Reklama

Serwis częstochowski

Niedziela częstochowska 9/2003

Pamiątkowe zdjęcie uczestników rekolekcji z Księdzem Arcybiskupem

Pamiątkowe zdjęcie uczestników rekolekcji z Księdzem Arcybiskupem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje w Seminarium

Reklama

Pod hasłem Niech Eucharystia kształtuje wasze życie. Niech ona kieruje waszymi wyborami życiowymi 3 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej rozpoczęły się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży szkół średnich. 4 dni modlitewnego skupienia były czasem bliższego kontaktu z Bogiem. Codzienna Eucharystia i wspólne modlitwy sprzyjały refleksji nad życiem i rozeznaniem drogi, którą każdy musi wybrać.
Centralnym punktem rekolekcji była Msza św. sprawowana przez abp. Stanisława Nowaka. Głębokim przeżyciem, a zarazem przygotowaniem do tego spotkania, było nabożeństwo pokutne i sakrament pojednania. Obecność Jezusa Miłosiernego mogliśmy także odczuć w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie modliliśmy się Koronką oraz mieliśmy okazję usłyszeć o historii tego wspaniałego miejsca. Drugim sanktuarium, które nawiedziliśmy, była Jasna Góra. Nasze spotkanie z Matką w Jej Cudownym Wizerunku było poprzedzone obszernym historycznym komentarzem.
W czasie rekolekcji nie zabrakło modlitwy, śpiewu, rozmów, ale też spotkań z ciekawymi ludźmi. Swoim szczególnym powołaniem dzielili się z nami polscy misjonarze: ks. dr Janusz Gajda, który pracował przez 10 lat w Zambii, oraz pracujący obecnie w Kamerunie ks. Emil Cudak. Swoje świadectwo wiary i działania Opatrzności Bożej przekazał nam świadek zesłania na Syberię - pani Maria Mandat. Jesteśmy wdzięczni całej wspólnocie seminaryjnej, a szczególnie Księdzu Rektorowi, Księdzu Prefektowi i klerykom, którzy pomagali w przygotowaniu rekolekcji, za ukazanie nam piękna drogi powołania do Chrystusowego kapłaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kamil Małek - uczestnik rekolekcji

Żyć dla Chrystusa

8 lutego w Domu Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie świeckie apostołki zmartwychwstania regionu częstochowskiego spotkały się z władzami zgromadzenia: matką generalną Dolores z Rzymu, koordynatorką ds. apostolatu - s. Aleksandrą Jazwinski, siostrą prowincjalną Heleną Marią Skalik z Warszawy oraz przełożoną domu s. Barbarą Marią Mikulską. Spotkanie zorganizowała moderatorka apostolatu - s. Miriam Grunwald. Matka Generalna ofiarowała zebranym figurki Najświętszej Maryi Panny, aby apostołki na wzór Maryi wypełniały wolę Bożą i wiernie podążały za Chrystusem. Podczas agapy s. Jazwinski opowiadała o pracy apostołek w regionie argentyńskim, australijskim, amerykańskim i włoskim, gdzie posługują m.in. w szkołach, szpitalach, hospicjach, prowadzą działalność charytatywną. S Miriam prezentując swoje podopieczne podkreśliła, że jest to aktywna grupa w życiu Kościoła. Apostołki są lektorkami, opiekują się chorymi, prowadzą modlitwę różańcową, popularyzują i kolportują Niedzielę, a dwie apostołki są nawet laureatkami Medalu "Mater Verbi", przyznawanego przez Redaktora Naczelnego Niedzieli. Obecnie w świecie żyje 318 apostołek zmartwychwstania. Przykładem życia, pracą, cierpieniem i modlitwą świadczą o obecności Chrystusa we współczesnym świecie.

Wiesława Jarońska

Domowy Kościół (4)

Reklama

Diakonii Domowego Kościoła na szczeblu krajowym przewodniczy para krajowa, która wraz z księdzem moderatorem krajowym DK, parami filialnymi i przedstawicielami diakonii stałej Ruchu Światło-Życie tworzą krąg centralny. Obecnie parą krajową jest Anna i Jacek Nowakowie z Tarnowa, rodzice dwójki dzieci, nauczyciele informatyki. W Ruchu Światło Życie od czasów studenckich; w Domowym Kościele Państwo Nowakowie są od 1987 r.
Moderatorem Krajowym Domowego Kościoła jest ks. Jan Mikulski z Tarnowa. Związany z ruchem oazowym od 1973 r.

Informacje:
11 marca comiesięczne czuwanie naszej archidiecezji na Jasnej Górze prowadzone będzie przez rodziny Domowego Kościoła. Zapraszamy do modlitwy w intencji rodzin.
Strony internetowe Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła:
www.oaza.org.pl
www.dk.oaza.org.pl
www.czestochowa.oaza.org.pl

Niższe Seminarium Duchowne

Gimnazjalisto, co dalej?

Zbliża się czas bardzo ważny w życiu każdego młodego człowieka. Dla uczniów gimnazjum czas wyboru nowej szkoły, takiej, w której młody człowiek będzie mógł zdobywać wiedzę i przygotowywać się do egzaminu maturalnego. Wielu wrażliwych, sumiennych chłopców odnajdujących w sobie pierwsze ziarna kapłańskiego powołania zadaje sobie pytanie, jaką szkolę wybrać, by spełniała oczekiwania i zapewniała bezpieczeństwo? Wśród wielu możliwych odpowiedzi jest też szansa nauki w Niższym Seminarium Duchownym.

Ks. Marek Cisowski

Dzień Otwartych Drzwi W NSD

Jak co roku 8 marca o godz. 10.00 Niższe Seminarium Duchowne otworzy swoje drzwi dla wszystkich pragnących poznać bliżej tę szkołę, jej bazę materialną, wychowawców i wymagania, jakie stawia. Między innymi będzie można zobaczyć nowoczesną salę gimnastyczną, bibliotekę, pracownię komputerową i muzyczną. Zapraszamy młodzież gimnazjalną, szczególnie z ostatniej klasy, pod opieką duszpasterzy lub razem z rodzicami.

Warunki przyjęcia DO NSD:
- podanie, życiorys, 3 zdjęcia
- świadectwo chrztu i bierzmowania
- pisemna zgoda rodziców
- odpis aktu urodzenia
- świadectwo od Księdza Proboszcza
- opinia katechety
- karta zdrowia

Adres:
Niższe Seminarium Duchowne - Liceum Ogólnokształcące,
ul. Piotrkowska 17,
42-200 Częstochowa,
tel.(0-34) 324-11-09, fax (0-34) 324-55-94

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję