Reklama

Niedziela Przemyska

Od 30 lat budują górę dobra

Członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” działającego od 30 lat przy przemyskiej Straży Pożarnej oddają krew, propagują dawstwo organów i szpiku, chętnie dzielą się zdobytym doświadczeniem z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi

Niedziela przemyska 31/2017, str. 8

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Marek Ochenduszka

Zdzisław Wójcik, prezes „Płomyka”, współpracownik „Niedzieli” otrzymuje od Witolda Kazienko, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przemyślu Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku

Zdzisław Wójcik, prezes „Płomyka”, współpracownik „Niedzieli”
otrzymuje od Witolda Kazienko, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego
ZOSP RP w Przemyślu Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza
w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 marca 1987 r. przy Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Przemyślu powstał „Płomyk”. Prezesem zarządu klubu, liczącego wówczas 28 osób, został wybrany Zdzisław Wójcik.

Dary serca

„Płomykowcy” oddali chorym 872 litry ratującego życie daru. Otrzymywane czekolady, za oddanie krwi, przez ostatnie 16 lat ofiarowali, przy okazji pogadanek i prezentacji sprzętu pożarniczego, wychowankom różnych placówek na terenie miasta i powiatu. Łącznie przekazali 3100 czekolad, tj. 310 kilogramów tego rodzaju słodyczy. Około 80 proc. przemyskich ratowników to honorowi krwiodawcy, co czwarty członek klubu jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co drugi posiada przy sobie „Oświadczenie woli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Edukacja

Strażacy skupieni w klubie przy okazji wizyt w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i ponadgimnazjalnych, a także placówkach opiekuńczo-wychowawczych prezentowali słuchaczom sprzęt pożarniczy oraz wygłaszali pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego. Łącznie wygłosili ponad 200 prelekcji. Od 17 lat wspólnie z Grupą Ratownictwa PCK „Przemyśl” uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych z okazji Światowego Dnia Chorego, Dnia Dziecka, św. Mikołaja, prowadzonych dla dzieci przebywających na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Reklama

„Płomykowcy” od 13 lat propagują dawstwo organów i szpiku. Od 4 lat członkowie klubu zbierają plastikowe nakrętki od butelek i przekazują je koordynatorowi akcji. Zebrane środki finansowe są przeznaczane m.in. na zakup potrzebnego sprzętu dla chorych dzieci. Dotychczas zebrali 750 kg nakrętek.

Klubowicze uczestniczyli wraz ze sztandarem „Płomyka” w Ogólnopolskich, Archidiecezjalnych i Podkarpackich Pielgrzymkach HDK PCK do Częstochowy, Niepokalanowa i Kalwarii Pacławskiej, podczas których dziękowali Panu Bogu za dar zdrowia, a tym samym możliwość ofiarowania cząstki swojej krwi potrzebującym.

Osiągnięcia

Klub w latach 2007, 2008 i 2010 zdobywał I miejsce w Ogólnopolskiej Akcji pod hasłem „Ognisty Ratownik-Gorąca Krew” w województwie podkarpackim. W 2010 r. „Płomykowiec” uratował dryfującego na krze po rzece San w Przemyślu wędkarza, odnosząc poważne obrażenia. W latach 2002-2012 z pomocą Bożą i dobrych ludzi członek klubu wraz z paniami z PCK w Przemyślu i Jarosławiu w hołdzie Janowi Pawłowi II wznieśli niezwykły pomnik. Dla uczczenia 85 lat jego świętego życia założyli na terenie 8 powiatów woj. podkarpackiego 85 klubów HDK PCK, w tym 33 strażackie. Do klubów należy 2228 osób, które oddały około 12 tys. litrów krwi. Do klubu należą Komendant Miejski PSP w Przemyślu i jego zastępca.

Rodzinny klub

Strażacki „Płomyk” w swoich szeregach skupia także żony, córki i synów strażaków. W klubie jest 11 pań. „Płomykowa” rodzina rośnie. W 2002 r. klub liczył 42 osoby, w 2017 – 87. Do grona zasłużonych krwiodawców należy około 25proc. „Płomykowców”. W 2000 r. klubowi nadany został sztandar, którego głównym fundatorem był pan Wojciech Ingot.

Reklama

Obecnie w skład Zarządu klubu wchodzą: prezes Zdzisław Wójcik – były zastępca Komendanta Rejonowego PSP w Przemyślu, wiceprezes Artur Domagalski – były zastępca Komendanta Miejskiego PSP, sekretarz Tomasz Pałys – zastępca dowódcy zmiany, skarbnik Adam Sosnowski – komendant miejski PSP.

Warto wspomnieć, że 5 maja 2017 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka połączony z jubileuszem 30-lecia klubu HDK PCK „Płomyk”, podczas którego prezes Zdzisław Wójcik przedstawił m.in. krótką historię „Płomyka”. Wyrażając wdzięczność, powiedział: „Panu Bogu dziękuję za to, że obdarował mnie łaską służby. (...). Dziękuję Wam, kochani, bo bez Was nie byłoby działalności „Płomyka”. Jestem z Was dumny. Tworzymy wspólnotę, bo wspólnota to nie jest suma interesów, to jest suma poświęceń. Wszystkim za wszystko bardzo dziękuję”.

Z okazji jubileuszu brązowy medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” nadano „Płomykowi” za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Prezes klubu druh Zdzisław Wójcik został wyróżniony Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP.

Należy ufać, że przez kolejne lata, z pomocą Bożą i dobrych ludzi, „Płomyk” nadal będzie dobrze służył potrzebującym.

2017-07-26 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezcenny dar

Niedziela sandomierska 23/2022, str. II

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Justyna Kosowicz

Tym razem zebrano 23 l krwi

Tym razem zebrano 23 l krwi

Honorowi krwiodawcy po raz czternasty oddali krew w Elektrowni Połaniec.

Frekwencja dopisała – na akcję przybyło ponad 50 osób. Wśród dawców byli zasłużeni już krwiodawcy, ale także i Ci, którzy zdecydowali się oddać krew po raz pierwszy. Razem przekazali 23 l krwi – mówiła Justyna Kosowicz, rzecznik prasowy. Pracownicy Elektrowni Połaniec wraz z okolicznymi mieszkańcami 16 maja kolejny raz dołączyli do Akcji honorowego krwiodawstwa Enei „Energię mamy we krwi”. Akcja energetyków jest odpowiedzią na apele placówek medycznych o uzupełnienie zasobów krwi. W całej Grupie Enea są pracownicy, którzy regularnie oddają krew, ale są i debiutanci. Krew oddali zarówno pracownicy elektrowni i spółek, jak również policjanci, strażacy, wolontariusze, a także rodziny pracowników i mieszkańcy okolicznych miejscowości. – Krew oddaję od momentu kiedy ukończyłem 18 lat. Będąc wtedy jeszcze uczniem, chciałem zwyczajnie pomóc i dać drugiemu człowiekowi tę przysłowiową cząstkę siebie. Cieszę się, że miałem wtedy wsparcie kolegów, którzy również wybrali się ze mną na tę akcję. I jak to się mówi weszło mi to w krew. Mój życiowy wynik to 22,5 l krwi. Oprócz ogromnej satysfakcji, którą niesie pomaganie innym, mam także najwyższe odznaczenie – odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” – powiedział Mateusz Chmielowiec. Akcja Enei Połaniec tradycyjnie odbyła się we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W tym roku przy Elektrowni Połaniec odbędą się jeszcze dwie akcje krwiodawstwa – w sierpniu i listopadzie. – Wszystkim, którzy oddają krew przysługuje tytuł i legitymacja Honorowego Dawcy Krwi i związane z tym tytułem przywileje. Serdecznie dziękujemy wszystkim krwiodawcom! – podkreśliła Justyna Kosowicz, rzecznik prasowy elektrowni.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Informator pielgrzyma - W trosce o bezpieczeństwo

2025-07-10 21:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymi

informator

BP Jasnej Góry

Jasna Góra jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem sakralnym w Polsce, głównym celem pielgrzymek. W ubiegłym roku w sezonie letnim tylko w pielgrzymkach pieszych, rowerowych oraz biegowych przybyło 101 627 pątników. Choć najważniejszą płaszczyzną troski o pielgrzymów jest sfera duchowa, to także w tej zewnętrznej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, nie brakuje starań.

24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu bezpieczeństwo na Jasnej Górze zapewnia Straż Jasnogórska. Jej zadaniem jest ochrona sanktuarium jako obiektu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom, utrzymywanie porządku podczas uroczystości. Straż współpracuje z Policją, Strażą Miejską i Pogotowiem Ratunkowym w Częstochowie, a w czasie wizyt szczególnych gości – z Biurem Ochrony Rządu. Straż Jasnogórska jest odpowiedzialna przede wszystkim za bezpieczeństwo pielgrzymów oraz mienie, które się znajduje na terenie sanktuarium i terenach przyległych. Działa według wytycznych planu ochrony. Na całym obiekcie wyznaczone są posterunki, gdzie dana osoba pełniąca swoją służbę dyżurną, odpowiada za dany odcinek. Pracownicy Straży Jasnogórskiej są umundurowani, stąd widoczni przez pielgrzymów, więc każda osoba, która poczułaby się zaniepokojona jakąkolwiek sytuacją, ma w zasięgu wzroku pracownika straży. Jak sami uśmiechają się, najczęściej pełnią funkcję informacyjna, bo to właśnie ich pielgrzymi pytają o różne punkty sanktuarium jak np. muzea. Przedstawiciele Straży Jasnogórskiej ostrzegają przed nadmierną niefrasobliwością, jeżeli chodzi o widoczne trzymanie dokumentów, telefonów itp. Przestrzegają też przed ludźmi, którzy trudnią się procederem wyłudzania pieniędzy w zamian za np. przypinkę w formie krzyżyka, obrazka itp. To tzw. „przypinacze”, którzy deklarują, że otrzymane ofiary idą na rzecz sanktuarium. Nie ma to nic wspólnego z działalnością Jasnej Góry. Ofiary na rzecz renowacji sanktuarium czy na pomoc ubogim pielgrzymi mogą składać tylko w wyznaczonych miejscach do oznakowanych skarbonek. Z takiej ofiary też np. płynie dotacja na rzecz Jasnogórskiego Punku Charytatywnego, z którego pomocy materialnej korzysta wielu potrzebujących przez cały rok.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję