Papieska nominacja dla diecezji toruńskiej
Bp Wiesław Śmigiel – biskup, który budzi ze snu
Papież Franciszek mianował biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla. Jest on specjalistą i profesorem teologii pastoralnej, doskonałym duszpasterzem, ma też duże doświadczenie w dialogu z niewierzącymi. To człowiek bezpośredni i otwarty, zawsze chętny do dialogu. Jego pasją jest nowa ewangelizacja w duchu papieża Franciszka.
W pracy naukowej bp Śmigiel koncentruje się na podmiocie duszpasterstwa, uczestnictwie katolików świeckich w życiu Kościoła, dynamice zrzeszeń religijnych oraz teologii kultury. Jest autorem kilkudziesięciu rozpraw i artykułów o charakterze naukowym, recenzji i artykułów popularnonaukowych. Jest również poetą, uczniem ks. Janusza Pasierba. W 1997 r. opublikował zbiór poezji pt. „Zdany na pojedynek”, a w 2005 r. – „Kartki z pamiętnika”. Jego hobby to teatr i kino, lubi podróżować i poznawać inne kultury.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Bp Śmigiel zauważa pilną potrzebę „nawrócenia duszpasterskiego”, do którego wzywa papież Franciszek, i ostrzega, że „jeśli Polska prześpi czas nowej ewangelizacji, to może się okazać, że za kilka czy kilkanaście lat spotka nas los podobny do Kościoła w niektórych krajach Europy Zachodniej”. Jako wzór duszpasterza we współczesnym świecie bp Śmigiel wymienia papieża Franciszka. Jak powiedział w wywiadzie dla KAI – Franciszek „intryguje, mobilizuje i pobudza nas do nowego zapału ewangelizacyjnego. A nawet jeśli niektórych irytuje, to też dobrze, ponieważ burzy utarte, skostniałe i często mało ewangeliczne schematy”.
Toruński biskup nominat wyjaśnił, że kluczem, który łączy duszpasterstwo i nową ewangelizację, jest osobista relacja do Jezusa Chrystusa i to właśnie powinno być istotą pracy duszpasterskiej Kościoła dziś. Na pierwszym miejscu – wskazał – Kościół powinien postawić duszpasterstwo rodzin. – Ono jest najważniejsze, ponieważ rodzina jest głównym środowiskiem, miejscem ewangelizacji – powiedział.
– Tworzenie struktur i troska o dobra doczesne diecezji są ważne, ale w centrum musi być ewangelizacja – przyznał bp Śmigiel w rozmowie z KAI. Dodał, że w Polsce „potrzebne jest przejście od wiary motywowanej tradycją do wiary opartej na osobistym wyborze Jezusa”.
Bp Śmigiel chce być blisko ludzi. – Dla mnie priorytety są bardzo proste – ewangelizacja i duszpasterstwo, wszystkie inne sprawy są drugoplanowe – podkreślił w wywiadzie, który przeprowadził z nim rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Red./KAI
Ojciec Święty do Polaków
Wspierajcie chrześcijan na Bliskim Wschodzie
Reklama
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. W najbliższą niedzielę z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski i stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie już po raz dziewiąty będziecie obchodzili w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, by wspierać duchowo i materialnie braci i siostry na Bliskim Wschodzie. Niech wasze modlitwy i ofiary będą dla nich konkretną pomocą i znakiem łączności ze wszystkimi, którzy cierpią dla imienia Chrystusa na całym świecie. Wam tu obecnym i waszym bliskim, szczególnie redakcji i słuchaczom Radia Katowice, które obchodzi w tym roku 90-lecie swego istnienia, z serca błogosławię.
RV
Audiencja generalna, 8 listopada 2017 r.
Audiencja Generalna
Eucharystia – centralna tajemnica wiary
Ofundamentalnym znaczeniu Eucharystii dla życia chrześcijańskiego mówił papież Franciszek 8 listopada br., na rozpoczęcie nowego cyklu katechez – poświęconych właśnie tej centralnej tajemnicy wiary Kościoła.
Ojciec Święty wskazał, że dla chrześcijan podstawowe znaczenie ma zrozumienie wartości i sensu Mszy św., aby coraz pełniej przeżywać swą relację z Bogiem. Przypomniał słowa prześladowanych chrześcijan, żyjących na początku IV wieku w północnej Afryce, którzy wyjaśniali, że ich chrześcijańskie życie zamarłoby, gdyby nie mogli sprawować Eucharystii.
KAI
W drodze na ołtarze
Beatyfikacja sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej
Znana jest już data beatyfikacji sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej (1902-73). Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się 28 kwietnia 2018 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Hanna Chrzanowska, córka profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Ignacego Chrzanowskiego, była prekursorką pielęgniarstwa parafialnego, domowego i rodzinnego. Jej działania wspierał kard. Karol Wojtyła, który także przewodniczył jej uroczystościom pogrzebowym w Krakowie.
Małgorzata Cichoń
Z Twittera Papieża Franciszka
Jedynie wiara może przemienić koniec ziemskiego życia w początek życia wiecznego.