Reklama

Niedziela Kielecka

Parafia pełna kapliczek

Każdy, kto dobrze się przyjrzy kościołowi w Makoszynie, od razu odgadnie, pod jakim wezwaniem jest świątynia. Wystarczy stanąć przed zachodnią fasadą i popatrzeć w górę, aby zobaczyć dwie figury świętych. Po prawej stronie znajduje się postać św. Pawła, a po lewej św. Piotra. To oni są patronami tego kościoła

Niedziela kielecka 26/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Grota Lurdzka w przykościelnym ogrodzie

Grota Lurdzka w przykościelnym ogrodzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Piotr był prostym rybakiem powołanym przez Jezusa. Mimo iż był niewykształconym człowiekiem, to jednak posiadał coś, co wyróżniało go spośród innych – znał prawdę o sobie. Św. Łukasz w swojej Ewangelii zanotował, że Piotr widząc cud Jezusa, kiedy to złowili olbrzymią liczbę ryb, uklęknął przed Mesjaszem i powiedział: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”.

Apostołowie

Reklama

To spotkanie zmieniło całe jego życie. Zostawił wszystko i poszedł za Jezusem, aby „łowić ludzi”. Kochał Jezusa i wiernie mu służył, ale gdy nadeszła chwila próby, trzy razy się wyparł Zbawiciela. Jezus po zmartwychwstaniu wybaczył mu to i ustanowił go swoim następcą. Św. Piotr głosząc Dobrą Nowinę, na zawsze pozostał wierny Jezusowi, aż do męczeńskiej śmierci na zboczu wzgórza Watykańskiego. Pochowany został w pobliżu stadionu Agrypiny Starszej i Nerona. Dzisiaj nad Jego grobem wznosi się bazylika jego imienia. Z kolei św. Paweł był wykształconym Żydem. Początkowo, jako zaprzysięgły faryzeusz prześladował chrześcijan. Jego nienawiść do wyznawców Jezusa zaprowadziła go aż do Damaszku. Jadąc do tego miasta, w widzeniu zobaczył Jezusa i uwierzył w Niego. Przyjął chrzest i stał się jednym z najgorętszych głosicieli Mesjasza. Nazywany jest Apostołem Narodów, ponieważ odbył trzy podróże misyjne, podczas których odwiedził Cypr, Azję Mniejszą, Macedonię, Grecję, Maltę i Hiszpanię. Uwięziony w czasie prześladowań rozpętanych przez Nerona po pożarze Rzymu, został skazany na śmierć i ścięty w miejscu nazwanym Tre Fontane. Jako obywatel rzymski nie został ukrzyżowany, lecz mieczem ścięto mu głowę. Tradycja mówi, że ścięta głowa św. Pawła trzy razy odbiła się od ziemi i w tych miejscach wytrysnęły trzy źródła, które można dziś zobaczyć w miejscu kaźni Apostoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Makoszyńska świątynia

Kościół w Makoszynie został wybudowany tuż przed drugą wojną światową. W 1936 r. przy trasie z Kielc na Opatów zakończono budowę murowanego kościoła dla nowo powstałej parafii. Została ona wydzielona z parafii Bieliny, a erygował ją w 1934 r. bp Augustyn Łosiński. Kościół z białego kamienia został wzniesiony w bardzo szybkim tempie staraniem ks. proboszcza Piotra Barańskiego, według projektu inż. Borowieckiego. Już w 1936 r. poświęcił go bp Franciszek Sonik. Kościół otrzymał wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia w ostatnim czasie została gruntownie odnowiona. W głównym ołtarzu znajduje się krzyż, obok – witraże przedstawiające apostołów: św. Piotra i św. Pawła. W kościele są także m.in. obrazy św. Piotra i św. Pawła oraz figury Matki Bożej i św. Józefa. Wyposażenie jest w większości nowe i pochodzi z fundacji parafian.

Patroni kościoła

Reklama

Jak już wspomniałem, figury patronów kościoła stoją na filarach zachodniej fasady kościoła, w której znajdują się główne drzwi do świątyni. Po prawej stronie widnieje postać św. Pawła, artysta przedstawił go tradycyjnie, jako starszego mężczyznę z brodą, trzymającego miecz – symbol swojej męczeńskiej śmierci. Postać ma głowę skierowaną w dół, jakby Święty przyglądał się osobom wchodzącym do świątyni. Po przeciwnej stronie znajduje się postać św. Piotra, ten zaś ma głowę zwróconą w niebo. W kościele jest więcej wyobrażeń patronów makoszyńskiego kościoła. W prezbiterium po lewej stronie znajduje się witraż wyobrażający św. Piotra. Święty w prawej ręce trzyma klucze i jest okryty szkarłatnym płaszczem, symbolem męczeńskiej śmierci. Pod jego stopami widnieje napis: „Tyś jest opoka, na tej opoce zbuduję Kościół”. Twórca witrażu pod stopami świętego po lewej stronie umieścił także zarys Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Po przeciwnej stronie znajduje się witraż wyobrażający św. Pawła. Św. Paweł stoi z mieczem i książką symbolizującą listy, których napisał trzynaście. Pod jego stopami widnieje drugi miecz oraz napis: „On Mi jest naczyniem wybranym, aby nosił imię moje przed narody”. W kościele znajdują się jeszcze dwa wizerunki patronów. Obrazy wiszą na łuku prowadzącym do prezbiterium.

Uroczyste świętowanie

– Największym świętem w naszej parafii jest oczywiście odpust ku czci naszych patronów. W tym dniu setki osób przychodzi do naszego kościoła, aby modlić się, prosząc i dziękując za otrzymane łaski – mówi ks. proboszcz Roman Fodymski – to jest bardzo duże święto, dla całej naszej wspólnoty, a także mieszkańców całej okolicy – podkreśla. W tym dniu główny celebrans przewodniczący Eucharystii, ubrany jest w ornat z wizerunkami Apostołów Świetych Piotra i Pawła, został on zakupiony z ofiar parafian. W tym dniu ponad dwudziestu kapłanów modli się przy ołtarzu. Mszę św. ubogaca śpiewem miejscowa schola, chór, a także makoszyńska orkiestra. Tradycją jest, że w odpust panie z Koła Gospodyń Wiejskich ubierają się w regionalny strój. Obecni są również niezawodni strażacy. – Staramy się, aby każda ta nasza parafialna uroczystość była wyjątkowa. W tym roku wprowadziliśmy litanię do św. Piotra i Pawła – mówi Ksiądz Proboszcz. – Modlitwa jest najważniejsza – dodaje. W parafii jest osiem róż różańcowych: siedem kobiecych i jedno męskie, a przy ołtarzu służy aż czterdziestu ministrantów. – Nasi parafianie włączają się w liturgię niedzielnych Mszy św. W każdą niedzielę czytają czytania, nasza schola śpiewa pieśni na Mszy św. o godz. 9.00, a chór o godz. 12.00 – mówi Proboszcz.

Nasze kapliczki

– Naszą dumą są kapliczki, nie tylko te stare, ale przede wszystkim te nowe, które powstały w ostatnich latach – opowiada Ksiądz Proboszcz. W ostatnim czasie w poszczególnych miejscowościach z ofiar parafian zostało wybudowanych aż 6 nowych kapliczek – To wotum dziękczynne za zaliczenie naszego Papieża Jana Pawła II do grona świętych – mówi ks. Roman. Już wkrótce kolejna kapliczka zostanie poświęcona – w Lechowie, powstała dzięki ofiarom koła różańcowego. – W tej miejscowości jest wiele krzyży, jednak do tej pory nie było kapliczki – mówi kapłan. Nowa kapliczka została wybudowana koło starego cmentarza cholerycznego. Znajdzie się w niej figura Maryi z Fatimy. – To będzie wotum w 100-letcie objawień Matki Jezusa – podkreśla.

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Izydor błogosławi w Borzykowie

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

Wojciech Mścichowski

Borzykowa - położona pośród malowniczych pól i lasów wieś w obecnym woj. łódzkim, powiatu radomszczańskiego. Wg. starych zapisów pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1098, a parafia istnieje od 1105 r. To w tutejszym kościele w 1210 r. odbył się synod biskupów pod przewodnictwem abp. Henryka Kietlicza z udziałem biskupa Wincentego Kadłubka, także z udziałem książąt, który przyczynił się do reform kościelnych i państwowych, np. w sprawie obsady tronu królewskiego w Krakowie. Obecny murowany kościół w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Borzykowie pochodzi z lat 1844-85.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II, Prymas Wyszyński, Rodzina Ulmów - kanonizacje i beatyfikacje papieża Franciszka

2025-04-24 08:31

[ TEMATY ]

papież Franciszek

sprawy kanonizacyjne

śmierć Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

Papież Franciszek na Jasnej Górze

Papież Franciszek na Jasnej Górze

Pontyfikat papieża Franciszka zapisał się w historii Kościoła jako czas wyjątkowego docenienia polskich świadków wiary i męczenników. Wśród 942 nowych świętych i ponad 1,5 tysiąca błogosławionych wyniesionych na ołtarze w tym okresie, szczególną rolę odegrały postacie z Polski. Ich życie stało się inspiracją dla milionów. Przybliżamy najważniejsze kanonizacje i beatyfikacje Polaków w czasie pontyfikatu Franciszka.

Najbardziej doniosłym wydarzeniem była kanonizacja Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego na Placu św. Piotra. W tej historycznej, podwójnej papieskiej kanonizacji – obok papieża z Polski świętym ogłoszono Jana XXIII – uczestniczył papież senior Benedykt XVI. Uroczystość przyciągnęła miliony pielgrzymów, w tym rzesze Polaków. Cud, który umożliwił kanonizację, dotyczył uzdrowienia Floribeth Mory Diaz z Kostaryki, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. „Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera” - mówił podczas kanonizacji papież Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Burmistrz Rzymu: prawie 100 tys. osób oddało już hołd papieżowi Franciszkowi

2025-04-24 19:50

[ TEMATY ]

Rzym

papież Franciszek

pielgrzymi

Vatican Media

Do 100 tys. zbliża się liczba osób, które przybyły do bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, gdzie od środy wystawiona jest trumna z ciałem papieża Franciszka - poinformował w czwartek burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri. Ogłosił, że w Wiecznym Mieście uruchomiono wszystkie niezbędne służby w związku z napływem wiernych.

Jak zaznaczył burmistrz, napływ pielgrzymów do Watykanu przebiega bez problemów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję