Reklama

Niedziela Małopolska

Pielgrzymowanie trwa

Niedziela małopolska 34/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Magdalena Pijewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wchodzimy na częstochowskie Aleje NMP, w oddali widać już wieżę klasztoru na Jasnej Górze. A więc jesteśmy! Wyobrażam sobie, że Maryja czeka na nas. Może nawet wygląda, czy już idziemy? Tak, idziemy! Choć w deszczu, to śpiewamy na całe gardła. Czuję radość, że doszliśmy, że to już tak blisko. Ludzie zatrzymują się i patrzą na nas. Pewnie są przyzwyczajeni do widoku zmokniętych pielgrzymów. Im bliżej, tym więcej ludzi, niektórzy biją brawo. Witają nas biskupi. Nadchodzi ten moment, kiedy stajemy przed polowym ołtarzem, wszyscy razem. Wyczytują nas, grupę 17. Kiedy klękamy na ziemi, aby w podziękowaniu za dojście oddać pokłon Bogu, mam ochotę z wdzięczności dotknąć czołem chodnika. Czuję niesamowity pokój. Jak bym wróciła do domu!”, zapisałam w swoim pamiętniku dwa lata temu, podczas pieszej pielgrzymki do sanktuarium w Częstochowie.

Reklama

Choć wiele wspomnień się zaciera, to jednak w pamięci pozostaje mi atmosfera tych dni, rekolekcji w drodze. Atmosfera, do której chętnie się powraca, jeśli nie co roku, to wtedy tylko, kiedy jest to możliwe. Tak, jak Ania, która w pielgrzymce uczestniczyła trzeci raz. – Jestem bardzo szczęśliwa i wzruszona – mówi, kiedy tuż po wejściu na Jasną Górę pytam ją o wrażenia. – Wiarę trzeba przeżywać na co dzień, a nie tylko na spowiedzi i podczas niedzielnej Mszy św. To przeżywanie jest utrudnione przez chaos codziennego życia, dlatego ten czas jest dla mnie wyciszeniem i odnowieniem wiary, kiedy zamykam się na codzienne sprawy, a otwieram na działanie Ducha Świętego. Droga zachęca mnie do zmian w życiu. To czas postanowień. Najlepsze są te najmniejsze, bo możliwe do zrealizowania – mówi Ania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyznaje, że najbardziej budują ją świadectwa poznanych na pielgrzymce braci i sióstr. – Te historie, tak ściśle skoncentrowane w jednym czasie i miejscu, przybliżają i podnoszą na duchu. Bóg daje nam mnóstwo małych znaków. Wtedy wiara rośnie. Bez tej drogi nie doświadczyłabym tego wszystkiego – tłumaczy i przekonuje: – Warto podjąć tę drogę!

XXXVI Piesza Krakowska Pielgrzymka z Wawelu na Jasną Górę dotarła do Częstochowy 11 sierpnia. W tym roku hasłem było „Nowe Życie w Chrystusie”. Pątnicy szli w intencjach Ojca Świętego, Ojczyzny, własnych oraz nadsyłanych drogą mailową, ze szczególnym podziękowaniem za dar Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dobrze jest jednak pamiętać, że choć droga pielgrzymki krakowskiej dobiegła końca, to pielgrzymowanie, tak w ogóle, trwa. Jak powiedział papież Franciszek, Światowe Dni Młodzieży nie skończyły się 31 lipca, ale 1 sierpnia zaczął się ich nowy etap, w codzienności, do której możemy zaprosić Jezusa Chrystusa. I podobnie jest w przypadku pieszych pielgrzymek i rekolekcji. Jezus chce być blisko nas. I Maryja jest tam, gdzie Jej Syn.

O tej drodze przygotowaliśmy bieżący numer „Niedzieli Małopolskiej”. Przeczytacie w niej m.in. świadectwa wiary małżeństw z Domowego Kościoła, historię nawrócenia i uwolnienia z alkoholizmu, a także relacje i zapowiedzi wydarzeń w Krakowie i okolicy. Zapraszamy!

2016-08-18 09:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odradza się polskie pielgrzymowanie

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Krzysztof Świertok/BPJG

Jest czego gratulować pątnikom na rolkach – 220 km w 4 dni

Jest czego gratulować pątnikom na rolkach – 220 km w 4 dni

Sierpień to główny miesiąc pieszych pielgrzymek, a pielgrzymowanie jest jedną z markowych cech polskiej religijności. W tym roku można się spodziewać znacznego odrodzenia ruchu pielgrzymkowego do różnych sanktuariów z Jasną Górą na czele.

Nawet ostre ograniczenia sanitarne z okresu pandemii nie wygasiły ruchu pielgrzymkowego, lecz ograniczyły go dostosowując do nowych warunków. Prawdziwym fenomenem jest fakt, że w wolnej Polsce – pomimo postępującej sekularyzacji i ogólnego spadku praktyk religijnych – zainteresowanie pielgrzymowaniem nie zmalało, lecz nawet wzrosło.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Ukaże się pierwsza encyklika Leona XIV: troska o człowieka w dobie sztucznej inteligencji

2026-05-25 07:05

[ TEMATY ]

Encyklika

Vatican Media

Trosce o człowieka w dobie sztucznej inteligencji jest poświęcona pierwsza encyklika papieża Leona XIV „Magnifica Humanitas”, która zostanie opublikowana w poniedziałek. Po raz pierwszy AI będzie wiodącym tematem dokumentu papieskiego nauczania. Nowością jest też udział Leona XIV w jego prezentacji.

Polska redakcja Radia Watykańskiego – Vatican News opublikuje dziś bezpłatny audiobook Encykliki Leona XIV „Magnifica humanitas”. Już dziś w południe będzie można odsłuchać „Wprowadzenie” i pierwszy rozdział dokumentu na portalu Vatican News. Kolejne części pierwszej encykliki Leona XIV będą udostępnione w najbliższych dniach.
CZYTAJ DALEJ

Kościół cystersów w Jędrzejowie podniesiony do godności bazyliki mniejszej

2026-05-25 18:03

[ TEMATY ]

Archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie

Archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie/facebook.com

Kościół klasztorny Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Dekret Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przekazano 25 maja w domu Biskupa Kieleckiego.

Jak poinformowała wspólnota Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie, w liturgiczne święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 25 maja br., w domu Biskupa Kieleckiego nastąpiło przekazanie dekretu Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w sprawie podniesienia kościoła klasztornego Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie do godności bazyliki mniejszej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję