Reklama

Niedziela Lubelska

Chełmska Matka Jedności

Niedziela lubelska 39/2016, str. 6

[ TEMATY ]

odpust

Tadeusz Boniecki

Liturgii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki

Liturgii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Maryja Matka Miłosierdzia” w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Gościem wrześniowego święta był abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, niegdyś osobisty sekretarz św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI.

Kto, jeśli nie Maryja

Całodobowe czuwanie na Górze Chełmskiej tradycyjnie już rozpoczęła 7 września wieczorna Msza św. odprawiona przez bp. Józefa Wróbla. W tym roku ołtarz polowy stanął w nowym miejscu, przed głównym wejściem do bazyliki Mariackiej, będącym jednocześnie Bramą Miłosierdzia. Na placu przed bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zgromadziło się wielu parafian i pielgrzymów z okolicznych parafii. – Mam w tym roku taki maryjny jubileusz, bo dzięki Bogu już po raz pięćdziesiąty przyszłam z pielgrzymką do Chełmskiej Pani – mówiła pani Anna z parafii Kamień. – Mam za co dziękować: za zdrowie, za rodzinę, za pokój w naszym kraju. Chcę opowiedzieć Maryi o wszystkich moich radościach i problemach, a także prosić Ją o opiekę oraz siłę i mądrość do ich rozwiązania – mówiła pątniczka. Mateusz z parafii Siedliszcze przyszedł, aby prosić Chełmską Madonnę o błogosławieństwo w roku szkolnym i zdanie matury. – Komu, jak nie Matce Bożej, zawierzyć swoje życie? – mówił licealista.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pielgrzymów powitał nowy proboszcz ks. Andrzej Sternik. – Cześć Maryi, cześć i chwała. Od wielu wieków na Górze Chełmskiej rozlegały się słowa tej modlitwy. W sztafecie pokoleń jesteśmy i my. Przeżywając Rok Miłosierdzia, chcemy spojrzeć na Maryję jako Matkę Miłosierdzia. Nich Ona stanie się dla nas Bramą Miłosierdzia – mówił ks. Sternik. Witając bp. Wróbla i gości, Ksiądz Proboszcz wyraził radość z obecności swoich poprzedników: ks. inf. Kazimierza Bownika i ks. prał. Tadeusza Kądziołki. – Cieszymy się, że w roku 85-lecia erygowania parafii Mariackiej świętują z nami na Górze Chełmskiej – mówił ks. Sternik.

W homilii bp Józef Wróbel skoncentrował się na postaciach kobiet, które miały wielki wpływ na rozwój chrześcijaństwa w Europie i Polsce. Przybliżając sylwetki m.in. księżnej Dąbrówki i św. Jadwigi Królowej, Ksiądz Biskup podkreślał, że wielki wpływ na te niezwykle pobożne kobiety miała Maryja, która była im wzorem do naśladowania. Po Mszy św. zgromadzeni uczestniczyli m.in. w Apelu Jasnogórskim, Drodze Krzyżowej, modlitwie uwielbienia poprowadzonej przez zespół z Puław oraz nabożeństwie fatimskim.

U Matki Miłosierdzia

8 września już od rana do sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej przybywały kolejne piesze pielgrzymki z okolicznych parafii. Najpierw swoje spotkanie z Matką miały rodziny z małymi dziećmi, które uczestniczyły w Mszy św. celebrowanej przez bp. Mieczysława Cisło. W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na rolę współczesnej polskiej rodziny i znaczenie wychowania duchowego w kształtowaniu postaw moralnych młodego pokolenia.

Reklama

W uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny główną Mszę św. odpustową sprawował abp Mieczysław Mokrzycki wraz z biskupami: Stanisławem Budzikiem, Mieczysławem Cisło i Józefem Wróblem. We wprowadzeniu do Liturgii Metropolita Lubelski mówił: – Maryja jest Jutrzenką, Gwiazdą Zaranną. Jej pojawienie się na niebie zbawienia zwiastuje narodzenie słońca, którym jest Jezus Chrystus. Ona Go poprzedza, zapowiada i wydaje na świat. Niech Maryja, obecna na Górze Chełmskiej od wielu wieków, wskazuje nam Ewangelię Jezusa jako drogę, na której nie zbłądzimy i dotrzemy do portu zbawienia.

W homilii abp Mieczysław Mokrzycki zwrócił uwagę, że „zatrzymanie się przy Matce na chełmskim wzgórzu dokonuje się w szczególnym czasie łask Jubileuszowego Roku Miłosierdzia; a właśnie Bogurodzica prowadzi nas jako Matka Miłosierdzia”. Metropolita Lwowski zauważył podobieństwa między chełmskim wizerunkiem Madonny a ikoną obecną podczas inauguracji Jubileuszu Miłosierdzia. – Był na niej napis: Drzwi miłosierdzia otwórz nam. Na czczonym w chełmskim sanktuarium obrazie jest podobna scena: Maryja trzyma Jezusa, a On prawą ręką wskazuje na Nią, jakby mówiąc: Oto Moja i twoja Matka, która została wybrana przez Boga i zachowana od grzechu pierworodnego, aby wydać Zbawiciela, który otworzy ludzkości bramy do utraconego raju – mówił abp Mokrzycki. Gość ze Lwowa podkreślał, że przybywa do Chełma jako pątnik proszący o pokój na Ukrainie. – Jestem głosem sumienia wzywającym do zaprzestania walki i niszczenia ludzkiego życia – mówił. Na zakończenie Sumy ks. Andrzej Sternik dziękował pielgrzymom za obecność i modlitwę w sanktuarium Matki jedności trzech obrządków: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego.

Po południu na Górkę Chełmską przybyły dzieci ze szkół podstawowych. Podczas Eucharystii odprawionej przez ks. Ryszarda Winiarskiego zostały pobłogosławione przybory szkolne. Podsumowaniem uroczystości odpustowych była dziękczynna Msza św. za 85 lat istnienia parafii Mariackiej, odprawiona przez ks. inf. Kazimierza Bownika i ks. Andrzeja Sternika. Podczas tej Liturgii parafianie zostali zawierzeni Bożemu Miłosierdziu specjalnym aktem odczytanym przez Księdza Proboszcza i pobłogosławieni balsamem miłosierdzia.

2016-09-22 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: uroczystość ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła

[ TEMATY ]

odpust

Maciej Orman - Radio Fiat​

„Dzisiejsza uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła każe nam stanąć wobec tajemnicy Kościoła” – mówi w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”, który wieczorem 29 czerwca przewodniczył Mszy św. ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła w częstochowskiej parafii, której patronują ci święci apostołowie.

Mszę św. z ks. Frukaczem koncelebrowali: ks. Janusz Wojtyla, proboszcz parafii i ks. Andrzej Stępień, dziekan dekanatu. Na uroczystości przybyli m. in. kapłani, z ks. prał. Stanisławem Iłczykiem, dziekanem regionu, osoby życia konsekrowanego. Uroczystościom towarzyszył śpiew chóru Cantate Deo, pod kierunkiem Włodzimierza Krawczyńskiego.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: Padają gorzkie słowa o stosunkach Polaków do Niemców - nie mogę się z tym pogodzić

2025-07-15 10:40

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

- Padają różnego rodzaju komentarze i gorzkie słowa, które rozgrzewają opinię publiczną i pogłębiają podziały. Nie mogę się z tym pogodzić - mówi abp Józef Kupny odnosząc się do napięć w relacjach polsko-niemieckich. - Jako następca Bolesława Kominka czuję się wręcz zobowiązany, by przypomnieć, iż to z właśnie Wrocławia wyszła niesamowita iskra pojednania polsko-niemieckiego. Pragniemy ją kontynuować - powiedział KAI metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Episkopatu.

Podziel się cytatem - Ten dokument, stworzony ręką wrocławskiego kardynała Bolesława Kominka, a podpisany w 1965 roku przez polskich biskupów (m.in. Karola Wojtyłę czy Stefana Wyszyńskiego), wydaje się dzisiaj coraz bardziej aktualny. Wobec przypomnianego ostatnio w debacie publicznej hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem", chciałbym w odpowiedzi zacytować wyżej wymienione orędzie, które wręcz woła o przypomnienie. To dokument przełomowy i tak bardzo potrzebny zarówno 60 lat temu - a jak się okazuje - także i dziś - oznajmia hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu przestępstw seksualnych księdza

2025-07-15 13:11

[ TEMATY ]

Siedlce

Red.

Ubolewanie i przeprosiny wobec wszystkich osób skrzywdzonych przez ks. Sławomira A. wyraził dziś rzecznik diecezji siedleckiej. Odnosząc się do informacji o aresztowaniu Sławomira A. i stawianych mu zarzutów popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich w okresie jego pracy duszpasterskiej w Diecezji Siedleckiej, rzecznik przypomniał, że 6 lat temu Sławomir A. został wydalony ze stanu kapłańskiego.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami dotyczącymi aresztowania Sławomira A. i stawianymi mu zarzutami popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich w okresie jego pracy duszpasterskiej w Diecezji Siedleckiej, wyrażamy ubolewanie za zaistniałą sytuację i przepraszamy wszystkie skrzywdzone osoby.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję