Reklama

Niedziela Wrocławska

Pod płaszczem dobrej Matki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowany synu! Przyjmij szkaplerz twojego zakonu. Przywilej dla ciebie i Karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia wiecznego” – słowa te stanowią odpowiedź Matki Bożej na gorliwą modlitwę Szymona Stocka, generała Zakonu Karmelitów, który bał się o przyszłość zakonu. Szkaplerz, stanowiący element stroju zakonników (dwa kawałki materiału zakładane przez głowę), towarzyszy dziś tysiącom ludzi na całym świecie. Jest płaszczem dobrej Matki, która każdego chce otoczyć swoją opieką.

Reklama

16 lipca w zakonach karmelitańskich obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. To doskonała okazja ku temu, by przyjąć szkaplerz. Zasady są proste: przede wszystkim trzeba chcieć. Ważne jest to, by starać się naśladować Maryję w Jej cnotach: czystości, radości posłuszeństwie. – Jeśli ktoś chce poznać Pana Boga, nie ma lepszej drogi od pójścia za Maryją. Kiedy wpatrujemy się w Nią, naśladujemy samego Boga, bo Ona jest w Niego zapatrzona. Maryja nigdy nie zatrzymuje naszej wiary i miłości na sobie, zawsze prowadzi do Boga – przekonuje karmelita bosy o. Krzysztof Piskorz. Przyjmujący szkaplerz zobowiązuje się do codziennego odmawiania modlitwy, zapewniającej duchową łączność z Karmelem, np. „Pod Twoją obronę”. A to oznacza, że każdego dnia swoją modlitwą otaczają go wszyscy inni noszący szkaplerz. Można go nabyć w sklepie z dewocjonaliami, a także w zakonach karmelitańskich. Co istotne, szkaplerz przyjmuje się w formie materiałowej: na jednym kawałku tkaniny przedstawiona jest Matka Boża, na drugim – Pan Jezus. Później można zamienić go na wersję medalikową, bardziej odporną na uszkodzenia. Z przyjęciem szkaplerza wiążą się też obietnice, m.in. przywilej sobotni, który dla osoby noszącej szkaplerz oznacza, że jeśli trafi do czyśćca, zostanie z niego wyciągnięta w pierwszą sobotę po śmierci. Szkaplerza nie można jednak traktować magicznie, ale z wiarą przyjmować łaski, które Bóg daje przez Maryję. Przed przyjęciem szkaplerza warto udać się do spowiedzi. Trzeba również pamiętać, że przyjmujemy go na całe życie – gdyby ktoś odstąpił od jego noszenia, powinien jak najszybciej do tego powrócić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Krzysztof Wesołowski, przeor wrocławskich karmelitów, wspomina, że przyjęcie szkaplerza było dla niego wejściem w duchowość Karmelu. – Nauczyłem się cichego trwania przed Panem. Szkaplerz włącza w szkołę Maryi, która uczy uważnie obserwować rzeczywistość, rozważać to, co się widzi, a później doskonale czynić.

* * *

Uroczystości we wrocławskim Karmelu

ul. Ołbińska 1 – parafia pw. opieki św. Józefa
Nowenna szkaplerzna – 7-15 lipca po Mszy św. o godz. 18, uroczystość NMP z Góry Karmel (możliwość przyjęcia szkaplerza) – 16 lipca, godz. 11.30

ul. Karłowicza 1 – kaplica klasztoru sióstr karmelitanek bosych
Nowenna szkaplerzna – 7-15 lipca o godz. 17 (wyjątek: 10 lipca – godz. 9), uroczystość NMP z Góry Karmel (możliwość przyjęcia szkaplerza) – 16 lipca, godz. 18

ul. Zduńska 8 – parafia św. Anny, klasztor sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezusa
Możliwość przyjęcia szkaplerza 16 lipca na Mszy św. o godz. 18

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona Niewiasta

Niedziela Ogólnopolska 29/2022, str. 14-15

[ TEMATY ]

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Graziako

Obraz z Bazyliki Matki Bożej na Górze Karmel w Izraelu

Obraz z Bazyliki Matki Bożej na Górze Karmel w Izraelu

W połowie lipca, a dokładnie 16. dnia tego miesiąca, przeżywamy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel. Jednakże Kościół wskazuje nam w tym dniu także na górę Karmel i wywodzącą się z tego biblijnego miejsca zakonną rodzinę karmelitańską oraz na wielki Maryjny dar: karmelitański szkaplerz.

To właśnie na słynnej górze Karmel na wybrzeżu palestyńskim prorok Eliasz dostrzegł niewielką chmurę, która w okresie wielkiej suszy zapowiadała ożywczy deszcz mający spaść na spękaną od słońca ziemię. Ta zwykła chmura o kształcie stopy miała zapowiadać ową błogosławioną Niewiastę, zapowiedzianą później przez proroka Izajasza, która będzie Matką Zbawiciela. Z Jej dziewiczego łona miał wyjść Ten, który obmyje swoją krwią ziemię wysuszoną przez grzech i otworzy ludziom bramy łaski. Zgodnie z Tradycją z następców Eliasza wziął początek zakon karmelitów, dla którego Najświętsza Maryja jest Matką i ozdobą. Wedle słów wspomnianego Izajasza, „chwała Libanu dana jest jej, ozdoba Karmelu i Saronu” (por. Iz 35, 2).
CZYTAJ DALEJ

Papież bardzo chciał odwiedzić ten kraj. Niespełnione marzenie Franciszka

2025-04-26 15:19

[ TEMATY ]

papież

pielgrzymka

Indie

śmierć Franciszka

Adobe Stock

Indie

Indie

Chociaż Franciszek nie mógł odbyć wizyty w Indiach, której pragnął, kraj ten złożył kondolencje, a Droupadi Murmu, prezydent Indii, udała się do Watykanu, na pogrzeb głowy Kościoła katolickiego. „Papież Franciszek zawsze będzie pamiętany jako `latarnia morska współczucia` pokory i duchowej odwagi przez miliony na całym świecie. Jestem głęboko zasmucony odejściem Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. W tej godzinie smutku i wspomnień składam najszczersze kondolencje światowej społeczności katolickiej" - podkreślił premier Narendra Modi w swoim poście na X wkrótce po tym, jak pojawił się komunikat o śmierć papieża Franciszka 21 kwietnia.

"Pukałem do drzwi waszego rządu. Ale oni ich nie otwierają" - powiedział zmarły papież do delegacji, w której arcybiskup Dehli Anil Joseph Couto był obecny pięć lat temu. Tym wspomnieniem podzielił się on na zakończenie międzyreligijnego spotkania po śmierci Franciszka, które odbyło się 21 kwietnia w Delhi i było zorganizowane przez Konferencję Biskupów Katolickich Indii (CBCI). "Świętujemy życie prawdziwego przewodnika, nie tylko dla chrześcijan, ale dla całego świata" - powiedział na spotkaniu Maulana Muhammad Ajazur Rahman, sekretarz generalny Światowej Organizacji Pokoju.
CZYTAJ DALEJ

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

2025-04-26 22:27

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Rankiem 21 kwietnia w Bazylice św. Pawła za Murami zgaszono światło oświetlające medalion z podobizną Franciszka. Wewnątrz Bazyliki, wzdłuż naw biegnie ciąg medalionów z portretami wszystkich papieży, od św. Piotra do Papieża Bergoglio. Oświetlana jest tylko podobizna urzędującego Biskupa Rzymu, która wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych, które pozostają w cieniu.

Bazylika św. Piotra została wzniesiona na grobie Apostoła, na stoku wzgórza Watykańskiego, natomiast bazylika ku czci św. Pawła znajduje się niedaleko miejsca zwanego Tre Fontane, gdzie ścięto Apostoła Narodów. Ciało św. Piotra kazała pogrzebać przy drodze prowadzącej do Ostii św. Lucyna, a Papież Anaklet postawił na nim kaplicę. Za cesarza Konstantyna rozpoczęto budowę bazyliki, która stanie się drugą, po św. Piotrze, najważniejszą świątynią Rzymu. Bazylika spłonęła w dużej części w 1823 r. Odbudowano ją w rekordowym czasie, również dzięki pomocy, która płynęła z całego świata. I to w odbudowanej świątyni zaczęła się tradycja mozaikowych medalionów z podobiznami papieży na złotym tle. Wcześniej, w starożytnej bazylice znajdowała się także galeria obrazów Biskupów Rzymu, ale w formie malowanej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję