Reklama

Wydarzenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katedrze na ratunek

Każdy z nas może pomóc w odbudowie katedry w Gorzowie Wielkopolskim

Wszyscy, którzy pragną wesprzeć dzieło odbudowy zniszczonej na skutek pożaru katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, mogą dokonywać wpłat na rachunki bankowe podane przez Kurię Diecezjalną w Zielonej Górze: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 (rachunek diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) lub 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 (rachunek gorzowskiej parafii katedralnej). W tytule przelewu należy umieścić dopisek: „Katedra”.

* * *

Abp Wacław Depo zarządził zbiórkę ofiar na odbudowę gorzowskiej katedry

W związku z bolesnym doświadczeniem, którym był pożar wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim, abp Wacław Depo wezwał wiernych archidiecezji częstochowskiej do modlitwy za diecezję zielonogórsko-gorzowską i zarządził zbiórkę ofiar do puszek w kościołach i kaplicach swojej archidiecezji w niedzielę 23 lipca 2017 r. „Niech staną się one wyrazem naszej solidarności i braterskiej pomocy” – napisał abp Depo w komunikacie, który został odczytany w świątyniach w niedzielę 16 lipca br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

* * *

Pożegnanie śp. o. Bogumiła Schaba OSPPE

Był zakonnikiem z przypiętym u boku różańcem

Reklama

Msza św. pogrzebowa śp. o. Bogumiła Schaba, paulina, wieloletniego dyrektora Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz moderatora Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, została odprawiona 11 lipca br. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna OSPPE z Kalisza. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział: o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, współbracia z konwentu jasnogórskiego, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski oraz Jasnogórska Rodzina Różańcowa.

O. Bogumił Schab zmarł nagle 7 lipca o godz. 20.30 w szpitalu w Częstochowie w wieku 81 lat – w 45. roku życia zakonnego i w 42. roku kapłaństwa. Godzina jego śmierci jest wymowna, gdyż zawsze o 20.30, nawet przy niedyspozycjach zdrowotnych, udawał się do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, aby modlić się na różańcu, a następnie uczestniczył w modlitwie Apelu Jasnogórskiego.

W homilii bp Buzun przypomniał, że w prośbie o przyjęcie do Zakonu Paulinów o. Bogumił jako najważniejszy wyeksponował rys modlitewny: – „Chcę być zakonnikiem z przypiętym u boku różańcem, chcę być gotowy do modlitwy” – napisał. – I każdego dnia odmawiał Różaniec – wyjaśnił bp Buzun, współbrat zakonny.

Po Mszy św. pogrzebowej kondukt żałobny wyruszył z Bazyliki Jasnogórskiej na cmentarz św. Rocha w Częstochowie. Ciało śp. Bogumiła Schaba zostało złożone w grobowcu paulińskim.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

* * *

O. John Bashobora w Częstochowie

W szkole Maryi z Duchem Świętym

Reklama

W częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym zostały zorganizowane coroczne warsztaty liderów i animatorów wspólnot charyzmatycznych, w których uczestniczyło ponad 300 osób. Gościem warsztatów był o. John Bashobora, znany ugandyjski charyzmatyk. Tegoroczna tematyka warsztatów była oparta na dokumencie watykańskim o chrzcie w Duchu Świętym. W ramach spotkania 11 lipca br. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze została odprawiona Msza św. z udziałem uczestników warsztatów. Homilię wygłosił o. John Bashobora. – Kiedy tutaj przychodzimy, jesteśmy w szkole, w której uczymy się od Maryi Matki robić to, o co prosi nas Pan – podkreślił. – Musimy się dać prowadzić Duchowi Świętemu, by czynić to, czego chce od nas Bóg.

O. Bashobora spotkał się również 8 lipca br. na modlitwie z mieszkańcami Częstochowy i z wiernymi z całej Polski w kościele pw. św. Stanisława BM. Na Jasną Górę natomiast przybył również 13 lipca w godzinie Apelu Jasnogórskiego i prowadził rozważanie apelowe.

BPJG

* * *

Diakonat stały

Mężczyźni blisko ołtarza

W 2017 r. przypada 50. rocznica przywrócenia przez papieża Pawła VI diakonatu stałego w Kościele rzymskokatolickim. Ogłoszenie ogólnych norm dotyczących przywrócenia diakonatu stałego w Kościele miało miejsce 18 czerwca 1967 r. Pierwsze święcenia diakonatu, udzielone pięciu żonatym mężczyznom, odbyły się 28 czerwca 1968 r. w katedrze w Kolonii. Obecnie na świecie w Kościele rzymskokatolickim posługuje przeszło 45 tys. diakonów stałych.

W diecezjach w Polsce jest 26 diakonów stałych. W dniach 6-9 lipca br. odbyli oni rekolekcje w Ośrodku Formacyjno-Edukacyjnym Diecezji Gliwickiej w Rudach, w których uczestniczyły również ich rodziny oraz osoby zainteresowane diakonatem stałym w naszym kraju. Uczestnicy rekolekcji 8 lipca pielgrzymowali wspólnie z biskupem seniorem diecezji gliwickiej Janem Wieczorkiem do grobu bp. Józefa Nathana (1867 – 1947) w Branicach, do miejsca narodzin oraz chrztu bł. ks. Alfonsa Trackiego (1896 – 1946) oraz do sanktuarium Matki Bożej Siedmiobolesnej w Cvilinie w Czechach.

Reklama

Dwa lata temu takie rekolekcje odbyły się w pierwszym w Polsce Ośrodku Formacji Diakonów Stałych w diecezjalnym Centrum Caritas w Przysieku k. Torunia. Pierwsze święcenia diakona stałego w Polsce miały miejsce 6 czerwca 2008 r. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Otrzymał je z rąk ordynariusza toruńskiego bp. Andrzeja Suskiego Tomasz Chmielewski, który obecnie posługuje w parafii św. Józefa w Toruniu.

Dk. Waldemar Rozynkowski

* * *

Krótko

• Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm – dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Uchwalono także nowelę ws. ustroju sądów. Zmienione zostały m.in. zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez ministra sprawiedliwości.

• Politycy PiS zapowiedzieli wniosek do prokuratury w sprawie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną, która w pierwszej kolejności zajęła się nieprawidłowościami związanymi z nieruchomościami przy ul. Twardej 8 i 10.

• Prezydent RP Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

• Rakiety Patriot trafią do Polski najpóźniej w 2022 r. – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dodał, że będzie to najnowocześniejsza wersja rakiety Patriot.

• Szef MON chciałby, aby tablica upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej z 1943 r. zawisła na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest 11 lipca.

• Ambasada Polska w Belgii przeprowadziła skuteczną interwencję, by dziennik „Le Soir” zmienił fałszywe określenie „polski obóz”, odnoszące się do Auschwitz-Birkenau, na „nazistowski obóz”. Artykuł z nieprawdziwym stwierdzeniem został opublikowany 30 czerwca br.

• Populacja Polski, według prognoz ONZ, na koniec wieku będzie mniejsza o 45 proc., osiągnie niewiele ponad 21 mln osób i będzie jedną z najszybciej kurczących się na świecie.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-07-19 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do kogo należę w życiu?

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

ks. Mariusz Słupczyński

lipiec

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii Mt 10, 24-33

Czytania liturgiczne na 12 lipca 2025;
CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

[ TEMATY ]

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Wakacje to czas, gdy wielu udaje się na zasłużony wypoczynek. Destynacje urlopowe – zarówno te bliższe, jak i dalsze – z różnych przyczyn mogą stanowić wyzwanie z perspektywy praktykowania wiary w warunkach innych niż te codzienne. – Czas urlopu jest ważny i potrzebny. Wielu myśli o nim przez wiele miesięcy. Planuje, wybiera, realizuje. Człowiek wierzący w tych działaniach pamięta o Bogu – podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec. Wraz z przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, a jednocześnie konsultorem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poruszamy kwestie, o których warto pamiętać, planując wakacyjne wyjazdy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję