dominikanie, benedyktyni, Grecy i ile trzeba śpiewać, aby zostać kantorem, np. w Grecji ok. 30 lat.
Czym jest chorał? Otóż jest jednogłosowym śpiewem a cappella z tekstem łacińskim. Repertuar chorału odznacza się rozmaitością form, obejmuje śpiewy brewiarzowe, mszalne procesyjne, pogrzebowe. Chorał gregoriański jest funkcjonalnie związany z obrządkiem Kościoła rzymskokatolickiego. Jest to jedyny własny śpiew Kościoła, który kształtował się na kanwie śpiewów synagogalnych, syryjskich, a także muzyce greckiej. Nazwę swą zawdzięcza papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu.
Mam nadzieję, że owoce tych spotkań pozwolą wiernym bardziej przeżyć duchowo Niedzielę Zesłania Ducha Świętego i znajdzie się więcej osób, które zechcą poznać śpiew chorałowy i właśnie w taki sposób modlić się.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny w Dąbrowie Górniczej: trzeba stanąć w prawdzie wobec zaniedbań i grzechów, które miały tutaj miejsce

- Trzeba stanąć w stanąć w prawdzie wobec zaniedbań i grzechów, które miały tutaj miejsce i prosić Maryję o pomoc w ich naprawieniu - powiedział dla KAI bp Artur Ważny. W Dąbrowie Górniczej, w parafii pw. Matki Bożej Anielskiej miało miejsce nabożeństwo jubileuszowo-pokutne.

Podziel się cytatem - zaznacza biskup.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Troska o chleb jest troską o życie – Jasnogórskie Święto Dziękczynienia za Plony

2025-09-07 14:37

[ TEMATY ]

Jasna Góra

troska o chleb

troska o życie

Święto Dziękczynienia za Plony

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Jasnogórskie Dożynki

Jasnogórskie Dożynki

O tym, że troska o chleb jest troską o życie podkreślał podczas Sumy dożynkowej bp Krzysztof Włodarczyk. Jasnogórskie święto dziękczynienia za plony to czas wdzięczności za pracę rolników i próśb o opiekę nad polską ziemią, o zgodę w Ojczyźnie i aby na polskim stole nigdy nie zabrakło chleba. Tradycyjnie z wieńcami żniwnymi, bochenkami chleba i darami, którymi obrodziła ziemia na Jasną Górę licznie przybyli rolnicy. Z uczestnikami modlił się Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Karol Nawrocki.

Sumie dożynkowej na jasnogórskim Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Kaznodzieja podkreślił, że o ludziach pracujących na roli od wieków mówi się, że to są ci, którzy żywią i bronią. Biskup zwracał się do rolników, że to oni są szczególnie związani z wezwaniem Boga z Księgi Rodzaju: „czyńcie sobie ziemię poddaną” (por. Rdz 1,28a).
CZYTAJ DALEJ

Stanisław Soyka pośmiertnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski

2025-09-08 13:05

[ TEMATY ]

Stanisław Soyka

PAP/Radek Pietruszka

Za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za działalność artystyczną i twórczą Stanisław Sojka został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Był prawdziwą gwiazdą, bo gwiazdy nie tylko świecą, lecz także prowadzą - napisał o zmarłym artyście prezydent Karol Nawrocki.

Mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Sojki (pseudonim artystyczny Stanisław Soyka).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję