Biskup przypomina, iż zgodnie z kanonem 1367 Kodeksu Prawa Kanonicznego każdy, kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej.
Bp Piotrowski podkreśla, że dla osób wierzących Eucharystia jest największą świętością i zaleca, by w najbliższą niedzielę, 11 stycznia, we wszystkich parafiach diecezji, po każdej Mszy świętej, odśpiewano suplikacje przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
”Ufamy, że miłosierny Bóg przyjmie nasze modlitwy wynagradzające i przebaczy tym, którzy dopuścili się profanacji” – pisze ordynariusz kielecki.
Do zbezczeszczenia Najświętszego Sakramentu doszło w kościele św. Mikołaja w Solcu - Zdroju, gdzie 5 stycznia w poniedziałek z samego rana księża stwierdzili włamanie oraz rozsypanie hostii w różnych częściach kościoła.
Organista zauważył wybitą szybę w oknie na chórze, ale księża zdecydowali się jednak odprawić Mszę św. Podczas otwarcia tabernakulum ksiądz prefekt stwierdził brak hostii. Przełożona sióstr z kolei zauważyła, że hostie porozsypywane są w różnych częściach kościoła, a w przylegającej do świątyni kaplicy Matki Bożej, ktoś ułożył krzyż z małych hostii. W miejscu wyrwanej z muru skarbony ułożony był także kształt krzyża, z noża i Hostii.
Reklama
Ksiądz proboszcz Mirosław Tomasik stwierdził niewielkie straty materialne, polegające na opróżnieniu i zniszczeniu skarbon, w tym przy szopce i kolędników misyjnych. Nie ucierpiały zabytkowe przedmioty i elementy wyposażenia.
O fakcie została zawiadomiona policja i Kuria w Kielcach.
Od rana policjanci prowadzili postępowanie operacyjne – spisali protokół, zabezpieczyli ślady. Trwa dochodzenie.