Reklama

Głos z Torunia

Miłosierna 14

Na toruńskim Wydziale Teologicznym postanowiono połączyć „Fantastyczną Czwórkę” z „Parszywą 12”. W ten sposób, dzięki codziennie dodawanym kolejnym scenom, powstaje wyjątkowy scenariusz. Wyjątkowy, bo to scenariusz na dobre życie. W obsadzie może wystąpić każdy – jeśli tylko się odważy

Niedziela toruńska 20/2016, str. 4

[ TEMATY ]

blog

Joanna Kruczyńska

Ks. dr Janusz Chyła i Karolina Olszewska

Ks. dr Janusz Chyła i Karolina Olszewska

„Miłosierna 14” to blog, który powstał z inicjatywy – jak sami o sobie mówią – Bożych szaleńców. To ks. dr Janusz Chyła – kapłan pracujący na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, znany jako autor komentarzy Słowa Bożego na Twitterze, wydanych później w książce „Ewangelia na Twitterze” oraz Karolina Olszewska – doktorantka WT UMK w Toruniu.

Areopag wirtualny

Jak wspomina ks. dr Chyła, któregoś dnia, w jednym z pokojów budynku Wydziału Teologicznego, zrodził się pomysł, by zaistnieć w świecie wirtualnym w postaci bloga. Papież Franciszek, ogłaszając Rok Miłosierdzia, niejako podsunął tematykę bloga i w ten sposób zaczęto rozważać uczynki miłosierdzia – przez jeden miesiąc, codziennie o godz. 15 publikowane jest nowe rozważanie. Kapłan podkreśla również, że rozważania na blogu nie są substytutem żywego Słowa czy spotkania z Jezusem Eucharystycznym. – Papież Benedykt XVI naucza, że Kościół winien być obecny również w Internecie, bo tam, gdzie nie ma miejsca dla Chrystusa, nie ma go również dla człowieka. I tak jak św. Paweł stanął na Areopagu, dzisiaj my musimy stawać na tym areopagu cyfrowym, by docierać tam z orędziem ewangelicznym – mówi ks. dr Chyła.

Dzielą się sobą

Reklama

Autorzy wpisów na „Miłosiernej 14” to kapłani, klerycy seminariów duchownych z Torunia, Pelplina i Włocławka oraz osoby świeckie – w tym z Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Razem 30 osób. Taka mieszanka daje różne spojrzenia i ujęcia tematu. Karolina Olszewska podkreśla, że początkowo autorzy trochę bali się pisać. Jednak z tekstu na tekst widać, jak się rozsmakowują w pisaniu i otwierają, dzieląc się osobistymi historiami, a często zmagają się sami z sobą.

Zadania domowe

Karolina Olszewska tłumaczy, że zastanawiając się nad tym, w jakiej konwencji mają być pisane teksty, uznała, że należy je przenieść w świat superbohaterów. Inspiracją stał się film „Fantastyczna Czwórka”. Ks. dr Chyła dodaje co prawda, że słysząc propozycję „Miłosierna 14”, pierwszym skojarzeniem była „Parszywa 12”, niemniej za najważniejsze uznał, by zaintrygować i zaczepić. Zamysłem jest, by niezależnie od pierwszych skojarzeń, czytelnik odnalazł w blogu informacje na temat tej prawdziwej supermocy, którą każdy dostał od Stwórcy. Co istotne, teksty pisane są prostym językiem, a na zakończenie każdego jest propozycja specjalnego treningu. Te swoiste zadania domowe są proste i trudne jednocześnie, np. „Przygotuj swojej rodzinie śniadanie”, „Pomyśl o tym, czy ludzie, z którymi się spotykasz, nie są «głodni», autentyzmu Twojego chrześcijaństwa”, „Patrz ludziom w oczy, kiedy z Tobą rozmawiają, uważnie posłuchaj kogoś, kto tego potrzebuje”, „Okaż miłosierdzie sobie”, „Spróbuj poświęcić chwilę na to, by wczuć się w bliską Ci osobę, członka rodziny, przyjaciela, współpracownika”, „Spróbujmy patrzeć na drugiego człowieka w sposób zakrywający jego wady, nawet te rzucające się w oczy. Nie po to, by ich nie widzieć, ale po to, by w końcu bez lęku sam zechciał je nam pokazać i może poprosić o pomoc w ich przezwyciężaniu. Spróbujmy patrzeć z miłością, która zakrywa nieznośną nagość w taki sposób, że ostatecznie umożliwia ofiarowanie tej nagości w darze”.

Dlaczego warto czytać?

Karolina Olszewska uważa, że w tych tekstach można się przejrzeć jak w zwierciadle i zobaczyć siebie – takiego, którego chciałoby się zobaczyć, albo takiego, jakiego nie chciałoby się, ale jakim się jest. I to mobilizuje do zmiany. – Nie zastępujemy sakramentów i wspólnoty, ale pokazujemy, że wszyscy jesteśmy ludźmi z zaletami i wadami – podkreśla Olszewska. A we wstępie do bloga pisze: „Czy marzyłeś kiedyś, by być jednym z superbohaterów i uratować świat przed niebezpieczeństwem? Teraz masz szansę. Dołącz do „Miłosiernej 14”. Daj się zarazić miłosierdziem!”.

Blog „Miłosierna 14” znajduje się na portalu Stacja7.pl.

By go znaleźć, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło: „Miłosierna 14”

2016-05-12 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży Autopilot

Łatwo ci oddać ster swojego życia komuś innemu? Mnie nie. Raczej nie lubię, kiedy inni decydują za mnie. Ale co z Bożym zamysłem? On pewnie ma pomysł na mnie, a jednocześnie szanuje moją wolność. Warto o tym pamiętać na co dzień

Jak wiecie, autopilot to urządzenie służące do wykonywania określonego zestawu zadań umożliwiających automatyczne sterowanie obiektem, np. statkiem czy samolotem. Nowoczesne samoloty i lotniska umożliwiają używanie autopilota przy lądowaniu. Dla niektórych w życiu duchowym nie ma nic piękniejszego i głębszego jak siedzenie na fotelu pilota z rękami w kieszeni. Broń Boże, by dotykać sterów. Jak wszystko idzie ładnie i pięknie, to nie ma problemu. Bezchmurne niebo, kurs ten sam, który sobie wyznaczyłem, żadnych turbulencji.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję