Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Najmłodsze dziecko Muzeum

Niedziela małopolska 20/2016, str. 8

[ TEMATY ]

muzea

Maria Fortuna-Sudor

W dzień otwarcia pawilonu Józefa Czapskiego krakowianie ustawili się w kolejce, aby zobaczyć ekspozycję

W dzień otwarcia pawilonu Józefa Czapskiego krakowianie ustawili się w kolejce, aby zobaczyć ekspozycję

O Józefie Czapskim – polskim malarzu i pisarzu, świadku dramatycznych wydarzeń XX wieku – wie nadal mało osób. Ta sytuacja zapewne ulegnie zmianie. A to za sprawą nowego obiektu Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie otwarto pawilon Józefa Czapskiego.

Reklama

W nowoczesnym budynku, przy ul. Piłsudskiego 12, została urządzona stała ekspozycja biograficzna poświęcona wielkiemu Polakowi. Ta część wystawy znajduje się na II piętrze. Zainteresowani zobaczą tu m.in. fragmenty „Dzienników” Józefa Czapskiego, jego zdjęcia, dokumenty. Mogą wejść do zrekonstruowanego pokoju, który znajdował się w domu Instytutu Literackiego w Maisons – Laffitte, gdzie po latach tułaczki współtwórca paryskiej „Kultury” zamieszkał. W tym pomieszczeniu znajdują się meble, rzeczy osobiste Józefa Czapskiego, a nawet… oryginalne, przywiezione z Francji, okna i drzwi. Z kolei na I piętrze, gdzie jest także sala do projekcji multimedialnych, będą eksponowane wystawy czasowe. W zamyśle gospodarzy to miejsce przeznaczone na prezentację sztuki nowoczesnej. Aktualnie znajdują się tu m.in. obrazy i szkice Józefa Czapskiego. Z kolei na parterze zainteresowani mogą skorzystać z czytelni, podręcznej biblioteki, zawierającej księgozbiór związany z artystą i jego twórczością, a ponadto – z kawiarenki.

Podczas uroczystego otwarcia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej przekonywał: – Pawilon Józefa Czapskiego to najmłodsze dziecko muzeum, to najnowszy budynek, ale to też miejsce szczególne, poświęcone niezwykłemu twórcy, poświęcone jego szczególnym losom i wyjątkowej sztuce. Zaś w liście gratulacyjnym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński napisał m.in.: „Jestem przekonany, że już wkrótce (…) pawilon Józefa Czapskiego stanie się kolejnym ważnym miejscem na kulturalnej mapie nie tylko Krakowa, ale także w całej Europie…”.

Informacje o lekcjach muzealnych, wykładach, warsztatach, kursach, debatach w nowym pawilonie znajdują się na stronie: www.mnk.pl.

2016-05-12 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzea Watykańskie będą czynne od 3 maja

[ TEMATY ]

Watykan

muzea

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Od 3 maja Muzea Watykańskie ponownie otwierają się dla zwiedzających. Jak poinformowano 8 kwietnia w Watykanie, warunkiem będzie wpisanie się na określoną godzinę.

Wejście zaplanowano w odstępach półgodzinnych dla ograniczonej liczby osób.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Odrestaurowano zabytkową bramę przy kościele w Kwielicach

2021-09-22 12:17

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Kwielice

https://parafiakwielice.pl/remonty

Zakończył się remont i odrestaurowanie zabytkowej bramy barokowej stanowiącej część zabytkowego ogrodzenia przy kościele parafialnym w Kwielicach.

Zabytkowa, XVIII-wieczna brama barokowa stanowi część zabytkowego ogrodzenia przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Kwielicach.  Jej remont był możliwy dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź S.A, która przekazała parafii darowiznę w kwocie 145 tys. złotych. Całkowity koszt renowacji wynosił 155 tysięcy złotych. Pozostała kwota to wkład własny parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję