Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Deklaracja Rzymska po polsku

Jakimi drogami dochodzono do Deklaracji Rzymskiej podpisanej na szczycie Unii Europejskiej w Wiecznym Mieście – dokładnie nie wiemy. Wiemy natomiast, że w dokumencie zostały uwzględnione polskie postulaty, uzgodnione niedawno w Warszawie przez premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, a wspierane przez kraje nadbałtyckie. Polska postulowała zapisanie czterech kwestii: jedności Europy, niepodzielności rynku wewnętrznego UE, budowania polityki obronnej UE w ścisłej współpracy z NATO i zwiększenia roli parlamentów narodowych w procesie podejmowania decyzji w UE. Postulaty uwzględniono, z małym zastrzeżeniem dotyczącym jedności.

Jej podkreślenie było próbą zablokowania dążeń Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii do tzw. Unii dwóch prędkości. W Deklaracji znalazł się jedynie zapis łagodnie nawiązujący do ich dążeń („będziemy działać razem, w różnym tempie, z różną intensywnością, tam, gdzie jest to potrzebne, jednocześnie zmierzając w tym samym kierunku”). – Deklaracja jest dla Polski bezpieczna, nasze postulaty zostały spełnione – ocenia premier Beata Szydło. Ale przyznaje też, że Europę stać było na ambitniejszy dokument. Ten, który podpisała w pałacu na Kapitolu, gdzie 60 lat temu przyjęto Traktaty Rzymskie dające początek integracji europejskiej, jest kompromisowy, do przyjęcia dla wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

* * *

O Polakach w Londynie

Jarosław Kaczyński rozmawiał z premier Theresą May w Londynie przez godzinę, ale skutki rozmowy mogą być odczuwane przez lata. Premier May chciałaby, by polski rząd wsparł ją w negocjacjach dotyczących Brexitu, tak by warunki nie były zbyt surowe. W zamian ma gwarantować Polakom na Wyspach odpowiednie prawa i utrzymanie obecności militarnej w regionie. Jak przyznał prezes PiS, rozmowa dotyczyła m.in. przyszłości Polaków w Wielkiej Brytanii. Nieoficjalnie wiadomo, że wzajemne uznanie praw obywateli (w tym praw Brytyjczyków w UE) nie wywołuje kontrowersji, sporne są szczegóły – np. czy prawa nabyte będą dotyczyć także dzieci urodzonych na Wyspach po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Reklama

wd

* * *

Rodzinna energia

Nieprzypadkowo program „Rodzina 500+” znalazł się w centrum uwagi Narodowego Kongresu Rodziny, który pod hasłem „Rodzina energią dla Polski” odbył się na Stadionie Narodowym. To najważniejszy program polityki rodzinnej, a do tego przynosi efekty lepsze, niż można było się spodziewać. Rodzi się więcej dzieci. Jak mówiła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, zakładano, że po wprowadzeniu programu urodzi się o 11 tys. dzieci więcej, tymczasem liczba ta osiągnęła 17 tys. Program wpływa na demografię, zmniejsza ubóstwo, ale daje też nadzieję, że nowe pokolenia będą zdrowsze i lepiej wykształcone, bo świadczenia są przeznaczane głównie na edukację i zdrowie.

wd

* * *

Praca wre

Ujawnienie pisma szefa szwajcarsko-niemieckiego koncernu Ringier Axel Springer, wydawcy m.in. „Faktu”, „Newsweeka” i Onetu, w którym zalecał dziennikarzom krytykę polskiego rządu, przyspieszyło prace nad ograniczeniem udziału obcego kapitału w polskich mediach. Wicepremier Piotr Gliński, szef resortu kultury, który przygotowuje projekt ustawy dekoncentracyjnej, zapowiedział, że powinien być on gotowy jeszcze przed wakacjami. Ma być wzorowany na rozwiązaniach francuskich i niemieckich. Nie wiadomo jeszcze, czy nowe przepisy zmuszą koncerny medialne do odsprzedaży udziałów.

wd

* * *

Skoki po medale

Zdobycie Pucharu Narodów – zespołowej nagrody Pucharu Świata, co Polakom udało się po raz pierwszy – pokazuje, że w skokach narciarskich jesteśmy silni jak nigdy dotychczas. Wcześniej sukcesy Adama Małysza nie przekładały się na siłę drużyny. Dziś mamy mocną drużynę i lidera – Kamila Stocha, który osiągnął też sukces indywidualny, zajmując w PŚ 2. miejsce (1. przegrał o włos). Możemy liczyć na sukcesy skoczków w zimowych igrzyskach olimpijskich, do których pozostał już niecały rok.

Reklama

wd

* * *

Gol w końcówce

Ważne wyjazdowe zwycięstwo polskiej reprezentacji piłkarskiej nad drużyną Czarnogóry (2:1, gole dla Polski strzelili Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek) nie przyszło łatwo. Zwycięski gol padł dopiero w końcówce meczu. Teraz nasza drużyna wzmocniła się w tabeli grupy E eliminacji przyszłorocznych mistrzostw świata i nie powinna mieć problemów z awansem.

wd

* * *

Promocja

Dekalog

Książkowe wydanie katechez wygłoszonych w jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski oraz płyta z utworami muzycznymi składają się na projekt „Dekalog”, z którego dochód wesprze projekty charytatywne Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Książka jest zbiorem cyklu katechez abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Marka Jędraszewskiego, które były odpowiedzią na nurtujące pytania o interpretację Dziesięciorga przykazań. – Skoro Dekalog jest fundamentem ludzkiej cywilizacji, trzeba się starać, żeby był on znany. Komentarz do niego musi być taki, aby zrozumiał go każdy człowiek – powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Dziś ludzie nie rozumieją Dekalogu. Mają coraz więcej pytań i wątpliwości – zauważył.

Album muzyczny zatytułowany „Decalogue” jest pomysłem polskiego przedsiębiorcy i producenta muzycznego Radosława Grabowskiego. Idea stworzenia płyty inspirowanej Dziesięciorgiem przykazań powstała 7 lat temu. W nagraniu płyty, na którą składa się 12 utworów muzycznych, wzięli udział m.in.: Paddy Kelly, Tony Melendez, Levi Sakala, o. Stan Fortuna, Adeb Chamoun, Michał Lorenc, Dariusz „Maleo” Malejonek, Józef Skrzek, Andrzej Lampert i Ryszard Rynkowski. – Staraliśmy się powiązać projekty charytatywne z poszczególnymi przykazaniami – powiedział ks. Waldemar Cisło, szef polskiej sekcji PKWP. – Utwór muzyczny na temat VI przykazania jest związany z pomocą dzieciom wykorzystywanym seksualnie w Zambii. Przy III przykazaniu wspieramy budowę dwufunkcyjnych ośrodków, które w tygodniu służą jako szkoły, a w niedzielę – domy modlitwy.

Reklama

Artyści, którzy wzięli udział w charytatywnym projekcie, zrezygnowali ze swoich honorariów. W tworzenie płyty zaangażowana była także „Niedziela”, której dziennikarka była 1 marca br. z twórcami płyty na Synaju, dokąd z tablicami Dekalogu dotarł podróżnik Marek Kamiński.

Książkę i płytę można nabyć w księgarniach katolickich, sklepach muzycznych, a także w oddziałach Poczty Polskiej na terenie całego kraju. Więcej informacji o projekcie – na stronie www.decalogue.pl .

Artur Stelmasiak

* * *

Krótko

• Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla ministra środowiska prof. Jana Szyszki. Przeciw odwołaniu głosowały kluby PiS oraz Kukiz’15, za byli parlamentarzyści PO, .Nowoczesnej i PSL.

• Rząd przyjął projekt NSZZ „Solidarność” dotyczący zakazu handlu w niedziele i zarekomendował dalsze prace nad tym projektem.

• Min. Antoni Macierewicz zawiadomił prokuraturę o popełnieniu przez Donalda Tuska tzw. zdrady dyplomatycznej. Chodzi o przekazanie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej Rosjanom, co zablokowało dostęp strony polskiej do badania przyczyn tragedii.

• List protestacyjny do szefa redakcji programów informacyjnych SWR wystosowały Ambasada RP w Berlinie i Konsulat Generalny RP w Monachium w związku z użyciem przez tę niemiecką stację telewizyjną 20 marca br. sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Sobibór”.

• Rząd chce bardziej efektywnego i szybszego odzyskiwania bezprawnie utraconych dóbr kultury. Projekt o restytucji narodowych dóbr kultury przeszedł już 1. czytanie w Sejmie. Po dyskusji został skierowany do dalszych prac w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

• W Sejmie można oglądać wystawę poświęconą rodzinie Ulmów, która w czasie II wojny światowej ukrywała Żydów. Ekspozycja ma związek z 73. rocznicą zamordowania tej rodziny przez Niemców.

Reklama

• W polskim budżecie pod koniec lutego br. znalazło się prawie 900 mln zł nadwyżki. W tym samym czasie ub.r. deficyt sięgał 3 mld zł.

• Chińczycy kupili Konsalnet – firmę ochroniarską w Polsce. China Security&Fire zapłaciła za nią 110 mln euro.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję