Reklama

Niedziela Wrocławska

Kardynalskie honory

Niedziela wrocławska 25/2017, str. 5

[ TEMATY ]

kard. Henryk Gulbinowicz

Archiwum Kapituły Nagrody im. J. Nowaka Jeziorańskiego

Nagrodę im. Jana Nowaka Jeziorańskiego kard. Henrykowi Gulbinowiczowi wręczają Rafał Dutkiewicz i Adolf Juzwenko

Nagrodę im. Jana Nowaka Jeziorańskiego kard. Henrykowi
Gulbinowiczowi wręczają Rafał Dutkiewicz i Adolf Juzwenko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kardynał to człowiek legenda Dolnego Śląska, za swoje zaangażowanie na rzecz Solidarności i wolnej Polski nazywany „Kardynałem Niezłomnym”. Administrator apostolski w Białymstoku w latach 1970-76, arcybiskup metropolita wrocławski w latach 1976-2004, kardynał od 1985, od 2004 arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej, kawaler Orderu Orła Białego.

Nagroda im. Jana Nowa Jeziorańskiego

Reklama

4 czerwca na dziedzińcu Ossolineum kardynał Henryk Gulbinowicz odebrał nagrodę im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Nagroda wręczana jest co roku osobie lub instytucji przedstawiającej „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”. – Najlepiej rozumiana polskość była i jest od zawsze silną dziedziną myślenia Księdza Kardynała – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w niedawnej rozmowie z Tygodnikiem „Niedziela”. – Kardynał bardzo szeroko patrzy na świat, ale zawsze ważny dla niego jest polski kontekst. Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego określana jest jako jedna z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. Przyznawana jest od 2004 r. Została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kolegium Europy Wschodniej, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Jak uzasadniali tegoroczny wybór członkowie kapituły? – Za wspaniałą postawę, wybitną osobowość i wyjątkowe poczucie humoru – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, wręczając statuetkę Kardynałowi, zaś dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, przywołał uzasadnienie Kapituły – Za opiekę i wsparcie w latach 80. ubiegłego wieku walczącym o niepodległą Polskę – i dodał od siebie: – Doświadczyliśmy ogromnej pomocy ze strony Metropolity! Przyznane wyróżnienie Kardynał skomentował w swoim stylu: – Cieszę się, że stanąłem po właściwej stronie, byłem przy tych, których prześladowano – powiedział. Wspominał także dzieciństwo i rodzinny dom, które go ukształtowały – Ojciec powiedział mi: Żyj tak, by nikt przez ciebie nie płakał, nikt cię nie przeklinał i nie splam nazwiska. Tę katechezę pamiętam do dzisiaj. A na koniec z charakterystycznym dla sobie poczuciem humoru dodał: – Jestem stary, mam 94 lata, ale proszę tego nikomu nie powtarzać. Dotychczas laureatami nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, George H.W. Bush, kard. Jean-Marie Lustiger, Vaclav Havel, Valdas Adamkus, Zbigniew Brzeziński oraz bp Borys Gudziak. W tym troku nagroda wręczana była po raz czternasty. Zgodnie z tradycją wyróżnienie wręczane jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. W tej zasłużonej instytucji dla polskiej kultury znajdują się m. in. rękopisy wielu polski pisarzy, w tym rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a także bezcenne archiwa Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Honorowy Obywatel Wileńszczyzny

Nagroda Nowaka Jeziorańskiego to nie jedyne wyróżnienie, jakie w minionym tygodniu otrzymał kard. Gulbinowicz. Podczas odbywającego się we Wrocławiu Koncertu Kresowego Kardynał, który jest współtwórcą i patronem akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wileńszczyzny. Wręczenia wyróżnienia dokonała Maria Rekść, mer Samorządu Rejonu Wileńskiego, a towarzyszył jej starosta gminy Niemenczyn Edward Puncewicz. Koncert Kresowy, który już po raz ósmy odbył się na wrocławskim Rynku, to wielkie święto polskości i spotkanie rodaków żyjących po obu stronach granicy – mówiła dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej, główny organizator imprezy i koordynator akcji. We Wrocławiu pojawiły się młodzieżowe zespoły z Ukrainy, m.in. z Winnicy, Koziatynia, Żytomierza. Specjalnie dla Kardynała, który pochodzi z Wileńszczyzny i często przywołuje tamtejsze tradycje, rodzinne piosenki zaśpiewał Zespół ZGODA z Rudomina, zaś z Lublina kolejny raz przyjechał Zespół Tańca Ludowego UMCS. Imprezie towarzyszyła wielka, kolorowa, patriotyczna parada. Wzięło w niej udział ponad 100 pocztów sztandarowych z patronackich szkół. Odbywający się po raz ósmy na wrocławskim Rynku Koncert Kresowy to nie tylko świetna zabawa, to także forma podziękowania dolnośląskiej młodzieży za zebrane symboliczne złotówki, które w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” przeznaczone są na ratowanie kresowych mogił. Podczas tegorocznych wakacji polskie cmentarze na Ukrainie porządkować będzie 1200 wolontariuszy.

Wyróżnienia od Kardynała

W ostatnich dniach kard. Gulbinowicz nie tylko odbierał nagrody, ale także je wręczał. Podczas uroczystej gali w Operze z okazji jubileuszu 200 lat Ossolineum Kardynał wręczył pierścienie milenijne archidiecezji wrocławskiej prezydentowi Andrzejowi Dudzie i pierwszej Damie Agacie Kornhauser-Duda.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

90. urodziny kard. Henryka Gulbinowicza

- Kochani mieszkańcy, dzięki serdecznie, że chcecie być dziś tutaj z emerytem. Razem nasz polski Dolny Śląsk ustaliliśmy w czołówce Polski - mówił do zebranych w Hali Ludowej tłumów kardynał Gulbinowicz. Razem z dostojnym Jubilatem jego 90. urodziny świętowało we Wrocławiu 5 tysięcy Dolnoślązaków, a także blisko 30 biskupów z kraju i zagranicy

Przybyłych gości powitał metropolita wrocławski, abp Józef Kupny: - Gromadzi nas wyjątkowa okazja, świętowanie jubileuszu kard. Henryka Gulbinowicza. Namawiam do modlitwy o Boże Błogosławieństwo na dalsze lata życia dla Jego Eminencji - mówił do zebranych arcybiskup.
CZYTAJ DALEJ

Hieronim podaje trzy powody zaślubin Maryi z Józefem

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Commons.wikimedia.org

Rafael Santi, Święta Rodzina, fragment obrazu

Rafael Santi, Święta Rodzina, fragment obrazu
Dzisiejszy fragment jest jednym z kluczowych tekstów o dynastii Dawida. Król zamierza zbudować Panu „dom”, czyli świątynię. Słowo Boga, przekazane przez Natana, odwraca sens tego terminu. W hebrajskim (bajt) oznacza on zarówno budowlę, jak i ród. Bóg nie przyjmuje planu Dawida, a sam obiecuje „zbudować dom” królowi, czyli zapewnić mu trwałą linię potomków. Wyrocznia powstaje w czasie stabilizacji państwa, po przeniesieniu arki do Jerozolimy, w cieniu sporów o to, gdzie i jak oddawać cześć Bogu. W tle stoi także pamięć początku Dawida: Bóg „wziął go z pastwiska”, więc królowanie ma źródło w darze, nie w samowoli. Obietnica ma najbliższe spełnienie w Salomonie, który wzniesie świątynię i obejmie tron po ojcu. Jednocześnie formuły „na wieki” i „tron utwierdzony na wieki” otwierają perspektywę większą niż pojedyncze panowanie. Po upadku Jerozolimy i wygnaniu ta obietnica nie znika. Wraca w Ps 89 oraz w proroctwach o „odrośli” Dawida (cemach), czyli o królu, który przywróci sprawiedliwość. Zwrot „Ja będę mu Ojcem, a on będzie Mi synem” należy do języka królewskiej adopcji i przypomina Ps 2. Św. Augustyn w „O państwie Bożym” podkreśla, że pełnia tych słów nie mieści się w historii Salomona, bo jego dom popadł w bałwochwalstwo i rozpad. Augustyn wskazuje na Chrystusa, potomka Dawida, który buduje Bogu dom z ludzi, a nie z cedru i kamienia. W uroczystość św. Józefa tekst nabiera rysu cichego realizmu. Józef należy do domu Dawida i staje przy obietnicy nie przez władzę, lecz przez posłuszeństwo i odpowiedzialność za Rodzinę. W jego cichej wierności obietnica o tronie Dawida wkracza w zwyczajny dom.
CZYTAJ DALEJ

O. Patton: Potrzeba modlitwy i postu, aby zapanował pokój

2026-03-19 21:08

[ TEMATY ]

modlitwa

post

wojna

św. Jan Paweł II

Papież Leon XIV

@VATICAN MEDIA

W październiku 2025 roku Leon XIV zaprosił wszystkich do modlitwy różańcowej o pokój

W październiku 2025 roku Leon XIV zaprosił wszystkich do modlitwy różańcowej o pokój

Były kustosz Ziemi Świętej, o. Francesco Patton, mówi Vatican News, że potrzeba wielkiego zgromadzenia chrześcijan i wierzących innych religii, którzy podjęliby post i modlitwę w intencji pokoju. To narzędzie może wydawać się śmieszne wobec broni ale jest środkiem budzenia sumień i odpowiada temu, co wskazuje papież Leon XIV – mówi franciszkanin. Przypomina wielkie wezwanie Jana Pawła II do postu i modlitwy w czasie wojny w Iraku.

„Jesteśmy pogrążeni w wojennej szaleńczej logice – w przekonaniu, że wszystko można rozwiązać siłą i bronią. A myśl o cywilnych ofiarach wojny jest stała i bardzo silna” – mówi o. Francesco Patton, były kustosz Ziemi Świętej. „Codziennie myślę o moich współbraciach żyjących w Libanie, w Bejrucie i w innych miejscach, zarówno na południu, jak i na północy, którzy w tej chwili są ponad miarę wyczerpani. Klasztor w Tyrze został przekształcony w obóz dla uchodźców, a ci w Bejrucie rozpaczliwie starają się pomóc ludności cywilnej, która już nie daje rady – obecnie jest tam milion przesiedleńców na sześć milionów mieszkańców” – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję