Reklama

Głos z Torunia

Kochać i łączyć

Biskup Andrzej Suski został odznaczony najwyższym wyróżnieniem województwa kujawsko-pomorskiego. Tytuł honorowego obywatela został uroczyście nadany 19 grudnia ub.r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu

Niedziela toruńska 1/2017, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

wyróżnienie

bp Andrzej Suski

Joanna Kruczyńska

Bp Andrzej Suski dokonuje wpisu do księgi pamiątkowej

Bp Andrzej Suski dokonuje wpisu do księgi pamiątkowej

Rozpoczynając uroczystość, przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober przywitał zgromadzonych i odczytał uchwałę sejmiku nadającą bp. Suskiemu tytuł honorowego obywatela. W uzasadnieniu uchwały z 28 października ub.r. podkreślono, że samorząd województwa zawsze mógł liczyć na życzliwość i współpracę Księdza Biskupa w realizacji projektów służących mieszkańcom regionu. – Obdarzony jest wielkim, powszechnym szacunkiem. Zjednała go mądrość kaznodziei i pracowitość gospodarza, umiejętność dialogu i promieniująca serdeczność – czytamy w uzasadnieniu.

Honorowy obywatel

Następnie głos zabrał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który wygłosił laudację. Przedstawił w niej sylwetkę honorowego obywatela oraz jego zasługi w budowaniu społeczności lokalnej. – Uznając, że podstawą współczesnego społeczeństwa jest wspólnota lokalna, Ksiądz Biskup położył nacisk na budowę sfery służącej integracji społecznej i katolickiej formacji intelektualnej i duchowej. Biskup Andrzej – dla wielu mentor, dla wszystkich dobry gospodarz, człowiek dialogu – jest postacią cieszącą się wielkim, niepodważalnym i powszechnym szacunkiem – podkreślał marszałek Piotr Całbecki. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że bp Suski zawsze wspierał integrację mieszkańców regionu poprzez budowanie społeczeństwa tolerancyjnego, które nikogo nie wyklucza.

Po wręczeniu wyróżnienia nastąpił wpis do księgi pamiątkowej oraz odsłonięcie portretu bp. Suskiego. Biskup Andrzej podkreślił, że wyróżnienie przyjmuje ze wzruszeniem i pokorą. Zaznaczył także, że składa się na nie ciężka praca i troska wielu osób. – Gdyby nie współpraca z samorządami, to niewiele by się udało zrobić. Zwłaszcza w obszarze działań społecznych. Zawsze na sercu leżały mi trzy obszary: pomoc ludziom w potrzebie, kultura – szeroko rozumiana – a także dialog społeczny – mówił bp Suski.

Reklama

Następnie honorowy obywatel odbierał życzenia i gratulacje wygłaszane m.in. przez abp. Henryka Muszyńskiego, rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzeja Tretyna oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. – Kochać ludzi i ich łączyć to treść posługi Księdza Biskupa wobec mieszkańców diecezji oraz regionu – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Benefis

Następnego dnia w Dworze Artusa odbył się benefis Księdza Biskupa z udziałem samorządowych władz województwa i miasta oraz licznych zaproszonych gości. Benefis został zorganizowany nie tylko z okazji nadania tytułu honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z okazji przypadającej w Wigilię Bożego Narodzenia 75. rocznicy urodzin i 25-letniej posługi biskupiej w diecezji toruńskiej.

Organizatorzy benefisu zabrali uczestników spotkania w niezwykłą podróż, która rozpoczęła się wręczeniem paszportu honorowego obywatela przez marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera. Ksiądz Biskup wraz ze swoimi gośćmi przeniósł się wspomnieniami do lat dziecinnych i szkolnych. Nie brakowało wielu wzruszeń i nieukrywanej radości ze spotkania po latach z kolegami ze szkolnej ławy czy seminaryjnych studiów. Wiele ciepłych i serdecznych słów padało w stronę Jubilata od kapłanów, władz samorządowych regionu, pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz duszpasterzy bratnich Kościołów. Wszystko okraszone było dobrym humorem, anegdotami z życia Księdza Biskupa, który z rozbawieniem stwierdził, że dzięki temu spotkaniu dowiedział się o sobie wielu rzeczy.

Niezwykła podróż ubogacona była muzyką w wykonaniu Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy, śpiewem chorału gregoriańskiego w wykonaniu kapłanów i diakonów diecezji toruńskiej oraz występem Zbigniewa Wodeckiego.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prał. Paweł Ptasznik uhonorowany Medalem Fides et Ratio

[ TEMATY ]

wyróżnienie

Archiwum ks. Pawła Ptasznika

Ks. prał. Paweł Ptasznik na tle Pałacu Apostolskiego w Watykanie

Ks. prał. Paweł Ptasznik na tle Pałacu Apostolskiego w Watykanie

Ks. prał. Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu i bliski współpracownik Jana Pawła II, został dziś w Warszawie uhonorowany medalem Fides et Ratio. Wyróżnienie przyznawane przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego odebrał z rąk rektora uczelni ks. prof. Stanisława Dziekońskiego.

Rektor UKSW wskazywał, że ks. Ptasznika nagrodzono w uznaniu zasług w służbie trzem papieżom: Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi. Dziękując za wyróżnienie ks. Ptasznik wskazywał na konieczność podtrzymania pamięci o osobie i nauczaniu Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję