Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kurs Emaus w Biłgoraju

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2016, str. 4

[ TEMATY ]

Kurs Emaus

Joanna Ferens

Uczestnicy kursu poznali także radosne śpiewy i zabawy religijne

Uczestnicy kursu poznali także radosne śpiewy i zabawy religijne

Kurs Emaus jest niezwykłym czasem odkrywania tego, czym jest Pismo Święte. Poznasz tu Jezusa, który jest Słowem Bożym i mówi na kartach Biblii, tłumacząc nasze życie. Przejdziesz tu drogę, jaką przebyli uczniowie – od frustracji i smutku do odkrycia Boga w trudnych wydarzeniach. Staniesz się po tym kursie świadkiem Zmartwychwstałego Pana i rozpalisz w sobie miłość do czytania Biblii – tymi słowami organizatorzy Kursu Emaus zachęcają na swojej stronie internetowej do wzięcia w nim udziału.

Właśnie taki kurs odbył się od 4 do 6 listopada w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, zaś wzięło w nim udział ponad 80 osób. Był to wyjątkowy czas na spotkanie ze Słowem Bożym, z drugim człowiekiem, a także z sobą samym. Pozwalał na odkrywanie Boga na nowo, w inny sposób, na integrację wspólnot „Przyjaciół Oblubieńca” z rejonu biłgorajskiego, a także na spędzenie czasu wśród osób, z którymi można porozmawiać, podzielić się swoimi refleksjami i problemami dnia codziennego.

Na początek Eucharystia

Reklama

Kurs rozpoczął się od Mszy św., po której uczestnicy zgromadzili się w Auli Franciszkańskiej. Tu koordynatorka kursu Małgorzata Sroczyńska przedstawiła program spotkania i ekipę, która poprowadziła poszczególne punkty programu. Na kurs składały się: wspólna modlitwa wstawiennicza, animacje i prace w grupach, konferencje i głoszenie Słowa Bożego, a także świadectwa.

Korzyści z uczestnictwa

Co daje człowiekowi wierzącemu uczestnictwo w Kursie Emaus? Dyrektor Zamojskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji im. bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego ks. dr Piotr Spyra wyjaśnił: – Są to rekolekcje dla osób, które już przeżyły doświadczenie kerygmatu, czyli spotkanie z żywym Jezusem i chcą dalej wzrastać w Kościele. I takim miejscem wzrostu jest Słowo Boże, ponieważ podczas tego kursu uczestnicy odkrywają, że to Słowo to właśnie Jezus. Kiedy kończą ten kurs, mają w sobie wielkie pragnienie, aby spotykać się z tym Słowem Bożym jak najczęściej, mają w sobie gorliwość, pragną to Słowo czytać na co dzień, Nim żyć i Nim się karmić. Jest to też kurs o uzdrowieniu z frustracji, na przykładzie dwóch uczniów idących do Emaus, którzy mieli w swoim sercu żale, smutki i niespełnione pragnienia. I w czasie tej drogi przyłączył się do nich Jezus, i wtedy w ich życiu wszystko się zmieniło. Dlatego podczas kursu poruszamy tematy tego, co nas boli, czym się rozczarowaliśmy, czego się boimy i wierzymy, że Pan Jezus przyłączy się do nas i uzdrowi nasze serca, zapalając je do niesienia świadectwa o żywym i prawdziwym Bogu.

Słowo Boże w naszym życiu

Jednym z posługujących podczas kursu, pełniącym rolę głoszącego, był student Biblii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ks. Krystian Malec, który w rozmowie wyjaśnił, jaką rolę pełni Słowo Boże w życiu człowieka. – W czasie tego kursu skupiamy się przede wszystkim na tym, aby pokazać wszystkim, jak ważna jest rola Słowa Bożego w życiu osoby wierzącej. Nie chcemy się ograniczać tylko do czytania samych tekstów i nowych informacji dotyczących Słowa Bożego, ale chcemy przede wszystkim pytać samego siebie, w jaki sposób to Słowo może oddziaływać na nasze życie. My wierzymy, że to Słowo jest żywe, że nie są to tylko zapisane tysiące lat temu stronice, ale że przez to Słowo Pan Bóg mówi do nas teraz, każdego dnia i jest to Słowo natchnione. Wierzę mocno, że wszyscy, którzy zdecydowali się na udział w tym kursie, sami zapaleni miłością do Słowa Bożego, też innym będą pokazywali, jak jest Ono ważne. Oczywiście, nie liczymy tylko na nasze, ludzkie siły, ale chcemy dać się prowadzić Bożemu Duchowi, aby On się nami posługiwał, aby to On pokazywał, co, kiedy i w jaki sposób mamy głosić, aby spełniała się przez nas wola Boża – wskazał ks. Malec.

TAK powiedziane Bogu

Reklama

W kursie wzięła udział m.in. Maria Oleszek, która dobitnie podkreśla, że uczestnictwo w takim wydarzeniu to motywacja i jeszcze większe pragnienie do zgłębiania słów Pisma Świętego. – Jak już się jest na pewnej drodze duchowego wzrostu w wierze, jak już się raz powiedziało Panu Bogu „tak”, to chce się Go jeszcze bardziej poznawać, chce się być jeszcze bliżej Pisma Świętego, które jest i zawsze będzie dla nas ogromną tajemnicą, ale ten kurs sprawił, że jeszcze mocniej przylgnęłam do Słowa Bożego, jeszcze bardziej pragnę Je chłonąć, zgłębiać. Dzięki temu mogę jeszcze bardziej obcować z Bogiem i cieszyć się Jego miłością, a tym samym wzrastać w wierze – powiedziała Maria Oleszek.

Organizatorzy bardzo gorąco zachęcają do tego, aby wziąć udział w takim kursie i na nowo odkryć Słowo Boże. – Jeśli odkryłeś Biblię i pragniesz ją nie tylko czytać, ale i rozumieć, przyłącz się do uczniów podążających z Jerozolimy do Emaus. To do nich dołącza się Nieznajomy, który w drodze wyjaśnia im Pisma. Nalegają, by pozostał z nimi. Poznanie Pisma doprowadza ich do poznania Jezusa. On sam zaprasza ciebie do tego samego! Pragnie, by i twoje serce pałało miłością do Słowa Bożego, byś, poznając Je i Nim się karmiąc, nawiązywał głębszą relację z Jezusem – Słowem – wskazują organizatorzy kursu.

2016-11-17 10:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję