Reklama

Niedziela Przemyska

Papieskie Korony dla Matki Bożej z Miejsca Piastowego i Komborni

Niedziela przemyska 26/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Matka Boża

Damian Kandefer

Korony dla Matki Bożej nakłada abp Adam Szal

Korony dla Matki Bożej nakłada abp Adam Szal

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem tłumu wiernych odbyła się w Miejscu Piastowym wyjątkowa uroczystość. Koronami papieskimi ukoronowane zostały dwa wizerunki Matki Bożej: Figura Matki Bożej Fatimskiej z Miejsca Piastowego i obraz Matki Bożej Pocieszenia z Komborni. Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, koncelebrowali pasterze diecezji przemyskiej i rzeszowskiej: abp senior Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek, bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, abp senior Jan Martyniak z diecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego, ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia Księży Michalitów oraz licznie zgromadzeni kapłani.

„Matka Boża umiłowała sobie te miejsca szczególnie – mówił w homilii abp Józef Michalik. – Ona chce tutaj być czczona, proszona i tu chce rozdawać liczne łaski. Pan Bóg wybrał Maryję, abyśmy mogli dotknąć, posłuchać i doświadczyć Miłości Bożej. To nie jest przypadek, że Jej poświęcamy świat, że przychodzimy do Niej, że pobożność Maryjna jest oddechem wiary w Polsce”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii abp Józef Michalik przytoczył historię kultu Matki Bożej i w Komborni, i w Miejscu Piastowym, i odwołał się do współczesności. „Nasze spotkanie, modlitwa, wiara i ufność do Boga skłania nas do postawienia sobie pytania, co dzisiaj z nami” – mówił abp Michalik. Jak wspominał, powołując się na niedawne badania, tylko 27 proc. Polaków modli się codziennie. W Europie Wschodniej, postkomunistycznej, wygłodzonej prześladowaniami, wzrasta zaś zainteresowanie wiarą. „To jest jakiś znak – mówił. – Jeśli chcemy szczerze powiedzieć, że Bóg i Ojczyzna, Kościół i Matka Najświętsza liczą się w naszym życiu, musimy się nawracać – abyśmy stawali się narodem głębszej wiary, żywszej modlitwy i mocniejszego świadectwa w obronie wiary i obyczajów (…) Trzeba, aby dobro się rozlewało”.

Obrzęd koronacji miał miejsce po homilii. Najpierw zostały odczytane Dekrety Stolicy Apostolskiej, następnie abp Adam Szal odmówił Modlitwę Koronacyjną, po niej Księża Arcybiskupi i Biskupi oraz Generał Michalitów nałożyli korony na Wizerunki Matki Bożej. Koronacja odbywała się w ciszy, tuż po niej zaś wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn koronacyjny.

Uroczystość zakończył Akt zawierzenia Matce Bożej i odśpiewaniem Te Deum laudamus.

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: płaszcz dla Matki Bożej na Sycylii wykonano z półtora tysiąca kawałków tkanin

[ TEMATY ]

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Figurę Matki Boskiej Pomocy w sycylijskiej gminie Castellammare del Golfo zdobi płaszcz ręcznie uszyty z 1500 kawałków materiałów. Z okazji obchodzonego 21 sierpnia święta Madonna del Soccorso Jej wizerunek ubrano w szatę wykonaną ze złotych haftów i kawałków tkanin z całego świata o wymiarach prawie pięć na dwa metry - poinformował włoski dziennik „Avvenire”.

W ramach dwuletniego projektu dziesięć kobiet zszyło przygotowane wcześniej materiały, do których dołączyły jeszcze przesłania, modlitwy i prośby. Niektóre użyte tkaniny są szlachetne, inne to materiały codziennego użytku. Wiadomości zebrano anonimowo w książce. Płaszcz, nałożony na figurę w uroczystej procesji w połowie lipca, będzie ją zdobił do końca uroczystości maryjnych.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie: Młody chłopak chciał złożyć "Apostazję"

2025-09-19 07:22

[ TEMATY ]

rozważanie

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Łaska lubi inicjatywę. Wyobraź sobie: do kancelarii parafialnej wchodzi osiemnastolatek. Chce oficjalnie dokonać apostazji, zrywa z wiarą, nie chce „fikcji”. Wszystko wydaje się przesądzone… Ale odrobina rozmowy, prosta modlitwa i odważna inicjatywa kapłana sprawiają, że chłopak wychodzi nie z papierem apostazji, lecz po spowiedzi i Komunii Świętej.

To jedno wydarzenie odsłania sens Ewangelii o nieuczciwym zarządcy. Jezus nie chwali oszustwa, ale wskazuje na spryt i przedsiębiorczość – tę ludzką zaradność, którą warto przenieść do spraw ducha. Dlatego w tym odcinku mówię o:
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: Jesteście windą, która wznosi naszą Archidiecezję na wyższy poziom, czyli bliżej Nieba

2025-09-19 19:24

ks. Łukasz Romańczuk

Kapłani Archidiecezji Wrocławskiej

Kapłani Archidiecezji Wrocławskiej

Metropolita wrocławski przewodniczył Eucharystii na Jasnej Górze podczas Archidiecezjalnej Pielgrzymki Duchowieństwa i wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Podczas homilii, podkreślił, że logika Bożego działania różni się od ludzkich oczekiwań, a spotkanie z Bogiem wymaga wrażliwości i prostoty serca.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia wierni mieli możliwość przygotowania do Mszy świętej, które poprowadził ks. Arkadiusz Krziżok z Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, a wszystkim obecnych przywitał reprezentant ojców paulinów. Rozpoczynając homilię, arcybiskup Józef Kupny, zaznaczył, że Pismo Święte jest wciąż aktualne– Słowo Boże nie jest pamiętnikiem, ale jest wiecznie żywe i tak, jak Pan Bóg działał dwadzieścia wieków temu, tak samo działa i dziś – podkreślił hierarcha, zwracając uwagę na szczególną rolę Maryi: – Matka Boża nie tylko pomaga w przyjmowaniu słowa Bożego, ale podpowiada, jak nadać kształt słowu, które słuchamy czy czytamy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję