Reklama

Parafia pw. św. Kazimierza w Policach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Police
Siedziba parafii: Police, ul. ks. kard. S. Wyszyńskiego
Liczba wiernych: 28 498
Proboszcz: ks. Leszek Konieczny
Wikariusze: ks. Dariusz Pilarski, ks. Robert Włodkowski, ks. Robert Żołnierzów, ks. Krzysztof Przybyło, ks. Wojciech Pluskot
Wspólnoty: Krucjata Eucharystyczna, Przyjaciele Jezusa Miłosiernego, Żywy Różaniec (15 róż), Chór Międzyparafialny "Maria Cantat", Odnowa w Duchu Świętym, Akcja Katolicka, schola dziecięca, AA, Hospicjum Domowe, Biuro Radia Maryja, Neokatechumenat (trzy wspólnoty), Parafialny Zespół Caritas, ministranci i lektorzy (60), zespoły synodalne (2)
Czasopisma: "Przewodnik Katolicki", "Gość Niedzielny", "Nowa Arka", "Miłujcie się", "Różaniec", "Rycerz Niepokalanej", "Anioł Stróż", "Jaś", "Dominik", "Mały Gość Niedzielny", "Promyk Jutrzenki", "Promyczek Jutrzenki", "Świadomi Chrystusa", "Ruah", "Niedziela" - 40 egzemplarzy

W naszej prezentacji parafii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w najbliższych numerach czasopisma przedstawimy dekanat Police. Położony na północ od Szczecina obejmuje sześć parafii. Trzy z nich to parafie miasta Police. Trzy kolejne - to miejscowości położone w Puszczy Wkrzańskiej i leżące nad Zalewem Szczecińskim (parafie w Tanowie, Trzebieży i Nowym Warpnie).
Police są miastem o wielowiekowej historii (przedstawimy ją, omawiając parafię pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w następnym numerze). Powstanie parafii pw. św. Kazimierza związane jest z rozwojem miasta po 1965 r. Wówczas to rozpoczęto budowę kombinatu chemicznego "Police", produkującego kwas siarkowy, kwas fosforowy i nawozy. Do pracy przybywały osoby z całej Polski. Szybko można było otrzymać mieszkanie we wznoszonych nowych osiedlach. Rosła liczba mieszkańców Polic - osiągnęła wkrótce 35 tys. Zaistniała konieczność powołania nowej parafii, którą erygowano 22 czerwca 1985 r.
Dzisiaj z liczbą ponad 28 tys. mieszkańców parafia pw. św. Kazimierza jest największa w naszej archidiecezji. Budowę obiektów sakralnych zapoczątkował na nowym osiedlu "Chemik" ks. Kazimierz Treder. Rozpoczęto ją od wznoszenia domu parafialnego, mieszczącego plebanię i potrzebną wówczas część katechetyczną. Dom zaplanowano z rozmachem, gdyż chodziło o zapewnienie warunków do katechizacji ok. 5 tys. dzieci i młodzieży. Budowę tę kontynuował kolejny proboszcz ks. Tadeusz Uszkiewicz (1986-91).
Msze św. odprawiano przy polowym ołtarzu, potem w kaplicy. "Przybyłem do Polic 1 lipca 1991 r. - wspomina ks. Jan Kazieczko - i zamieszkałem w domu parafialnym, w pierwszą niedzielę Adwentu zamieszkali na miejscu także wikariusze, część domu poświęcił wizytujący parafię bp Jan Gałecki. Na pierwszą «roboczą sobotę» przy budowie kościoła przyszło około stu parafian. Zaczęto wznosić mury świątyni. Msze św., pierwsze Komunie św., bierzmowania odbywały się w murach wznoszonego kościoła, sprawiając wielkie wrażenie na uczestnikach. W 1999 r., gdy odchodziłem z parafii, żegnały mnie dźwięki zamontowanych już dzwonów, witając zarazem mojego następcę". Od sierpnia 1999 r. proboszczem został ks. Leszek Konieczny. Ksiądz Dziekan pracował po święceniach jako wikariusz w parafiach pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza i Chrystusa Króla w Świnoujściu, św. Stanisława Kostki w Szczecinie. Potem został proboszczem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świnoujściu-Przytór i w Węgorzynie. Ksiądz L. Konieczny w stosunkowo krótkim czasie zakończył prace budowlane i wyposażył wnętrze.
Kościół jest murowany z cegły, na rzucie czworoboku, mieszczący też kościół dolny, przykrywa go dwuspadowy dach. Kościół ma 41 tys. m3 i 2 500 m2. Projekt budowy kościoła sporządził inż. arch. Walenty Zaborowski.
We wnętrzu zwraca uwagę umieszczony w prezbiterium Chrystus Ukrzyżowany z Marią i św. Janem, po prawej stronie obraz patrona kościoła św. Kazimierza Królewicza oraz przywiezione z Litwy jego relikwie. Z lewej strony współczesny tryptyk zawierający też figurę św. Kazimierza. Rozpoczęto już montaż pierwszych witraży w oknach nawy głównej. Ich tematem będą "Święci i Błogosławieni w dziejach narodu polskiego". Łącznie powstanie 18 witraży. Wykonawcą jest Pracownia Ireny i Longina Kisielewskich ze Szczecina, prace rozłożone są na najbliższe trzy, cztery lata. Kościół w trakcie budowy poświęcił abp Marian Przykucki, 6 grudnia 1997 r. Uroczysta konsekracja po zakończeniu budowy i wyposażeniu wnętrza miała miejsce 29 października 2000 r. z udziałem metropolity abp Zygmunta Kamińskiego oraz bp. Jana Gałeckiego i bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza.
"Cieszy bogactwo wielu aktywnych wspólnot istniejących przy parafii św. Kazimierza - mówi ks. L. Konieczny. - Niektóre mają kilkuletnią tradycję, jak np. Przyjaciele Jezusa Miłosiernego. Założył tę wspólnotę ks. Bogdan Przybył, liczy ok. 60 osób. Wszyscy czciciele mają do dyspozycji kaplicę Miłosierdzia Bożego (są w niej sprowadzone z Krakowa relikwie św. Faustyny) otwartą przez cały dzień, w której można nawiedzić Najświętszy Sakrament. Codziennie o godz. 15.00 odmawia się tam Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Trzy wspólnoty neokatechumenalne liczą 100 osób, w podziemiach kościoła korzystają z chrzcielnicy. Oaza Młodzieży Ruchu Światło-Życie skupia 50 osób. Grupa AA pracuje z młodzieżą, rodzinami dotkniętymi problemem alkoholizmu, z podejmującymi drogę trzeźwości - jest tu Klub Abstynenta. Parafialny Zespół Caritas prowadzi punkt wydawania odzieży, organizuje zbiórki, sprzedaż świec. Uzyskane środki przeznacza na paczki świąteczne dla potrzebujących i wyjazdy wypoczynkowe dzieci. W parafii powstały dwa zespoły synodalne. Pierwszy grupuje wszystkich katechetów. Do drugiego należą przedstawiciele wspólnot działających w parafii oraz wszyscy chętni zainteresowani pogłębianiem swej więzi z parafią. Niezwykle cenna jest inicjatywa Hospicjum Domowego. Zgłoszeni chorzy terminalnie są pielęgnowani w domach, opiekę zapewnia im zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy. Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej działa aktywnie, grupując około 100 harcerzy, harcerek i zuchów. Na plebanii ma dwie harcówki. Związkiem zajmuje się ks. Dariusz Pilarski. Tutaj ćwiczy założony w 1952 r. Chór Międzyparafialny "Maria Cantat" pod dyrekcją Jerzego Leszczyńskiego. Od dwóch lat parafia współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w organizacji słynnych Polickich Dni Muzyki "Cecyliada". Niedzielna Msza św. gromadzi około 20 % mieszkańców parafii. Eucharystie w niedziele odprawiane są o godz.: 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, w dni powszednie o godz.: 7.00, 9.00 i 18.00. Rocznie udziela się 180 tys. Komunii św. Dużym problemem duszpasterskim jest zjawisko związków nieformalnych. Młodzi rozpoczynają wspólne życie, często mając już dziecko. Mimo braku przeszkód, nie korzystają z łaski sakramentu małżeństwa".
Na terenie parafii nauką szkolną objętych jest 1900 uczniów na poziomie podstawowym, 1230 na poziomie gimnazjalnym i w zespole szkół ponadgimnazjalnych 1200. Są tu dwie szkoły podstawowe, cztery gimnazja, dwa ośrodki szkolno-wychowawcze i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. I. Łukasiewicza. W szkołach tych katechizuje czterech księży, trzy siostry zakonne (Urszulanki Jezusa Konającego) i piętnastu katechetów świeckich. W parafii od kilku lat wydawany jest periodyk pt. Świadomi Chrystusa - Gazeta Dekanatu Polickiego. Początkowo wydawany jako gazetka parafialna, rozszerzył swój zakres terytorialny na cały dekanat, przynosząc materiały formacyjne, informacje z życia sześciu parafii bogato ilustrowane zdjęciami. Nakład periodyku wynosi 1500 egzemplarzy.
O religijności parafian polickich świadczy kapliczka Matki Bożej Fatimskiej przy Rondzie oraz wystawiony na skwerze pomnik Papieża Jana Pawła II. Pomnik odsłonięto 30 maja 1999 r. Autor Czesław Dźwigaj, profesor Krakowskiej ASP, przedstawił Papieża w łodzi jako sternika Piotrowej Nawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jazłowiecka Pani, módl się za nami

2024-05-09 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, niedaleko Niepokalanowa, w powiecie sochaczewskim położona jest wieś Szymanów. To tutaj, w Kaplicy Klasztornej Sióstr Niepokalanek znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.

Rozważanie 10

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Gospodyni Śląska z Piekar, módl się za nami...

2024-05-10 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Droga maryjnej pobożności przyprowadziła nas dzisiaj do Śląskiego Zagłębia Górniczego, gdzie położone jest miasto Piekary Śląskie. Tutaj znajduje się ukochane przez ludność śląską sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, nazywanej Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Rozważanie 11

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję