Reklama

Niedziela Częstochowska

Skauting jurajski

Niedziela częstochowska 27/2016, str. 6

[ TEMATY ]

skauci

Archiwum skautingu

Dzieci i młodzież są przyszłością skautingu

Dzieci i młodzież są przyszłością skautingu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodowice to chyba jedyna parafia w archidiecezji częstochowskiej, która ma swoją drużynę harcerską. Przed pięciu laty, w marcu 2011 r., z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Jacka Reczka i grupy rodziców Doroty Wnuk, Marii Utrackiej i Stanisława Ibka powstał pomysł na zaktywizowanie i mądre wychowanie młodych przy parafii. Inicjatywa jest młoda, choć pomysł stary. Nawiązuje on do szczytnych idei skautingu. A ponieważ zrodził się na Jurze dał też początek, być może, nowej gałęzi skautowej – skautingowi jurajskiemu. Od strony formalnej powołano specjalne stowarzyszenie o nazwie Skauting Jurajski. Na swojej stronie internetowej jego pomysłodawcy tak o nim piszą: „Jest to inicjatywa społeczna i wychowawcza rodziców, wychowawców oraz dzieci i młodzieży mieszkających w gminie Włodowice – wzorowana na ruchu harcerskim, oparta na służbie, pracy nad sobą, braterstwie. W nawiązaniu do pierwotnej idei skautingu pragniemy działać w oparciu o wartości chrześcijańskie (drużyna korzysta ze wsparcia parafii św. Bartłomieja we Włodowicach) i patriotyczne. Miłość Boga, człowieka i Ojczyzny to dla nas najważniejsze zasady postępowania”. W sobotę 11 czerwca br. drużyna świętowała swój mały jubileusz – pięciolecie istnienia. Uroczystej Mszy św. we włodowickiej świątyni przewodniczył ks. Jacek Reczek, obecnie dziekan i proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Zawierciu, w asyście ks. Mariusza Walczyka, obecnego proboszcza we Włodowicach. Po modlitwie odbyło się wielkie świętowanie i to z udziałem przedstawicieli władz starostwa zawierciańskiego, miasta Zawiercia i gminy Włodowice. Wspominano wiele dokonań drużyny, obozy harcerskie, spływy kajakowe, pielgrzymki oraz mnóstwo inicjatyw społecznych, patriotycznych i charytatywnych. W tym świętowaniu chyba tym, co najbardziej dało się odczuć, to wielka pasja młodych ludzi do bycia razem i wspólnego, radosnego robienia rzeczy dobrych i ważnych. Rodzicom we Włodowicach udało się bowiem znaleźć sposób, żeby oderwać młodych od komputerów i telewizorów, wyrwać z egoizmu i zamknięcia w kręgu swoich własnych spraw i zaangażować na rzecz dobra wspólnego i najważniejszych wartości religijnych i patriotycznych. Obecnie w drużynie działa ponad czterdziestu skautów, dziewcząt i chłopców, zorganizowanych w kilka zastępów. Siłą drużyny jest wspólne działanie rodziców i młodzieży. Gratulujemy jurajskim skautom z Włodowic pierwszego jubileuszu i życzymy, aby ich inicjatywa mogła się rozszerzać po całym regionie i archidiecezji, aby cała Jura napełniła się radością młodych, wartościowych ludzi w harcerskich mundurach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-07-04 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skauci Europy. Zakończyło się Forum Młodych 2019

Na przełomie listopada i grudnia (30.11- 1.12.2019) w Warszawie odbyło się Forum Młodych 2019 – coroczny zjazd przewodniczek i wędrowników z całej Polski jak również ich przyjaciół, harcerzy z innych organizacji. „Budujmy drogę Panu, prostujmy ścieżki jego” – to jest właściwe motto dla tego czasu! Adwent jest czasem przygotowania, my zaś, spotykamy się każdego roku na początku tego okresu, aby się formować, przygotowywać – a to w Adwencie jest najważniejsze.

W 2019 r. po raz pierwszy gościliśmy u siebie skautowych braci i siostry z Włoch i Czech, którzy zachwyceni ideą Forum, chcieli się przekonać na czym ono polega. Bariera językowa nie była przeszkodą do dzielenia się pomysłami – gdyż wszystkim Skautom Europy przyświeca ten sam cel: troska o wychowanie młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Afera KPO. Burza po ujawnieniu, na co przekazano środki

2025-08-08 11:49

[ TEMATY ]

Krajowy Plan Odbudowy

innowacje

jacht

Afera KPO

solarium

PFR

Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy

Na stronie internetowej Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pojawiła się mapa ukazująca przedsiębiorstwa, które otrzymały dotacje. Wynika z niej, że niektórzy przedsiębiorcy zamiast na innowacje wykorzystywali pieniądze m.in. na firmowe jachty, wymianę mebli czy zakup wirtualnej strzelnicy. Internauci, komentatorzy, politycy i opinia publiczna nie zostawiła suchej nitki na tym, co z Krajowym Planem Odbudowy zrobiła koalicja 13 grudnia.

Okazuje się, że rząd już wcześniej wiedział o nieprawidłowościach.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał inicjatywę ustawodawczą o zerowym PIT dla rodzin z co najmniej dwojgiem dzieci

2025-08-08 17:12

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent Karol Nawrocki w piątek w Kolbuszowej podpisał inicjatywę ustawodawczą dotyczącą projektu ustawy w sprawie zerowego PIT dla rodzin, które mają dwoje lub więcej dzieci. Propozycja ta stanowiła element „Planu 21”przedstawionego przez Nawrockiego w trakcie kampanii wyborczej.

To druga inicjatywa ustawodawcza podpisana przez prezydenta od zaprzysiężenia. Pierwsza, podpisana w czwartek w Kaliszu, dotyczyła projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję