Reklama

Piekary Śląskie

Zmieniać świat w duchu Ewangelii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnią niedzielę maja, już od ponad 350 lat, do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pielgrzymują mężczyźni i młodzieńcy. Również w tym roku Kalwaria na piekarskim wzgórzu szczelnie wypełniona była pątnikami z różnych zakątków nie tylko Śląska. Wśród pielgrzymów był prezydent Andrzej Duda.

– Niedziela nie jest luksusem, zbytkiem dla najbogatszych i bogatych. Niedziela jest dla każdego. Jest bezcenna dla człowieka i jego rodziny, a państwo powinno ją chronić prawem jak świętość – mówił do 100-tysięcznej rzeszy mężczyzn i młodzieńców abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Apelował o niedzielę wolną od handlu, ale także o odrodzenie duchowego oblicza Europy, poszanowanie środowiska naturalnego i trzeźwość narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św., której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, koncelebrowało kilkunastu biskupów, wśród nich dwóch z Afryki, a homilię wygłosił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. – Chrystusowi możemy pomóc przez obecność w świecie, nie przez wycofanie się. Nie możemy ulec pokusie ucieczki od problemów tego świata. Wszędzie musimy być obecni, żeby przepełniać duchem Ewangelii ten świat, miejsce pracy, wszystkie miejsca, gdzie jesteśmy. Żeby wnosić tam nowość Ewangelii – mówił metropolita wrocławski.

Na piekarskiej Kalwarii odbyła się także Godzina Młodzieżowa, podczas której bp Mosese Hamungole z diecezji Monze w Zambii zastanawiał się z młodymi, co zrobić, aby osiągnąć życie wieczne. Po nabożeństwie majowym, podczas którego modlono się o trzeźwość narodu, obraz Matki Bożej w procesji odprowadzono do piekarskiej bazyliki.

2017-05-31 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwyciężony Triumf serca

2025-09-02 08:23

Niedziela Ogólnopolska 36/2025, str. 54-55

[ TEMATY ]

film

kino

Mat.prasowy

12 września na ekrany kin wchodzi ekranizacja amerykańskiego reżysera o polskim męczenniku.

I zaprowadzili ich do bloku numer 11, oznaczonego wówczas numerem 13. Kazali im rozebrać się do naga. Wpędzili ich wszystkich dziesięciu do piwnicy, do celi numer 18, bardzo niskiej i małej, o wymiarach dwa i pół metra na dwa i pół metra, z jednym zakratowanym, kwadratowym okienkiem pod sufitem, z podłogą z betonu. W rogu stało wiadro na odchody. Tam mieli umrzeć głodową męką. Esesmani zatrzasnęli żelazne drzwi” (z opisu śmierci św. Maksymiliana według tekstu Transitus z Harmęży).
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Stanisława Kostki

[ TEMATY ]

nowenna

św. Stanisław Kostka

Karol Porwich/Niedziela

Nowennę do św. Stanisława Kostki odmawiamy między 9 a 17 września lub w dowolnym terminie.

„Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną” (Wj 20,3; Pwt 5,7)
CZYTAJ DALEJ

Święto Kapituły Świętokrzyskiej

2025-09-12 20:57

Magdalena Lewandowska

Nowy kanonik otrzymał strój kanonicki, dystynktoria i pierścień.

Nowy kanonik otrzymał strój kanonicki, dystynktoria i pierścień.

– Prawdziwy uczeń Chrystusa musi umieć dać świadectwo prawdzie we wszystkich wymiarach życia – mówi nowy kanonik Kapituły Świętokrzyskiej ks. Krzysztof Dudojć.

Na dwa dni przed świętem Podwyższenia Krzyża Świętego Kapituła Świętokrzyska zebrała się na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył abp Józef Kupny. Do grona kanoników Kapituły Świętokrzyskiej został przyjęty ks. Krzysztof Dudojć, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Lewinie Brzeskim. Nowy kanonik honorowy złożył przed metropolitą wrocławskim uroczyste wyznanie wiary oraz deklarację, że będzie zgodnie ze statutem kapituły i własnym sumieniem wypełniać nowe obowiązki oraz wspierać modlitwą, słowem i działaniem pasterzy diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję