Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomoc człowiekowi – pomocą Chrystusowi

Parafialny Zespół Caritas to grupa wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w działalność charytatywną w parafii. Ich zadaniem jest m.in. realizowanie i koordynowanie inicjatyw i zadań stawianych przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne, ale również zadań pojawiających się w społeczności parafialnej. Są swoistym przedłużeniem rąk Caritas diecezjalnej. Na terenie naszej diecezji działa i funkcjonuje 45 zespołów. Jednym z nich jest oddział Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku, który w 2016 r. podczas gali Caritas Diecezji Drohiczyńskiej otrzymał nagrodę „Pro Christo” za całokształt działalności

Niedziela podlaska 10/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas diecezjalnej

Oddział Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku podczas gali Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w 2016 r. otrzymał nagrodę „Pro Christo” za całokształt działalności

Oddział Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku podczas gali Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w 2016 r. otrzymał nagrodę „Pro Christo” za całokształt działalności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas Wielkiego Postu, w którym chętniej niż w innym podejmujemy uczynki miłosierdzia względem innych, to doskonała okazja, by przybliżyć działalność konkretnego oddziału – w tym wypadku brańskiego.

Garść historii

Oddział Caritas w Brańsku został powołany na wniosek ks. Romana Wodyńskiego przez ówczesnego dyrektora Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Walentego Wojtkowskiego dekretem z dnia 30 września 2000 r. Była to swoista reaktywacja oddziału, który istniał już w latach 1945-47, w czasie ogromnej aktywności Caritas na terenie Polski. Mimo trudności charakterystycznych dla lat powojennych odział działał bardzo prężnie. W pomieszczeniach parafialnych zespół prowadził magazyny darów amerykańskich, wydając je osobom najbiedniejszym. Działała też bezpłatna jadłodajnia. Zapotrzebowanie na tego typu działalność w tym okresie było bardzo duże. Niestety, w czerwcu 1947 r. organy Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej zarekwirowały cały majątek Caritas, niszcząc tym samym możliwości działalności zespołu. Mimo licznych interwencji ze strony władz kościelnych nie udało się nic odzyskać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2000 r. w skład oddziału parafialnego weszło 12 osób, które to od pierwszych dni rozpoczęły działalność charytatywną. Obecnie Caritas wiele prac podejmuje w środowisku rodzin ubogich i patologicznych. Aktywnie uczestniczy w akcjach inicjowanych przez Caritas diecezjalną, organizuje też własne dzieła charytatywne. Obecnie w Parafialnym Zespole Caritas działa 8 wolontariuszy. Przewodniczącym jest ks. Janusz Łoniewski, opiekunem ks. Artur Żandarski. Funkcję prezesa pełni Ludwik Włostowski, sekretarza Anna Januszewska, skarbnika Jadwiga Czyż, a do zespołu należą: Alicja Chwiećko, Regina Kunicka, Elżbieta Małaszkiewicz, Ludwik Zawadzki, Grzegorz Czerchlański.

Pięć wskazówek

W orędziu na Wielki Post opublikowanym w Roku Świętym Miłosierdzia papież Franciszek napisał: „Miłosierdzie Boże zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości, sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia”. Dzieł miłosierdzia można dokonywać czynem, słowem i modlitwą. W swoim orędziu papież Franciszek zawarł również 5 niezawodnych wskazówek, które mają na celu ukazać, jak lepiej przeżyć czas pokuty i nawrócenia: odkryj Boże Miłosierdzie w Biblii; przyjmij Boże Miłosierdzie w spowiedzi; codziennie myśl o tym, co miłosiernego robiłeś; odkryj ciszę na nowo; wyjdź do ubogich i odrzuconych. Wyróżniony Zespół Parafialny Caritas realizuje papieskie działania w swojej codziennej działalności zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym, i formacyjnym.

Reklama

Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym jest źródłem życia i pomocą w czynieniu dobra. Członkowie Parafialnego Zespołu Caritas w Brańsku zaznaczają swoją obecność w październikowych modlitwach różańcowych, Tygodniu Miłosierdzia, ale także w Wielkim Poście poprzez uczestnictwo i animacje nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Ważny wymiar ma również Msza św. w święto patronalne Caritas – Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Rokrocznie wyjeżdżają na rekolekcje wielkopostne organizowane przez Caritas. Każdy z członków dba również o swoje życie duchowe, umacniając je przez regularne korzystanie z sakramentów spowiedzi i Komunii św. czy też uczestnictwo w rekolekcjach parafialnych. Uczestniczą również w zjazdach diecezjalnych i ogólnopolskich Caritas oraz spotkaniach formacyjnych.

Całość działalności Caritas to wypełnianie uczynków miłosiernych względem ciała i duszy. Brański zespół czyni to nieustannie poprzez rozprowadzanie zniczy, akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, włączenie się w akcję „Szlachetna Paczka”, pomoc w zakupie opału rodzinom ubogim, dofinansowanie dożywiania dzieci w szkołach (obiady, słodkie bułeczki), organizację w parafii akcji „Tak. Pomagam” oraz „Od serca”, zbiórek pieniężnych i rzeczowych pogorzelcom, powodzianom i innym poszkodowanym w klęskach żywiołowych oraz rozprowadzanie żywności w ramach programu FEAD. Ważnym punktem działalności są obchody Dnia Chorego, które juz od 2001 r. rokrocznie organizowane są wspólnie z Domem Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Brańsku. Są one okazją do wspólnego przebywania z osobami chorymi. Działania trwają cały rok, jednak nasilają się w okresie Wielkiego Postu, czyli w czasie czynienia miłosierdzia w całym Kościele – należy tu wspomnieć o Wielkopostnym Dziele Pomocy, Jałmużnie Wielkopostnej, sprzedaży baranków i kartek świątecznych. Prowadzone jest również dofinansowanie paczek żywnościowych.

Reklama

W poprzednich latach zespół włączał się również w pomoc powodzianom – zbierano i dostarczono na miejsce zboże, meble oraz artykuły żywnościowe (wodę pitną, konserwy) i przemysłowe (głównie środki czystości).

W swojej działalności członkowie Caritas nie zapominają, że nie tylko wsparcie materialne jest warte zachodu. Z tego względu angażują się również w akcje mające na celu integrację środowiska lokalnego i aktywne spędzanie czasu – w „Wakacje z Caritas” czy organizację parafialnego Dnia Dziecka. Nie bez znaczenia jest również uczestnictwo w diecezjalnych spotkaniach bożonarodzeniowych, wielkanocnych oraz gali Caritas organizowanej w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia. Członkowie zespołu pielgrzymowali również do Warszawy, Torunia, Lichenia, Świętej Wody, Wilna, Pragi i Budapesztu. Pragnienie miłosierdzia powoduje również pomoc potrzebującym poprzez ofiarowywanie im tego, co bardzo cenne – własnego czasu. Nierzadkie są przypadki odwiedzania osób chorych czy starszych, wolontariat na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Brańsku. Te działania przynoszą obopólne korzyści – to dzięki nim można wzrastać w wierze i nieustannie nawracać się do Boga.

Dzieł miłosierdzia, które prowadzi Caritas podczas czterdziestu wiekopostnych dni jest wiele, ale służą jednemu celowi: odkrywaniu Chrystusa cichego i cierpiącego, a ukrytego w drugim człowieku, bo pomoc człowiekowi jest zawsze pomocą Chrystusowi. Często ich potrzeba rodzi się w sposób naturalny, wynikając z bieżących potrzeb. Nieustanna formacja, włączanie się w działa organizowane przez Caritas – to wszystko powoduje, że członkowie Parafialnego Zespołu Caritas w Brańsku są bardzo wyczuleni na potrzeby innych.

2017-03-01 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kromka Chleba Caritas - podsumowanie

We wtorek, 19 września 2017 r., Caritas Diecezji Siedleckiej w godz. 15-20 przeprowadziła zbiórkę żywności i pieniędzy pod hasłem „Kromka chleba dla sąsiada” na terenie Siedlec i diecezji siedleckiej. Uzbierano ponad 2,5 tony żywności i ponad 2,5 tys. złotych.

W akcję włączyły się: 4 Parafialne Zespoły Caritas, 6 Szkolnych Kół Caritas oraz wolontariusze z Caritas Diecezji Siedleckiej Centrum Wolontariatu w Siedlcach i Białej Podlaskiej z Siedlec, Międzyrzeca Podlaskiego, Ryk, Białej Podlaskiej, Miastkowa Kościelnego, Łukowa i Dubeczna. Zbiórkę przeprowadzono w 20 sklepach sieciowych Biedronka i 4 prywatnych sklepach osiedlowych.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Madrycie - Świątek awansowała do finału

2024-05-02 17:32

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/Daniel Gonzalez

Iga Świątek

Iga Świątek

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek łatwo wygrała z Amerykanką Madison Keys 6:1, 6:3 i awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Mecz trwał godzinę i 11 minut.

Polka nadspodziewanie łatwo poradziła sobie ze znakomicie spisującą się w stolicy Hiszpanii doświadczoną Amerykanką (nr 18), która wyeliminowała m.in. swoją rodaczkę Coco Gauff (nr 3) i Tunezyjkę Ons Jabeur (nr 8).

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję