Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Henryk Hoser

Kościół mógłby mediować kryzys parlamentarny

Kościół katolicki mógłby wystąpić w roli mediatora w trwającym w Polsce kryzysie parlamentarnym – uważa abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Jest gotów w ten sposób służyć, gdyby strony zwróciły się z taką prośbą. Jednocześnie abp Hoser negatywnie ocenił protest w Sejmie w czasie świąt Bożego Narodzenia. – Pamiętam obchody świąt Bożego Narodzenia od drugiej płowy lat 40. XX wieku. Nawet w czasach stalinowskich były one szanowane, nie podejmowano prób ich zakłócenia politycznymi akcjami – powiedział. – Jestem przekonany, że wymiar spontaniczności protestu jest tylko życzeniowy. To akcje przygotowane i zaplanowane, mające cele i dobrane środki. Powodują one destrukcję społeczną i psychologiczną wśród ludzi, to zupełne zaprzeczenie etosu Bożego Narodzenia. Jest to swego rodzaju inscenizacja, która ma swoich reżyserów i promotorów – ocenił abp Hoser. Zwrócił uwagę na brutalność działań i determinację, z jaką akcja opozycji jest prowadzona. Wyraził obawę, że manifestacje uliczne stanowią „łatwy łup dla terrorystów”.

Reklama

Abp Hoser zaznaczył, że Kościół katolicki jest gotów służyć mediacją w konflikcie opozycja – rząd, ale jednocześnie osobiście wątpi w powodzenie takiej akcji. – Istnieją strony w konflikcie, które odrzucają rolę Kościoła w przestrzeni publicznej i w życiu społecznym. Odwołują się do rewolucji francuskiej, sterylnego oddzielenia Kościoła od państwa, co nie jest zgodne z polskim etosem – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Red.

Premier Szydło

ŚDM w Krakowie stały się ambasadorem Polski w świecie

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie stały się ambasadorem Polski, ciągle się o nich opowiada. To jest wielki sukces tego wspaniałego wydarzenia – powiedziała premier Beata Szydło 29 grudnia na konferencji podsumowującej najważniejsze działania rządu w 2016 r., zorganizowanej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Szefowa rządu podziękowała wszystkim, którzy byli zaangażowani w „budowanie tego święta młodości, święta wartości, tego wielkiego wydarzenia”.

Zdaniem Beaty Szydło, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie pokazały, że „Polska jest bezpiecznym, spokojnym krajem, krajem, do którego warto przyjeżdżać”, oraz że Polacy są wspaniałymi ludźmi. – Muszę powiedzieć, że do dzisiaj, kiedy jestem za granicą i spotykam się z ludźmi, to jest podkreślane; Światowe Dni Młodzieży ciągle żyją, ciągle się o nich mówi. To jest wielki sukces tego wspaniałego wydarzenia – powiedziała premier Szydło.

KAI

Bydgoszcz

Kanapa z zakazem siadania

Reklama

W bydgoskiej bazylice Matki Boskiej Królowej Męczenników pojawił się żywy żłóbek i stajenka ze zwierzętami. W świątyni stanęła również kanapa z „zakazem siadania” i wyczynowe buty. Żłóbek przygotowali młodzi z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” wraz z Fundacją „Wiatrak” oraz pomocą parafian. W budowę szopki w bazylice zaangażowali się mężczyźni z różnych wspólnot oraz więźniowie z Zakładu Karnego w Fordonie. Pomagały lokalne firmy, dostarczając m.in. niezbędne materiały. Dekoracja z kanapą stanowi nawiązanie do przesłania Ojca Świętego, który podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przestrzegał przed myleniem szczęścia z wygodą i namawiał, aby zamienić kanapę na wyczynowe buty.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Bóg wstąpił nie tylko w ciało ludzkie, Bóg wszedł całkowicie w życie ludzkie.

Krótko

• Premier Beata Szydło przyznała specjalną rentę rodzinie polskiego kierowcy śp. Łukasza Urbana, który został zamordowany przez terrorystę podczas zamachu w Berlinie.

• Ministerstwo Obrony Narodowej zwróciło się do władz Federacji Rosyjskiej z żądaniem natychmiastowego przekazania Polsce zapisu rozmów z kokpitu Tu-154M. To reakcja na słowa prezydenta Rosji Władimira Putina, z których można wnioskować, że Rosjanie dysponują zapisami nigdy nieprzekazanymi Polsce.

• Prokuratura przeprowadziła ostatnią w 2016 r. ekshumację ofiary katastrofy smoleńskiej. Ekshumowano zwłoki Mariusza Handzlika. Przypomnijmy, że przy okazji ekshumacji w grobie Piotra Nurowskiego odkryto, iż złożono tam ciało śp. Mariusza Handzlika.

• Polska odmawia Turcji wydania przebywających w naszym kraju osób powiązanych z organizacją Fetullaha Gulena, oskarżanego o przeprowadzenie nieudanego puczu wojskowego. Wśród nich jest kanclerz jednej z warszawskich prywatnych wyższych uczelni.

• Stanisław Wielanek – śpiewak, gitarzysta, akordeonista i kompozytor, założyciel i członek Kapeli Czerniakowskiej i Kapeli Warszawskiej, piewca i znawca folkloru miejskiego – zmarł 23 grudnia 2016 r. w wieku 67 lat. 20 grudnia został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

• Podczas świąt Bożego Narodzenia 18 osób zginęło, a 210 zostało rannych w wypadkach drogowych. Pogotowie ratunkowe wyjeżdżało do 167 wypadków.

• W wichurach, które w ostatnim tygodniu grudnia 2016 r. przeszły nad Polską, poszkodowanych zostało 7 osób. Straż pożarna interweniowała 2828 razy. Wichury spowodował szalejący nad Bałtykiem orkan Barbara.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-01-04 10:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

[ TEMATY ]

Watykan

Plac św. Piotra

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

„Passeggiata del Gelsomino” (przejście jaśminowe) rozpoczyna się na włoskiej stacji kolejowej Watykan i prowadzi przez stary most kolejowy z którego roztacza się wspaniały widok na Bazylikę św. Piotra, bezpośrednio do Murów Watykańskich. Idąc nimi dochodzi się do Placu św. Piotra. Według władz miasta koszt renowacji, która obejmowała także zasadzenie ponad tysiąca roślin, wyniósł 2,6 mln euro.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję