Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 8/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Rocznica powrotu do Macierzy

23 stycznia 1920 r., po 148 latach niewoli pruskiej, Grudziądz powrócił do Macierzy. Stało się tradycją, że ważne rocznice historyczne dotyczące miasta nad Wisłą zaczynają się od podziękowania Panu Bogu. Z tej okazji 23 stycznia w kolegiacie św. Mikołaja została odprawiona dziękczynna Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. inf. Tadeusza Nowickiego z udziałem władz samorządowych Grudziądza, kompanii honorowej Wojska Polskiego, chóru "Echo" i pocztów sztandarowych grup kombatanckich i harcerzy. Podczas nabożeństwa ks. inf. Nowicki poświęcił krzyż przeznaczony do Urzędu Miejskiego.
Po Mszy św. na Rynku rozpoczęły się uroczystości patriotyczne z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego. Złożono liczne wiązanki kwiatów u stóp pomnika Nieznanego Żołnierza. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent miasta Andrzej Wiśniewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zenon Zaremba

Wspólne świętowanie

25 stycznia w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu-Tarpnie sprawowana była Eucharystia w intencji poległych i zamordowanych w powstaniu styczniowym 1863 r., w 140. rocznicę tego zrywu niepodległościowego. W uroczystej Mszy św., której oprawę przygotowali członkowie POAK, modlili się członkowie Akcji Katolickiej z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu. Na zakończenie nabożeństwa odśpiewano Boże, coś Polskę. Następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do kawiarenki "Betam" mieszczącej się w domu parafialnym. Mieczysław Wejnerowski, nauczyciel historii, przedstawił w referacie okoliczności wybuchu powstania, Renata Kucharska przybliżyła sylwetkę przywódcy zrywu - Romualda Traugutta, natomiast odczyt Udział Grudziądza w powstaniu styczniowym przygotował i wygłosił Leon Misiaszek. Kontynuacją prelekcji była dyskusja, a na zakończenie zebrani obejrzeli film Wierna rzeka. Była to dla nas lekcja historii i wspomnienie tamtych bolesnych wydarzeń.

Reklama

Maria Szczęsna

Modlitwa za kapłanów

Apostolat "Margaretka", działający przy kolegiackim kościele św. Mikołaja, połączył się w modlitwach za kapłanów z Bractwem Eucharystycznym przy kościele św. Franciszka Ksawerego. W każdy czwartek o godz. 17.00 jest odprawiana modlitwa adoracyjno-wstawiennicza za kapłanów, której przewodniczy ks. Andrzej Rogalski (marianin). Modlitwy, przeplatane pieśniami eucharystycznymi, przyciągają coraz więcej wiernych. Po nich odprawiana jest Msza św. "Margaretki" z fary nie poprzestają na czwartkowych modlitwach. W drugą i czwartą środę miesiąca odmawiają również Różaniec w intencji kapłanów. Po modlitwie różańcowej ks. inf. Tadeusz Nowicki głosi katechezę dla dorosłych, a następnie odprawia Nowennę do Matki Bożej Łaskawej i Mszę św. Bóg zapłać ks. Stanisławowi Boguckiemu, rektorowi kościoła św. Franciszka Ksawerego, za pomoc w zorganizowaniu wspólnoty modlitewnej oraz ks. inf. Tadeuszowi Nowickiemu za opiekę nad Apostolatem "Margaretek".

Wiesława Socha

Dekanaty toruńskie

Z modlitwą w sercu diecezji

Pierwsze spotkanie w nowym roku członkowie "Żywego Różańca" z parafii Świętych Janów przeżywali w toruńskim Wyższym Seminarium Duchownym. Jest ono miejscem formacji kandydatów do kapłaństwa, często określa się je mianem serca diecezji. To właśnie tutaj człowiek, który odkrył w swym życiu głos powołującego Pana, odpowiada na Jego zaproszenie, aby służyć Bogu i braciom w kapłaństwie Chrystusowym. Uczy się, jak upodobnić się we wszystkim do Tego, który jest Kapłanem Nowego Przymierza; jakie przymioty umysłu i serca musi w sobie pielęgnować, by okazać się sługą wiernym, który w Eucharystii wraz z ludem Bożym składa samego siebie jako ofiarę miłą Bogu.
Z tą świadomością 4 stycznia br. członkowie kated-ralnego "Żywego Różańca" wraz z proboszczem ks. Markiem Rumińskim modlili się w kaplicy seminaryjnej za wszystkich powołanych do służby Bożej, za profesorów i moderatorów, a także o nowe powołania do życia kapłańskiego z naszej parafii. Różaniec był równocześnie dziękczynieniem za tych kapłanów, których Pan postawił na drodze życia.
Po adoracji Najświętszego Sakramentu była okazja do zwiedzenia Seminarium, m.in. kaplicy Dobrego Pasterza, sali pamięci bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego oraz sal i pomieszczeń służących formacji kleryków, zarówno intelektualnej, jak i duchowej. Zwieńczeniem pobytu było spotkanie przy kawie z rektorem ks. dr. Krzysztofem Lewandowskim, który dziękując za materialną i duchową ofiarność względem Seminarium, prosił o modlitwę za powołanych do kapłaństwa.

Reklama

nn

Wspólnota różańcowa w bielawskiej parafii

W 1995 r., tuż po utworzeniu parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu proboszcz ks. Tadeusz Partyka utworzył Wspólnotę Żywego Różańca z pięcioma różami żeńskimi, którym patronują: św. Elżbieta, św. s. Faustyna, św. Magdalena, św. Teresa i św. Anna oraz jedną różą męską - św. Judy Tadeusza.
Już ósmy rok, codziennie, pół godziny przed Mszą św., wierni odmawiają w parafii Różaniec; w każdą środę prowadzony przez poszczególne róże i zakończony litanią, natomiast w piątki - Koronką do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę zawsze prowadzą osoby świeckie. W każdą niedzielę przed pierwszą Mszą św. odmawiają jedną część Różańca, ofiarowaną za zmarłych - jako wypominki roczne. Podczas modlitwy różańcowej w konfesjonałach na penitentów oczekują kapłani. Od początku Wspólnota Żywego Różańca uczestniczy we wszystkich diecezjalnych spotkaniach Kół Żywego Różańca, większość członków czyta czasopismo Różaniec.
19 września 2002 r. zachętą do modlitwy był prezent dla parafian i gości obecnych na Mszy św. z okazji urodzin Księdza Proboszcza. Podczas Eucharystii dzieci otrzymały koronki z drewnianych paciorków, a dorośli - piękne różańce. Ponadto w dowód wdzięczności za modlitwę, ofiarę i pracę Ksiądz Proboszcz podarował wszystkim członkom Żywego Różańca książkę Różaniec. Skarb odkryty, wydaną przez Toruńskie Wydawnictwo Diecezjalne. Zbiegło się to w czasie z listem apostolskim Ojca Świętego Rosarium Virginis Mariae, ogłoszonym 16 października 2002 r. na rozpoczęcie 25. roku pontyfikatu, a zarazem Roku Różańca Świętego. W kilka dni później każda róża przyjęła do swojego grona pięć nowych osób.
Wspólnota Żywego Różańca w bielawskiej parafii złożyła 27 października przyrzeczenie na wierność Bogu i Maryi przez modlitwę różańcową. Tego dnia wszyscy wierni otrzymali obrazek z wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej i z wydrukowanymi na odwrocie czterema tajemnicami Różańca św.

Reklama

Nn

Boże Narodzenie w Gimnazjum nr 30

Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny w naszej polskiej tradycji i kulturze. Z tej okazji pod kierunkiem Teresy Kępskiej, Lidii Rataj i Danuty Molendy w Gimnazjum nr 30 w Toruniu odbyła się uroczystość prezentacji kolęd i poezji bożonarodzeniowej pt. O narodzeniu Jezusa Chrystusa.
Występ pomógł młodzieży uświadomić sobie i zaprezentować, często głęboko tkwiące, teatralne umiejętności. Gimnazjaliści z pasją wczuli się w role postaci biblijnych: Matki Bożej, św. Józefa, św. Elżbiety, Trzech Króli i pasterzy.
Występ aktorów w strojach historycznych wprowadził szkołę w serdeczny, radosny i świąteczny nastrój. Wszystkim obecnym zostało przekazane bożonarodzeniowe orędzie spokojnych świąt.
Ponadto w styczniu odbyły się dwa konkursy plastyczne: Najładniejsza szopka i Najpiękniejszy anioł. Organizatorki prezentacji były mile zaskoczone różnorodnością wykorzystanych technik malarskich, starannością prac, pomysłowością, doborem barw i kompozycją. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie.

tklr

Wkrótce

Harcerskie dziękczynienie

1 marca Duszpasterstwo Środowisk Harcerskich Diecezji Toruńskiej zaprasza na harcerskie dziękczynienie za ogłoszenie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem Harcerstwa Polskiego. Uroczystość odbędzie się w ramach III Spotkania Polskich Harcerzy. Spotkaniom przyświeca hasło: Idea harcerstwa: wychowanie młodzieży przez młodzież jest najdziwniejszą, ale najlepszą (ks. S. W. Frelichowski, Pamiętnik). W programie konferencja pt. "Jak kształtował się charakter bł. ks. S. W. Frelichowskiego" o godz. 11.00 i Msza św. o godz. 12.00 w sanktuarium bł. ks. S. W. Frelichowskiego (parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, ul. Panny Maryi 2).

Ks. Sylwester Ćwikliński - Duszpasterz Środowisk Harcerskich DT

Diecezjalna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę odbędzie się 1 marca br. Jej program przedstawia się następująco:

13.00 - Nabożeństwo pokutne w Bazylice - sakrament pojednania;
14.00 - Spotkanie w auli Jana Pawła II;
17.00 - Msza św. w intencji maturzystów pod przewodnictwem Księdza Biskupa w Bazylice;
19.00 - Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

37 lat temu w Lesie Kabackim rozbił się samolot Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”

2024-05-09 07:29

[ TEMATY ]

lotnictwo

samolot

pl.wikipedia.org

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

37 lat temu, 9 maja 1987 r., w warszawskim Lesie Kabackim doszło do największej katastrofy w dziejach polskiego lotnictwa cywilnego. Zginęły 183 osoby - wszystkie, które znajdowały się na pokładzie. Katastrofa ponownie obnażyła dramatyczny stan bezpieczeństwa lotnictwa w krajach komunistycznych.

W drugiej połowie lat pięćdziesiątych po obu stronach żelaznej kurtyny trwały prace nad rozwojem samolotów odrzutowych dalekiego zasięgu. Jedną z pierwszych konstrukcji tego typu był sowiecki Iljuszyn Ił-62. Przeznaczony dla maksymalnie 195 pasażerów odrzutowiec został wprowadzony do służby w liniach Aerofłot w 1967 r. Wykorzystywano go do lotów transkontynentalnych oraz krajowych na najdalszych trasach, m.in. z Moskwy do Chabarowska i Władywostoku. W kolejnych latach wprowadzono zmodernizowaną wersję „M” z cichszymi silnikami. Iły i podobne do nich brytyjskie Vickersy VC10 (struktury były na tyle zbliżone, że podejrzewano Sowietów o kradzież technologii) charakteryzowały się wyjątkową konstrukcją. Obie maszyny posiadały aż cztery silniki na ogonie. W przypadku dużej awarii, np. pożaru jednego z silników, wszystkie pozostałe były narażone na szybkie zniszczenie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

2024-05-09 10:11

[ TEMATY ]

święty

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie 16 maja odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Anna Rasińska (KAI): Za tydzień, 16 maja, w Ojca parafii odbędzie się uroczystość św. Andrzeja Boboli-Patrona Polski. W których momentach najnowszej historii naszego kraju szczególnie widać jego wstawiennictwo?

CZYTAJ DALEJ

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję