Reklama

Niedziela Łódzka

Umocnieni Słowem Życia

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego mający na celu zachęcić chrześcijan do modlitewnego czytania Słowa Bożego, tak by stawało się światłem w modlitwie i natchnieniem w podejmowaniu działań, przypada 30 kwietnia. To także początek Tygodnia Biblijnego, który ma pomóc w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Pisma Świętego oraz ukierunkowywać na modlitwę i medytację wiernych nad wybraną księgą. W wielu parafiach zadania te realizują tzw. kręgi biblijne

Niedziela łódzka 18/2017, str. 5

[ TEMATY ]

inicjatywa

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Ks. Dariusz Burski

Księgi Pisma Świętego dostępne są także w aplikacjach smartfona

Księgi Pisma Świętego dostępne są także w aplikacjach smartfona

W naszej archidiecezji takie grupy działają m.in. przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie, parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie i parafii św. Franciszka z Asyżu w Brzezinach.

Reklama

Spotkania są otwarte dla wszystkich pragnących wsłuchiwać się w Boże Słowo i żyć nim na co dzień. W Bełchatowie w parafii księży sercanów grupa spotyka się regularnie w każdy czwartek. Jak informuje ks. Zenon Siedlarz, opiekun kręgu biblijnego, spotkanie rozpoczyna się wezwaniem do Ducha Świętego o owocne przeżycie rozważania i otwarcie się na Słowo. Kapłan wprowadza uczestników w dany fragment Ewangelii, omawia warunki skutecznego czytania Pisma Świętego, tak by właściwie zrozumieć Słowo Boże. Wierni dzielą się swoimi refleksjami, następuje modlitwa dziękczynna i błogosławieństwo. Członkowie tej wspólnoty podczas Tygodnia Biblijnego uczestniczą w wykładach biblistów, egzegetów, sami także dzielą się komentarzami do wybranego tekstu.

Grupa rozważająca Pismo Święte przy parafii św. Franciszka z Asyżu została założona w 2006 r. Bardzo szybko do wspólnoty dołączyły kolejne osoby, pragnące zmieniać życie w oparciu o Pismo Święte. Obecnie krąg biblijny spotyka się w każdy wtorek, opiekunem grupy jest franciszkanin o. Grzegorz Małek. Tutaj głównym celem oprócz rozważania Pisma Świętego jest praktyka życia „Słowem Życia”, która polega na tym, że regularnie wybiera się pewne hasło lub zdanie z Pisma Świętego. Jest ono myślą przewodnią na najbliższy czas. „Nieraz nasz charakter chce zareagować inaczej niż sugeruje światło wiary. Sztuka życia Słowem Życia polega na tym, aby w konkretnych sytuacjach – zamiast postąpić według ochoty, według charakteru, według starego człowieka z jego słabościami – przypominać sobie o Słowie Bożym, znaleźć w Nim siły i reagować inaczej, a na końcu doświadczyć owoców Ducha Świętego” – wyjaśnia Paweł Szczęsnowicz, jeden z inicjatorów Kręgu Biblijnego w Brzezinach. Pani Janina w cotygodniowych spotkaniach uczestniczy od 12 lat. Twierdzi, że rozważanie Pisma Świętego jest wielkim darem – daje jej siłę i umocnienie wiary. Pomaga także podejmować wyzwania i nowe obowiązki. Uczestniczący tego kręgu podarowują swoje osobiste wrażenia i „odkrycia” innym. Wypowiedzi są dobrowolne, każdy musi być wolny. Wartość wypowiedzi nie zależy od jej długości, lecz od miłości, z jaką została podarowana. Po wymianie nadchodzi kolej na trzecią część – na modlitwę spontaniczną w intencjach osobistych, Kościoła i świata. Elżbieta Wawszczyk często sięga do lektury Pisma Świętego, choć nie zawsze rozumiała zawarty w nim przekaz. Wspólne rozważania i dyskusje pomagają pogłębić jej wiedzę, odkrywać i rozumieć przekaz. „Nasze osobiste doświadczenie jako małżeństwa, które regularnie czyta, rozważa i umacnia się nawzajem Słowem Życia, to fakt, że wszystkie drobne konflikty i spory rozwiązujemy w oparciu o doświadczenia tych rozważań i wykorzystujemy Pismo Święte jako drogę do pojednania w dążeniu do wzajemnej miłości każdego dnia” – mówią Bernadeta i Paweł.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: zróbmy galerię szopek bożonarodzeniowych w Internecie

[ TEMATY ]

episkopat

internet

inicjatywa

szopki

ARochau/fotolia.com

Zachęcam do stworzenia ogólnopolskiej galerii szopek bożonarodzeniowych w Internecie. Oznaczajmy nasze zdjęcia szopek hasztagiem #PolskieStajenki i zamieszczajmy je w mediach społecznościowych – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że papież Franciszek w wydanym ostatnio Liście Apostolskim o znaczeniu i wartości żłóbka, podkreśla, że chce wesprzeć „piękną tradycję naszych rodzin, które w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie przygotowują żłóbek, a także zwyczaj umieszczania go w miejscach pracy, szkołach, szpitalach, więzieniach, na placach”.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję