To jedyny taki dzień w roku, kiedy najsłynniejszą ulicą świata – Piątą Aleją na Manhattanie w Nowym Jorku przechodzi biało-czerwony korowód. Ten dzień należy do Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy Paradą Pułaskiego rozpoczynają miesiąc polskiego dziedzictwa. Od 1937 r. Polonia Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych przez uczestnictwo w tym wydarzeniu manifestuje dumę z polskiego pochodzenia i przywiązanie do kraju swoich ojców. Tegoroczna – jubileuszowa 80. Parada Pułaskiego odbyła się w pierwszą niedzielę października pod hasłem „Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch narodów”, rok 2017 został bowiem ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kościuszki z okazji 200. rocznicy jego śmierci.
Paradę, jak zwykle, poprzedziła uroczysta Msza św. w nowojorskiej katedrze św. Patryka, sprawowana w tym roku przez abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Wielkim Marszałkiem Parady był Sławomir Platta. W tym podniosłym wydarzeniu uczestniczyli również goście z Polski, m.in. senatorowie RP Adam Bielan i Anna Maria Anders. Korowód składał się nie tylko z Polaków, polonijnych organizacji, parafii, szkół, ale również z przedstawicieli władz USA i Amerykanów ceniących sobie obecność naszych rodaków w swoim kraju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwieńczeniem tegorocznej Parady Pułaskiego był koncert na scenie SummerStage w Central Parku – pierwsze takie wydarzenie w historii. Dla Polonii swoje największe przeboje zaśpiewali m.in. Krzysztof Cugowski, Kamil Bednarek oraz jamajski wokalista Shaggy. Koncert poprowadzili aktor Andrzej Młynarczyk oraz amerykańska dziennikarka telewizyjna Rita Cosby – córka powstańca warszawskiego.
Wydarzenia takie jak Parada Pułaskiego nie tylko przyczyniają się do budzenia dumy z polskiego pochodzenia, ale jednocześnie są manifestacją obecności Polaków w USA i przypominają ogromny wkład, który wnoszą oni w funkcjonowanie tego kraju od kilku już stuleci.