Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Karnawałowa radość

„Człowiek jest istotą stworzoną do radości, nie do smutku! Słuszne jest zatem wasze pragnienie szczęścia. Chrystus ma odpowiedź na to wasze pragnienie, ale prosi was, abyście Mu zaufali!” – wołał św. Jan Paweł II. Dlatego też, idąc za tym przesłaniem, mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej w ostatni weekend stycznia radowali się czasem karnawału

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2017, str. 2

[ TEMATY ]

karnawał

Joanna Ferens

Ułani na czele z Wójtem Gminy Biszcza

Ułani na czele z Wójtem Gminy Biszcza

W niedzielne popołudnie, 29 stycznia, na karnawałowy koncert zaprosiło Biłgorajskie Centrum Kultury. Jest to cykliczna impreza organizowana w BCK co roku, dzięki której zespoły pracujące przy BCK mają szansę się zaprezentować, zaś mieszkańcy Biłgoraja mogą w ciekawy sposób spędzić niedzielne popołudnie, a także, jak na karnawał przystało, dobrze i kulturalnie się bawić.

Przedstawiciel BCK, Joanna Wyrostek, wyjaśniła, że to koncert zorganizowany z myślą o rozrywce dla mieszkańców miasta. – Jesteśmy w środku karnawału, który w tym roku jest długi i tego czasu na zabawę jest więcej. Jednak nie zawsze mamy czas, aby wziąć udział w jakiejś dyskotece bądź zabawie całonocnej, dlatego organizujemy takie wieczory niedzielne, gdyż miło jest spędzić kilka godzin przy dobrej muzyce, posłuchać śpiewu i popatrzeć na wspaniale tańczące pary. Dlatego też BCK zaprosiło na specjalny koncert karnawałowy, aby dać mieszkańcom Biłgoraja okazję i możliwości do dobrej zabawy – wskazała Joanna Wyrostek.

Muzyka, śpiew i taniec

Reklama

Podczas tegorocznego koncertu nie zabrakło śpiewu, tańca i dobrej muzyki. Koncert przyciągnął do Biłgorajskiego Centrum Kultury wielu Biłgorajan, którzy z pewnością nie zawiedli się tym, co zostało zaprezentowane na scenie. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się zespoły, które od lat działają przy BCK. Wystąpiła Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio, znana w całej Polsce Kapela Podwórkowa „Wygibusy”, Pachuta Big Band BCK i Kinga Dziduch, a także zatańczyli członkowie zespołów tanecznych na co dzień pracujący przy BCK. – Na scenie prezentowały się osoby, które nie są zawodowymi tancerzami, są to amatorzy, którzy przychodzą do nas dopiero po pracy i tańczą dlatego, że chcą i lubią. Biorą udział w zajęciach tanecznych, które BCK im umożliwia – dodaje Joanna Wyrostek.

Kolędowo w Biszczy

Z kolei na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek zgromadzili się również mieszkańcy Gminy Biszcza. Wzięły w nim udział amatorskie zespoły śpiewacze, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły Kół Gospodyń Wiejskich oraz dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy Biszcza i okolic. Podczas przeglądu na scenie GOKSiR w Biszczy zaprezentowało się trzynaście podmiotów muzycznych.

Jak podkreśla dyrektor GOKSiR w Biszczy, Piotr Cichórz, przegląd ma na celu przede wszystkim dobrą, karnawałową zabawę przy wspólnym kolędowaniu. – Chcemy podtrzymać w młodym pokoleniu tradycję śpiewania kolęd oraz popularyzację kolęd i pastorałek. Przegląd ma już swoją kilkunastoletnią tradycję. Obok zespołów ludowych, przed publicznością występują orkiestra dęta oraz uczniowie szkół z terenu naszej gminy. Młodsi widzą występy osób starszych, z kolei osoby starsze mogą podziwiać występy dzieci i młodzieży i wspólnie kolędować. Bardzo cieszy nas to, że występują również najmłodsi mieszkańcy Gminy, gdyż pokazuje to, że tradycja wspólnej zabawy i kolędowania jest wciąż żywa, a także to, że nasz przegląd cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Nasze wydarzenie ma charakter mieszany, międzypokoleniowy, a także edukacyjny, gdyż starsi mieszkańcy dają młodszym wspaniały przykład i zachęcają ich do śpiewania – podkreśla Piotr Cichórz.

Radość gospodarza

Reklama

Również wójt gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko, wyraża swoją radość i wdzięczność wszystkim zaangażowanym w to wspaniałe przedsięwzięcie. – Tradycje naszej polskości i dobre obyczaje należy podtrzymywać, począwszy od dzieci, przez młodzież, aż po dorosłych i seniorów. Przegląd kolęd to także konsolidacja społeczności gminy oraz umożliwienie zaprezentowania się ze świątecznym repertuarem zespołom i solistom. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy naszej gminy chcą brać udział, chcą się integrować, dzięki czemu wydarzenie skupia szeroki przekrój społeczeństwa. Chwalmy Pana poprzez wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek – zachęca Wójt Biszczy.

Włodarz gminy wystąpił z kolędami wraz z członkami Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, obok nich wystąpiła również najmłodsza uczestniczka przeglądu, pięcioletnia Weronika Hacia. Ponadto zaprezentowała się duma gminy, Gminna Strażacka Orkiestra Dęta „Złota Nuta” z Biszczy pod batutą kapelmistrza Ryszarda Jelenia.

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Umiar w czasach nadmiaru

Stare powiedzonko o wojnie postu z karnawałem ma swoją współczesną wersję – to spór między minimalistami i tymi, którzy lubią żyć „na bogato”. To pytanie o wybór.
A prawda, która droga jest lepsza – jak to prawda – zawsze leży pośrodku.

Polacy w tym roku kupili najwięcej w Europie nowych samochodów. Bijemy kolejne konsumpcyjne rekordy – co z zadowoleniem odnotowują zachodnie i rodzime koncerny. Kupujemy jak szaleni domy, meble, zagraniczne wakacje, ekskluzywną odzież i biżuterię. Nadmiar pieniędzy lokujemy w bankach, w obligacjach skarbu państwa (rekordowa sprzedaż w 2019 r.) – korzystamy z prosperity pełnymi garściami. Skończył się czas zaciskania pasa, epoka odmawiania sobie większości tzw. dóbr luksusowych, szarakowania, liczenia grosza, „byle do pierwszego”. Chcemy na bogato dla siebie i dla rodziny. Prawdziwy karnawał!

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję